Sylvia
TBD
- Messages
- 80,374
Starting a thread for the second half of the season now that the 2019 U.S. Nationals men's entries are published...
Championship / Senior Men's Byes (8):
Jason Brown (Skokie Valley SC) [Team USA bio]
Nathan Chen (Salt Lake Figure Skating) [Team USA bio]
Tomoki Hiwatashi (DuPage FSC) [Team USA bio]
Alexander Johnson (Braemar-City of Lakes FSC) [Team USA bio]
Aleksei (Alex) Krasnozhon (Dallas FSC, Inc.) [Team USA bio]
Camden Pulkinen (Broadmoor SC, Inc.) [Team USA bio]
Andrew Torgashev (Broadmoor SC, Inc.) [Team USA bio]
Vincent Zhou (The Skating Club of San Francisco, Inc.) [Team USA bio]
Qualified via Sectionals (12):
Timothy Dolensky (Atlanta FSC) E1 [Team USA bio]
Sean Rabbitt (Glacier Falls FSC, Inc.) P1 [Team USA bio]
Jordan Moeller (Northern Ice SC) M1
Jimmy Ma (The SC of New York, Inc.) E2 [Team USA bio]
Sebastien Payannet (Los Angeles FSC) P2
Emmanuel Savary (Broadmoor SC, Inc.) M2
Kevin Shum (The Skating Club of Boston) E3
Daniel Kulenkamp (Coyotes SC of Arizona) P3
Ben Jalovick (Centennial 7k SC) M3
William Hubbart (St. Moritz ISC, Inc.) P4
Tony Lu (North Jersey FSC, Inc.) E4
Andrew Austin (Skokie Valley SC) M4
ETA:
Have both minimums for 2019 Worlds: Brown, Chen, Zhou, Dolensky, Johnson, Krasnozhon, Ma
Have both minimums for 4CC: Hiwatashi, Moeller, Pulkinen, Rabbitt, Torgashev
Age-eligible with minimums for Junior Worlds (competing senior at Nationals): Hiwatashi, Krasnozhon, Pulkinen, Torgashev
Age-eligible with minimums for Junior Worlds (4 are competing junior at Nationals): Ryan Dunk [Team USA bio], Dinh Tran [Team USA bio], Nicholas Hsieh [ISU bio], Eric Sjoberg [ISU bio (2017-18)], plus Matthew Nielsen (competing novice at Nationals)
Championship / Senior Men's Byes (8):
Jason Brown (Skokie Valley SC) [Team USA bio]
Nathan Chen (Salt Lake Figure Skating) [Team USA bio]
Tomoki Hiwatashi (DuPage FSC) [Team USA bio]
Alexander Johnson (Braemar-City of Lakes FSC) [Team USA bio]
Aleksei (Alex) Krasnozhon (Dallas FSC, Inc.) [Team USA bio]
Camden Pulkinen (Broadmoor SC, Inc.) [Team USA bio]
Andrew Torgashev (Broadmoor SC, Inc.) [Team USA bio]
Vincent Zhou (The Skating Club of San Francisco, Inc.) [Team USA bio]
Qualified via Sectionals (12):
Timothy Dolensky (Atlanta FSC) E1 [Team USA bio]
Sean Rabbitt (Glacier Falls FSC, Inc.) P1 [Team USA bio]
Jordan Moeller (Northern Ice SC) M1
Jimmy Ma (The SC of New York, Inc.) E2 [Team USA bio]
Sebastien Payannet (Los Angeles FSC) P2
Emmanuel Savary (Broadmoor SC, Inc.) M2
Kevin Shum (The Skating Club of Boston) E3
Daniel Kulenkamp (Coyotes SC of Arizona) P3
Ben Jalovick (Centennial 7k SC) M3
William Hubbart (St. Moritz ISC, Inc.) P4
Tony Lu (North Jersey FSC, Inc.) E4
Andrew Austin (Skokie Valley SC) M4
ETA:
Have both minimums for 2019 Worlds: Brown, Chen, Zhou, Dolensky, Johnson, Krasnozhon, Ma
Have both minimums for 4CC: Hiwatashi, Moeller, Pulkinen, Rabbitt, Torgashev
Age-eligible with minimums for Junior Worlds (competing senior at Nationals): Hiwatashi, Krasnozhon, Pulkinen, Torgashev
Age-eligible with minimums for Junior Worlds (4 are competing junior at Nationals): Ryan Dunk [Team USA bio], Dinh Tran [Team USA bio], Nicholas Hsieh [ISU bio], Eric Sjoberg [ISU bio (2017-18)], plus Matthew Nielsen (competing novice at Nationals)
Last edited: