2019/20 Junior Grand Prix pre-season news & discussion thread

Status
Not open for further replies.

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,012
ISU JGP Grand Prix de Courchevel 2019

(As of July 22)

Junior Men http://www.isuresults.com/events/cat03109473.htm
Entries
No. Name Nation
1 Yakau ZENKO BLR 1
Mikalai KAZLOU BLR 1 S
Alexander LEBEDEV BLR 1 S
Yauhenii PUZANAU BLR 1 S
2 Iliya KOVLER CAN 2
3 Aleksa RAKIC CAN 2
Wesley CHIU CAN 2 S
Corey CIRCELLI CAN 2 S
Beres CLEMENTS CAN 2 S
Stephen GOGOLEV CAN 2 S
Alec GUINZBOURG CAN 2 S
Eric LIU CAN 2 S
Joseph PHAN CAN 2 S
4 Yudong CHEN CHN 3
Luanfeng LI CHN 3 S
5 Daniel MRAZEK CZE 4
Filip SCERBA CZE 4 S
6 Lucas STRZELEC DEN 5
7 Makar SUNTSEV FIN 6
8 Francois PITOT FRA 7
9 Adam SIAO HIM FA FRA 7
10 Corentin SPINAR FRA 7
Tom BOUVARD FRA 7 S
Yann FRECHON FRA 7 S
11 Nikita STAROSTIN GER 8
Tim ENGLAND GER 8 S
Denis GURDZHI GER 8 S
Florian PASCHKE GER 8 S
Louis WEISSERT GER 8 S
12 Mark GORODNITSKY ISR 9
Lev VINOKUR ISR 9 S
13 Yuma KAGIYAMA JPN 10
Kao MIURA JPN 10 S
Sena MIYAKE JPN 10 S
Shun SATO JPN 10 S
Tatsuya TSUBOI JPN 10 S
14 Douglas GERBER NZL 11
Harrison BAIN NZL 11 S
15 Egor KHLOPKOV POL 12
Jakub LOFEK POL 12 S
16 Georgy KUNITSA RUS 13
17 Andrei KUTOVOI RUS 13
Artur DANIELIAN RUS 13 S
Petr GUMENNIK RUS 13 S
Gleb LUTFULLIN RUS 13 S
Andrei MOZALEV RUS 13 S
Egor RUKHIN RUS 13 S
Daniil SAMSONOV RUS 13 S
Matvei VETLUGIN RUS 13 S
Ilya YABLOKOV RUS 13 S
18 Noah BODENSTEIN SUI 14
Artemiy KOSITSYN SUI 14 S
19 Micah Kai LYNETTE THA 15
20 Omer Efe SAYICI TUR 16
Alp Eren OZKAN TUR 16 S
21 Hlib SMOTROV UKR 17
Andrey KOKURA UKR 17 S
Kyrylo LISHENKO UKR 17 S
Ivan SHMURATKO UKR 17 S
Sergey SOKOLOV UKR 17 S
22 Maxim NAUMOV USA 18
23 Matthew NIELSEN USA 18
Lucas ALTIERI USA 18 S
William ANNIS USA 18 S
Ryan DUNK USA 18 S
Joseph KANG USA 18 S
Liam KAPEIKIS USA 18 S
Joseph KLEIN USA 18 S
Max LAKE USA 18 S
Peter LIU USA 18 S
Ilia MALININ USA 18 S
Daniel MARTYNOV USA 18 S
Eric PROBER USA 18 S
Eric SJOBERG USA 18 S
Andrew TORGASHEV USA 18 S
Dinh TRAN USA 18 S

Junior Ladies http://www.isuresults.com/events/cat03109474.htm
Entries
No. Name Nation
1 Paula MARGARIDO PEREIRA AND 1
2 Stefanie PESENDORFER AUT 2
Jasmin ELSEBAIE AUT 2 S
Sophie-Laureen GUENTHER AUT 2 S
Olga MIKUTINA AUT 2 S
Dorotea PARTONJIC AUT 2 S
Sophia SCHALLER AUT 2 S
3 Alison SCHUMACHER CAN 3
Emily BAUSBACK CAN 3 S
Sarah-Maude BLANCHARD CAN 3 S
Melaurie BOIVIN CAN 3 S
Hannah DAWSON CAN 3 S
Olivia GRAN CAN 3 S
Doriela LUGO-MAYRAND CAN 3 S
Amelia ORZEL CAN 3 S
Kaiya RUITER CAN 3 S
4 Hengxin JIN CHN 4
Qijing CAO CHN 4 S
5 Giorgia Isabella SECHI CYP 5
Ekaterina LUNEVA CYP 5 S
6 Nikola RYCHTARIKOVA CZE 6
Klara STEPANOVA CZE 6 S
7 Catharina Victoria PETERSEN DEN 7
Maia SORENSEN DEN 7 S
8 Sofia SULA FIN 8
Linnea CEDER FIN 8 S
Laura KARHUNEN FIN 8 S
Olivia LISKO FIN 8 S
Vera STOLT FIN 8 S
9 Anna KUZMENKO FRA 9
10 Lorine SCHILD FRA 9
11 Sophie SPRUNG FRA 9
Oceane PIEGAD FRA 9 S
12 Alina URUSHADZE GEO 10
13 Elodie EUDINE GER 11
Kristina ISAEV GER 11 S
Maria Aimee RENNE GER 11 S
Anastasia STEBLYANKA GER 11 S
Nargiz SULEYMANOVA GER 11 S
14 Cheuk Ka Kahlen CHEUNG HKG 12
Jada Emily CHUI HKG 12 S
Hiu Ching KWONG HKG 12 S
15 Julia LANG HUN 13
Emese CSISZER HUN 13 S
Zoe GAL HUN 13 S
Lili KRIZSANOVSZKI HUN 13 S
Dora NAGY HUN 13 S
Regina SCHERMANN HUN 13 S
Bernadett SZIGETI HUN 13 S
16 Viktoriia IUSHCHENKOVA ISR 14
Maya GORODNITSKY ISR 14 S
17 Lara Naki GUTMANN ITA 15
Lucrezia GENNARO ITA 15 S
Elisabetta LECCARDI ITA 15 S
18 Nana ARAKI JPN 16
19 Tomoe KAWABATA JPN 16
Yuna AOKI JPN 16 S
Moa IWANO JPN 16 S
Mana KAWABE JPN 16 S
Rino MATSUIKE JPN 16 S
Rion SUMIYOSHI JPN 16 S
Azusa TANAKA JPN 16 S
Chisato URAMATSU JPN 16 S
20 Anete LACE LAT 17
Mariia BOLSHEVA LAT 17 S
Arina SOMOVA LAT 17 S
21 Jogaile AGLINSKYTE LTU 18
Paulina RAMANAUSKAITE LTU 18 S
22 Anne Marie JORDAN LUX 19
23 Morgane CRAUSAZ MAR 20
24 Lindsay VAN ZUNDERT NED 21
Lenne VAN GORP NED 21 S
25 Ruth XU NZL 22
Jocelyn HONG NZL 22 S
Ella SMITH NZL 22 S
26 Oliwia RZEPIEL POL 23
Julia KIERUL POL 23 S
Amelia KONIK POL 23 S
27 Lady KOR TBA 1 KOR 24 (Note: JGP selection competition is July 27-28)
28 Lady KOR TBA 2 KOR 24
29 Alena KANYSHEVA RUS 25
30 Daria USACHEVA RUS 25
Anna FROLOVA RUS 25 S
Maiia KHROMYKH RUS 25 S
Kseniia SINITSYNA RUS 25 S
Anastasia TARAKANOVA RUS 25 S
Anna TARUSINA RUS 25 S
Kamila VALIEVA RUS 25 S
Viktoria VASILIEVA RUS 25 S
31 Alexandra Michaela FILCOVA SVK 26
Ema DOBOSZOVA SVK 26 S
32 Ana CMER SLO 27
Lara HROVAT SLO 27 S
Lana OMOVSEK SLO 27 S
33 Anna LA PORTA SUI 28
Isabella ALBERTONI SUI 28 S
Noemie BODENSTEIN SUI 28 S
Anais CORADUCCI SUI 28 S
Nicole WIGGER SUI 28 S
34 Guzide Irmak BAYIR TUR 29
Yasemin ZEKI TUR 29 S
35 Kseniia KLYMENKO UKR 30
Anastasiia ARKHIPOVA UKR 30 S
Anna IVANCHENKO UKR 30 S
Anna RAKOVYCH UKR 30 S
Yeva SHULGA UKR 30 S
Taisiia SPESIVTSEVA UKR 30 S
Maryna ZHDANOVYCH UKR 30 S
36 Calista CHOI USA 31
37 Hanna HARRELL USA 31
Elsa CHENG USA 31 S
Aubrey IGNACIO USA 31 S
Isabelle INTHISONE USA 31 S
Gabriella IZZO USA 31 S
Pooja KALYAN USA 31 S
Jessica LIN USA 31 S
Alysa LIU USA 31 S
Emilia MURDOCK USA 31 S
Audrey SHIN USA 31 S
Lindsay THORNGREN USA 31 S

Junior Ice Dance http://www.isuresults.com/events/cat03109475.htm
Entries
No. Name Nation
1 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 1
2 Emmy BRONSARD / Aissa BOUARAGUIA CAN 2
3 Olivia MCISAAC / Corey CIRCELLI CAN 2
Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 2 S
Natalie D'ALESSANDRO / Bruce WADDELL CAN 2 S
Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN 2 S
Sophia KAGOLOVSKAYA / Kieran MACDONALD CAN 2 S
Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN 2 S
Isabel MCQUILKIN / Jacob PORTZ CAN 2 S
4 Xizi CHEN / Jianing XING CHN 3
Yufei LIN / Zijian GAO CHN 3 S
5 Angelina KUDRYAVTSEVA / Ilia KARANKEVICH CYP 4
6 Daniela IVANITSKIY / Samu KYYHKYNEN FIN 5
Lisa Margareta POUTIAINEN / Mirko NISKANEN FIN 5 S
Sanni RYTKONEN / Miitri NISKANEN FIN 5 S
7 Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 6
8 Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX FRA 6
9 Lou TERREAU / Noe PERRON FRA 6
Eva BERNARD / Tom JOCHUM FRA 6 S
Emily BRATTI / Mathieu COUYRAS FRA 6 S (NEW; she previously competed in U.S.)
Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA 6 S
10 Anne-Marie WOLF / Max LIEBERS GER 7
Lara LUFT / Stephano Valentino SCHUSTER GER 7 S (NEW)
11 Villo MARTON / Danyil SEMKO HUN 8
Katica KEDVES / Fedor SHARONOV HUN 8 S
12 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 9
Nicole CALDERARI / Marco CILLI ITA 9 S
Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA 9 S
Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 9 S
Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA 9 S
13 Olivia OLIVER / Joshua ANDARI POL 10 (NEW, based in Barrie ON)
14 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 11 (currently based in Novi, MI)
15 Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS 11
Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV RUS 11 S
Ekaterina KATASHINSKAIA / Aleksandr VASKOVICH RUS 11 S
Irina KHAVRONINA / Dario CIRISANO RUS 11 S
Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV RUS 11 S
Sofya TYUTYUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS 11 S
Arina USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS 11 S
16 Sofia VAL / Linus Colmor JEPSEN ESP 12
17 Sofiia LYZOHUB / Danylo YEFREMENKO UKR 13
Anna CHERNIAVSKA / Oleg MURATOV UKR 13 S
Anastasiia SAMMEL / Mykyta POGORIELOV UKR 13 S
18 Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV USA 14
19 Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA 14 (NEW, based in Novi, MI)
Ella ALES / Daniel TSARIK USA 14 S
Oona BROWN / Gage BROWN USA 14 S
Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA 14 S
Anna LAVROVA / Maxwell GART USA 14 S (NEW, based in CT)
Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 14 S

S - Substitute Entry

ETA: Thanks to @Dobre for helping to identify the dance partnerships that are new this season.
 
Last edited:

PRlady

Well-Known Member
Messages
36,226
Oh no. Hanna Harrell is going to France? Was hoping to see her at Lake Placid. :(
 

rfisher

Let the skating begin
Messages
66,574
Oh no. Hanna Harrell is going to France? Was hoping to see her at Lake Placid. :(
No way the US wants to put Harrell and Liu against each other and the Russian/Japanese teams also. :lol: That would be really not smart. Unlike the senior GP events, the Federations have total control over who goes where in the JGP which is why the rosters change so much over the season. At least Tutberidze gets to see her kid skate live since she'll be there with her skaters.
 

PRlady

Well-Known Member
Messages
36,226
No way the US wants to put Harrell and Liu against each other and the Russian/Japanese teams also. :lol: That would be really not smart. Unlike the senior GP events, the Federations have total control over who goes where in the JGP which is why the rosters change so much over the season. At least Tutberidze gets to see her kid skate live since she'll be there with her skaters.

I forgot about Liu. :shuffle: my skating fandom gets rusty in the off season.
 

Colonel Green

Well-Known Member
Messages
8,439
The other feds seem to have given Adam a relatively easy home field, though of course, this is a men's event. Yuma and Iliya are the most notable names otherwise (and the only other JGP medalists).

EDIT - actually, they all got their JGP medals at the same event last season. 2018 JGP Armenia podium reunion!
 

oleada

Well-Known Member
Messages
42,631
I've really enjoyed Kutovoy's skating at Russian national competitions the past few years so I hope he has a good junior debut.

Yuma was one of my favorite junior men last year so I hope he can win this one.
 

oleada

Well-Known Member
Messages
42,631
Here’s Kutovoy’s SP from Tamara Moskvina’s master class in Igora last weekend

He spent last year training with Elena Buyanova in Moscow, but returned back to St Petersburg this spring
Thank you! He's grown; he's taller than Moskvina now :lol: Add a sweater vest and he'd fit right in at Canadian Nationals with that program.
 

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,012
Anticipating the 2019 JGP debuts of:
Kamilla Valieva RUS
Alysa Liu USA
...
LADIES who medalled last year (not all may be selected by the feds with deep fields) and/or were top 12 at 2019 Junior Worlds:
Kseniia Sinytsina RUS - JW4 / JGP silver
Alena Kanysheva RUS - JGPF4 / 2 JGP silvers
Anastasia Tarakanova RUS - JGPF5 / JGP gold & silver
Anna Tarusina RUS - JGPF alt. / 2 JGP silvers (unless selected for GP as an alternate)
Viktoria Vasilieva RUS - JGP bronze
Hanna Harrell USA - JW7
Haein Kee KOR - JW8 / JGP bronze
Alison Schumacher CAN - JW10
Alina Urushadze GEO - JW11
Tomoe Kawabata JPN - JW12
Rion Sumiyoshi JPN - JGP bronze
Shiika Yoshioka JPN - JGP bronze
Still age-eligible: Yi Christy Leung HKG (unless selected for GP as an alternate; 14th in 2019 Worlds debut)
Last season's JPN junior silver medalist Nana ARAKI and junior bronze medalist Tomoe KAWABATA are the 2 ladies listed for Courchevel (both had 2 fifth place finishes in their respective JGPs last year). Both Araki [S13/J2] and Kawabata [S10/J3] are listed in Team A for Japan.

The 3 other listed subs with previous JGP experience are:
Yuna AOKI [S14/J5]
Moa IWANO [J7]
Rion SUMIYOSHI [J9] - JGP bronze in Richmond CAN last year

Possible JGP debuts for these ladies:
Mana KAWABE [?] (added to Team B after the 6/15 JGP test skate)
Azusa TANAKA [Novice A 7th] (ditto above)
Azusa Tanaka Free Skating at Inter-Junior High, Feb 5 2019
[ETA: video has since been removed :(]
She is a prospect from Mie Hamada team.
Rino MATSUIKE [J8] (also added to Team B after the 6/15 JGP test skate)
Chisato URAMATSU [J14]
 
Last edited:

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,012
Copying over from the U.S. Ladies thread :):
Kanysheva + Usacheva isn't easy but it's not the hardest draw.
...
Valieva, Kanysheva, Kawabata, Usacheva, Lee, Tarusina, Tarakanova, Sinitsina all have more of a shot and that's without going into the second tier Russians like Vasilieva or Kromykh, and the new Japanese and Koreans that I'm not familiar with.
Daria Usacheva SP in early April 2019 (2A, 3F, 3Lz+3T, all level 4 spins): https://www.youtube.com/watch?v=bhkxrfrfGUk
And Gubanova, please:drama:.

That's a nice list, though I've never seen Usacheva or Valieva, & Kawabata didn't get through a clean free skate all last season. Very competitive in the SP, but it was fairly misleading. (Feel like Izzo's record is likewise more competitive in the SP and then the free is not as competitive).
I didn't see Gubanova on the alternate list for Russia which is why I didn't list her :(

Valieva was the top Russian novice last year and she's very good, particularly in the spins. Her, Kromykh and Usacheva are all in Eteri's group and first year juniors this year. I can't remember much about Kromkykh, but Usacheva gets nice air to her jumps but was inconsistent last year.

You're right about Kawabata - she had a rough LP every single time last year. But she has the skills - gorgeous SS and big jumps, all the triples, 3Lz+3T. It's about putting it together for her and I hope she does.
 
Last edited:

Enchanted

Well-Known Member
Messages
1,524
That’s a pity. Hopefully the other two French skaters will skate as there are no substitutes named.
 

Orm Irian

Well-Known Member
Messages
1,108
Adam is out.

It might be worth keeping an eye out to see whether he gets the TBA spot at Internationaux de France, then - IIRC, so long as he hasn't actually skated in the JGP by that point they can switch him to the senior GP, is that correct? I haven't heard anything about him being injured.
 

seabm7

Well-Known Member
Messages
1,762
Team Korea. Tweet by a fan, not confirmed by KSU.


1. JGP France Jihun TO, Seo Young WI
2. JGP USA Jaeseok KYEONG, Seoyeon JI, Yeon Jeong PARK
3. JGP Latvia Sihyeong LEE, Haein LEE
4. JGP Russia Younghyun CHA, Jihun TO
5. JGP Poland Seo Young WI, Seoyeon JI
6. JGP Croatia Sihyeong LEE, Haein LEE
7. JGP Italia Younghyun CHA, Yeong Jeong PARK

Not sure of ice dance, but probably Latvia and Croatia
 

oleada

Well-Known Member
Messages
42,631
Why is USFS only sending 2 pairs? How many Junior teams are age eligible?
 

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,012
Why is USFS only sending 2 pairs? How many Junior teams are age eligible?
Those are the only two junior pairs in the ISP who have competed so far this summer. Only 3 other junior pairs are currently listed in the ISP: Knoop/Eisenach, Fleming/Isbell and Smirnova/Siianytsia (latter 2 teams WD from Skate Detroit).
 

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,012
Colored time and practice schedule for Lake Placid is not linked from the entries page yet (ETA it is now). http://www.isuresults.com/schedules/jgpusa2019_ColouredTimeSchedule.pdf

Ticket info/prelim. schedule: https://www.whiteface.com/events/isu-junior-grand-prix-figure-skating
ETA: The schedule for Wednesday, August 28 mistakenly lists the same schedule for Thursday with the Men/Pairs SP competition; Wednesday is just an official practice day.

Junior Men http://www.isuresults.com/events/cat03109476.htm
Entries
No. Name Nation
1 Darian KAPTICH AUS 1
James MIN AUS 1 S
Andy YAO AUS 1 S
2 Beres CLEMENTS CAN 2
3 Stephen GOGOLEV CAN 2
Wesley CHIU CAN 2 S
Alec GUINZBOURG CAN 2 S
4 Fang-Yi LIN TPE 3
Nathaniel Yen-Hao CHEN TPE 3 S
5 Matyas BELOHRADSKY CZE 4
6 Heung Lai ZHAO HKG 5
Naoki MA HKG 5 S
7 Vansh BHATIA IND 6
8 Muhammad Dwi Rizqy APOLIANTO INA 7
9 Nikita KOVALENKO ISR 8
Mark GORODNITSKY ISR 8 S
10 Shun SATO JPN 9
Sena MIYAKE JPN 9 S
11 Ze Zeng FANG MAS 10
12 Harrison BAIN NZL 11
Douglas GERBER NZL 11 S
13 Jaeseok KYEONG KOR 12
Younghyun CHA KOR 12 S
Sihyeong LEE KOR 12 S
Sunghoon PARK KOR 12 S
14 Petr GUMENNIK RUS 13
15 Matvei VETLUGIN RUS 13
Gleb LUTFULLIN RUS 13 S
16 Pagiel Yie Ken SNG SGP 14
17 Andreas NORDEBÄCK SWE 15
Jonathan EGYPTSON SWE 15 S
Casper JOHANSSON SWE 15 S
Oliver PRAETORIUS SWE 15 S
Daniel SEIDEL SWE 15 S
18 Mykhailo RUDKOVSKYI UKR 16
Ivan SHMURATKO UKR 16 S
Hlib SMOTROV UKR 16 S
19 Ryan DUNK USA 17
20 Joseph KLEIN USA 17
21 Ilia MALININ USA 17
Lucas ALTIERI USA 17 S
Nicholas HSIEH USA 17 S
Eric SJOBERG USA 17 S

Junior Ladies http://www.isuresults.com/events/cat03109476.htm
Entries
No. Name Nation
1 Chiara BALBO ARG 1
2 Victoria ALCANTARA AUS 2
Madalyn CHERRY AUS 2 S
Romy GROGAN AUS 2 S
Cailin O'KEEFE AUS 2 S
Corina ORMSTON AUS 2 S
Emily PEAK AUS 2 S
Amelie TABOR AUS 2 S
Tegan WRIGHT AUS 2 S
Angela YANG AUS 2 S
Lucy Sori YUN AUS 2 S
3 Beverly WOODEN AZE 3
4 Alexandra FEIGIN BUL 4
Ivelina BAYCHEVA BUL 4 S
Kristina GRIGOROVA BUL 4 S
Maria LEVUSHKINA BUL 4 S
5 Emily BAUSBACK CAN 5
Doriela LUGO-MAYRAND CAN 5 S
6 Mandy CHIANG TPE 6
7 Hana CVIJANOVIC CRO 7
Hana KOSIC CRO 7 S
8 Molly ROBOTHAM GBR 8
Genevieve SOMERVILLE GBR 8 S
9 Hiu Lok CHOW HKG 9
Jada Emily CHUI HKG 9 S
10 Bernadett SZIGETI HUN 10
Emese CSISZER HUN 10 S
Zoe GAL HUN 10 S
Lili KRIZSANOVSZKI HUN 10 S
Julia LANG HUN 10 S
Dora NAGY HUN 10 S
Regina SCHERMANN HUN 10 S
11 Aldis Kara BERGSDOTTIR ISL 11
12 Harshita RAWTANI IND 12
13 Savika Refa ZAHIRA INA 13
14 Maya GORODNITSKY ISR 14
Viktoriia IUSHCHENKOVA ISR 14 S
15 Lucrezia GENNARO ITA 15
Lara Naki GUTMANN ITA 15 S
Elisabetta LECCARDI ITA 15 S
Ginevra NEGRELLO ITA 15 S
16 Mana KAWABE JPN 16
17 Azusa TANAKA JPN 16
Moa IWANO JPN 16 S
Chisato URAMATSU JPN 16 S
18 Abigail LIEW MAS 17
19 Andrea MONTESINOS CANTU MEX 18
20 Danielle GEBSER NZL 19
Ella SMITH NZL 19 S
Ruth XU NZL 19 S
21 Andrea PEKAREK PER 20
22 Diane Gabrielle PANLILIO PHI 21
Sofia Isabel Victoria GUIDOTE PHI 21 S
23 Seoyeon JI KOR 22
24 Yeonjeong PARK KOR 22
Hyun Soo LEE KOR 22 S
Boin MOON KOR 22 S
Chaeeun WON KOR 22 S
25 Kseniia SINITSYNA RUS 23
26 Anastasia TARAKANOVA RUS 23
Anna TARUSINA RUS 23 S
27 Yee Shin Charlotte LIM SGP 24
Ching Ting SU SGP 24 S
28 Selma IHR SWE 25
Julia BROVALL SWE 25 S
Tova LANTZ HARARI SWE 25 S
Emelie LING SWE 25 S
Emelie NORDQVIST SWE 25 S
29 Nicole WIGGER SUI 26
Isabella ALBERTONI SUI 26 S
Livia KAISER SUI 26 S
30 Pantaree SUTCHARIT THA 27
31 Jessica LIN USA 28
32 Alysa LIU USA 28
33 Emilia MURDOCK USA 28
Audrey SHIN USA 28 S
Ellen SLAVICEK USA 28 S
Lindsay THORNGREN USA 28 S

Junior Pairs http://www.isuresults.com/events/cat03109478.htm
Entries
No. Name Nation
1 Gabrielle LEVESQUE / Pier-Alexandre HUDON CAN 1
2 Brooke MCINTOSH / Brandon TOSTE CAN 1
Kelly Ann LAURIN / Loucas ETHIER CAN 1 S
Chloe PANETTA / Benjamin MIMAR CAN 1 S
3 Huidi WANG / Ziqi JIA CHN 2
4 Yuchen WANG / Yihang HUANG CHN 2
5 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 3
6 Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV RUS 4
7 Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV RUS 4
8 Alina PEPELEVA / Roman PLESHKOV RUS 4
Stanislava VISLOBOKOVA / Aleksei BRIUKHANOV RUS 4 S
9 Greta CRAFOORD / John CRAFOORD SWE 5
10 Kate FINSTER / Balazs NAGY USA 6
11 Isabelle MARTINS / Ryan BEDARD USA 6

Junior Ice Dance http://www.isuresults.com/events/cat03109479.htm
Entries
No. Name Nation
1 Irina GALIYANOVA / Grayson LOCHHEAD CAN 1
2 Miku MAKITA / Tyler GUNARA CAN 1
Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 1 S
Sophia KAGOLOVSKAYA / Kieran MACDONALD CAN 1 S
3 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 2
4 Emily BRATTI / Mathieu COUYRAS FRA 3
Eva BERNARD / Tom JOCHUM FRA 3 S
Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 3 S
Marie DUPAYAGE / Thomas NABAIS FRA 3 S
Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX FRA 3 S
Lou TERREAU / Noe PERRON FRA 3 S
5 Sasha FEAR / George WADDELL GBR 4
Lucy HANCOCK / Billy WILSON-FRENCH GBR 4 S
6 Katica KEDVES / Fedor SHARONOV HUN 5
Villo MARTON / Danyil SEMKO HUN 5 S
7 Harshita RAWTANI / Vansh BHATIA IND 6
8 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR 7
9 Sara CAMPANINI / Francesco RIVA ITA 8
Nicole CALDERARI / Marco CILLI ITA 8 S
Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 8 S
Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 8 S
Giulia TUBA / Andrea TUBA ITA 8 S
10 Utana YOSHIDA / Shingo NISHIYAMA JPN 9
Ayumi TAKANAMI / Yoshimitsu IKEDA JPN 9 S
11 Ekaterina ANDREEVA / Ivan DESYATOV RUS 10
12 Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS 10
Ekaterina KATASHINSKAIA / Aleksandr VASKOVICH RUS 10 S
Irina KHAVRONINA / Dario CIRISANO RUS 10 S
Sofya TYUTYUNINA / Alexander SHUSTITSKIY RUS 10 S
13 Ella ALES / Daniel TSARIK USA 11
14 Anna LAVROVA / Maxwell GART USA 11
15 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 11
Oona BROWN / Gage BROWN USA 11 S
Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA 11 S
Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV USA 11 S
Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA 11 S

S - Substitute Entry

30.07.2019 10:03:45
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread

Top
Do Not Sell My Personal Information