Calendar of the events, qualifiers to Nationals in bold
September:
Sep, 18-22. Russian Cup event I (Syzran)
October:
Oct, 10-13. Russian Cup event II (Moscow)
Oct, 13-16. "Panin Kolomenkin Memorial" (St Petersburg)
Oct, 20-22. "Yuzhny Briese" (Sochi)
Oct, 23-27. Russian Cup event III (Kazan)
November:
Nov, 4-7. "Dedicated to 100th anniversary of Udmurtiya" (Izhevsk) - only juniors
Nov, 8-12. Russian Cup event IV (Sochi)
Nov, 9-11. "S. Volkov Memorial" (Moscow) - only singles
Nov, 15-17. "Alexei Mishin Cup" (Belgorod)
Nov, 18-21. "Mordovian Ornament" (Saransk)
Nov, 18-22. "Rostelecom Cup" (Moscow) - GP event
Nov, 24-26. "Meridien of Tyumen" (Tyumen)
Nov, 27-29. "Zhiguli" (Togliatti) - without pairs
December:
Dec, 5-8. Russian Cup event V (Moscow)
Dec, 22-27. 2021 Russian Nationals (Chelyabinsk)
Roster for Russian Cup events, only official team members for now, others will be added later:
Syzran (September, 18-22):
Men: Aleksandr Samarin, Makar Ignatov, Roman Savosin, Anton Shulepov
Ladies: Anna Scherbakova, Evgenia Medvedeva, Ksenia Sinitsyna
Ice Dance: Annabelle Morozov/ Andrei Bagin, Sofia Shevchenko/ Igor Eremenko, Elizaveta Khudaberdieva/ Egor Bazin
Pairs: Evgenia Tarasova/ Vladimir Morozov, Apollinaria Panfilova/Dmitri Rylov
Moscow (October, 10-13):
Men: Arthur Danielian, Aleksandr Samarin, Petr Gumennik, Anton Shulepov
Ladies: Aleksandra Trusova, Evgenia Medvedeva
Ice Dance: Victoria Sinitsina/ Nikita Katsalapov, Annabelle Morozov/Andrei Bagin, Ksenia Konkina/ Pavel Drozd
Pairs: Evgenia Tarasova/ Vladimir Morozov, Daria Pavluchenko/ Denis Khodykin, Anastasia Mishina/ Aleksandr Gallyamov,
Sochi (October, 23-27):
Men: Dmitri Aliev, Andrei Mozalev, Mikhail Kolyada
Ladies: Anna Scherbakova, Elizaveta Tuktamysheva, Anastasia Gulyakova, Sofia Samodurova
Ice Dance: Victoria Sinitsina/ Nikita Katsalapov, Tiffani Zahorski/ Jonathan Gureirro, Anastasia Shpilevaya/ Grigory Smirnov, Elizaveta Khudaberdieva/ Egor Bazin
Pairs: Aleksandra Boikova/Dmitri Kozlovskii, Daria Pavluchenko/ Denis Khodykin, Alina Pepeleva/ Roman Pleshkov
Kazan (November, 8-12)
Men: Arthur Danielian, Makar Ignatov, Andrei Mozalev, Roman Savosin
Ladies: Aliona Kostornaia, Aleksandra Trusova, Sofia Samodurova
Ice Dance: Aleksandra Stepanova/ Ivan Bukin, Anastasia Skoptsova/ Kirill Aleshin, Sofia Shevchenko/ Igor Eremenko, Anastasia Shpilevaya/ Grigory Smirnov
Pairs: Anastasia Mishina/ Aleksandr Gallyamov, Alina Pepeleva/ Roman Pleshkov
Moscow (December, 5-8)
Men: Dmitri Aliev, Petr Gumennik, Mikhail Kolyada
Ladies: Aliona Kostornaia, Elizaveta Tuktamysheva, Anastasia Gulyakova, Ksenia Sinitsina
Ice Dance: Aleksandra Stepanova/ Ivan Bukin, Tiffani Zahorski/Jonathan Guerriro, Anastasia Skoptsova/ Kirill Aleshin, Ksenia Konkina/ Pavel Drozd
Pairs: Aleksandra Boikova/ Dmitri Kozlovskii, Apollinaria Panfilova/ Dmitri Rylov
Календарь - Федерация фигурного катания на коньках России
Электронная версия Календаря Рекламный райдер ОАО "Ростелеком" 2022 год 5-8Всероссийские соревнования "Мемориал Н.А. Панина-Коломенкина"Все виды – МС, КМССанкт-ПетербургСсылка на турнир18-21Всероссийские соревнования “Золотой конек Москвы”Все виды -
fsrussia.ru
September:
Sep, 18-22. Russian Cup event I (Syzran)
October:
Oct, 10-13. Russian Cup event II (Moscow)
Oct, 13-16. "Panin Kolomenkin Memorial" (St Petersburg)
Oct, 20-22. "Yuzhny Briese" (Sochi)
Oct, 23-27. Russian Cup event III (Kazan)
November:
Nov, 4-7. "Dedicated to 100th anniversary of Udmurtiya" (Izhevsk) - only juniors
Nov, 8-12. Russian Cup event IV (Sochi)
Nov, 9-11. "S. Volkov Memorial" (Moscow) - only singles
Nov, 15-17. "Alexei Mishin Cup" (Belgorod)
Nov, 18-21. "Mordovian Ornament" (Saransk)
Nov, 18-22. "Rostelecom Cup" (Moscow) - GP event
Nov, 24-26. "Meridien of Tyumen" (Tyumen)
Nov, 27-29. "Zhiguli" (Togliatti) - without pairs
December:
Dec, 5-8. Russian Cup event V (Moscow)
Dec, 22-27. 2021 Russian Nationals (Chelyabinsk)
Roster for Russian Cup events, only official team members for now, others will be added later:
Syzran (September, 18-22):
Men: Aleksandr Samarin, Makar Ignatov, Roman Savosin, Anton Shulepov
Ladies: Anna Scherbakova, Evgenia Medvedeva, Ksenia Sinitsyna
Ice Dance: Annabelle Morozov/ Andrei Bagin, Sofia Shevchenko/ Igor Eremenko, Elizaveta Khudaberdieva/ Egor Bazin
Pairs: Evgenia Tarasova/ Vladimir Morozov, Apollinaria Panfilova/Dmitri Rylov
Moscow (October, 10-13):
Men: Arthur Danielian, Aleksandr Samarin, Petr Gumennik, Anton Shulepov
Ladies: Aleksandra Trusova, Evgenia Medvedeva
Ice Dance: Victoria Sinitsina/ Nikita Katsalapov, Annabelle Morozov/Andrei Bagin, Ksenia Konkina/ Pavel Drozd
Pairs: Evgenia Tarasova/ Vladimir Morozov, Daria Pavluchenko/ Denis Khodykin, Anastasia Mishina/ Aleksandr Gallyamov,
Sochi (October, 23-27):
Men: Dmitri Aliev, Andrei Mozalev, Mikhail Kolyada
Ladies: Anna Scherbakova, Elizaveta Tuktamysheva, Anastasia Gulyakova, Sofia Samodurova
Ice Dance: Victoria Sinitsina/ Nikita Katsalapov, Tiffani Zahorski/ Jonathan Gureirro, Anastasia Shpilevaya/ Grigory Smirnov, Elizaveta Khudaberdieva/ Egor Bazin
Pairs: Aleksandra Boikova/Dmitri Kozlovskii, Daria Pavluchenko/ Denis Khodykin, Alina Pepeleva/ Roman Pleshkov
Kazan (November, 8-12)
Men: Arthur Danielian, Makar Ignatov, Andrei Mozalev, Roman Savosin
Ladies: Aliona Kostornaia, Aleksandra Trusova, Sofia Samodurova
Ice Dance: Aleksandra Stepanova/ Ivan Bukin, Anastasia Skoptsova/ Kirill Aleshin, Sofia Shevchenko/ Igor Eremenko, Anastasia Shpilevaya/ Grigory Smirnov
Pairs: Anastasia Mishina/ Aleksandr Gallyamov, Alina Pepeleva/ Roman Pleshkov
Moscow (December, 5-8)
Men: Dmitri Aliev, Petr Gumennik, Mikhail Kolyada
Ladies: Aliona Kostornaia, Elizaveta Tuktamysheva, Anastasia Gulyakova, Ksenia Sinitsina
Ice Dance: Aleksandra Stepanova/ Ivan Bukin, Tiffani Zahorski/Jonathan Guerriro, Anastasia Skoptsova/ Kirill Aleshin, Ksenia Konkina/ Pavel Drozd
Pairs: Aleksandra Boikova/ Dmitri Kozlovskii, Apollinaria Panfilova/ Dmitri Rylov