2021 U.S. Nationals event info links (entries/results, TV & streaming schedules, "Virtual Fan Experience")

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,102
SENIORS compete Thursday, January 14 to Sunday, Jan. 17, 2021, at the Orleans Arena in Las Vegas, Nevada.
JUNIORS compete Wednesday & Thursday, January 20-21, 2021.

Starting Orders/Results page (Ladies/Pairs SP draws are Wed. night; RD/Men SP on Thu.):

Event information page with links to colored matrix schedule/practice groups (as of Jan. 12):

Link to download/view the Event Program book ("It offers fans a preview of the competition, bios on all the skaters [Senior/Junior], history on the event and feature stories about fans and our 2021 Hall of Fame inductees."): https://online.flippingbook.com/view/205019/

"Virtual Fan Experience" special Fan Zone section for Nationals (social media hashtag is #ToyotaUSChamps21 ): https://usfigureskatingfanzone.com/feature/ToyotaUSChamps21

NBC/NBCSN Broadcast/Peacock Streaming Schedule (subject to change):
Day Competition Time (Eastern) Network
Thursday, Jan.14 Pairs’ Short 6-8 p.m. NBCSN | Peacock Stream 5:58 p.m.
Thursday, Jan.14 Women’s Short 10 p.m.-12 a.m. NBCSN | Peacock Stream 9:20 p.m.
Friday, Jan. 15 Rhythm Dance 4-6 p.m. NBCSN | Peacock Stream 3:58 p.m.
Friday, Jan. 15 Women’s Free 8-11 p.m. NBC | Peacock Stream 7:58 p.m.
Saturday, Jan. 16 Men’s Short 4-6 p.m. NBC | Peacock Stream 3:17 p.m.
Saturday, Jan. 16 Free Dance (First Group) | Peacock Stream 7:31 p.m.
Saturday, Jan. 16 Pairs’ Free | Peacock Stream 8:20 p.m.
Saturday, Jan. 16 Pairs’ Free/Free Dance 9 p.m.-12 a.m. NBCSN
Saturday, Jan. 16 Free Dance (Final Group) | Peacock Stream 10:31 p.m.
Sunday, Jan. 17 Men’s Free 3:30-6 p.m. NBC | Peacock Stream 2:59 p.m.
Sun., Jan. 24 Free Dance 5-6 p.m. NBC
Sun., Jan. 31 Highlights 12-2 p.m. NBC
Sat., Feb. 20 Skating Spectacular 4-6 p.m. NBC
**The men’s short program and free skate programming details are subject to change, dependent on NFL programming schedules.

List of entries (as of Jan. 12): https://www.usfigureskating.org/sites/default/files/media-files/Entries to the 2021 Toyota U.S. Figure Skating Championships.pdf

(2020-21 Team USA Bios from USFS' Fan Zone are linked in names, where applicable, below)

Championship Ladies (listed from youngest to oldest)
Lindsay Thorngren (Ice House Of New Jersey FSC)
Alysa Liu (St. Moritz ISC, Inc.)
Violeta Ushakova (The SC of New York, Inc.)
Audrey Shin (The SC of New York, Inc.)
Hanna Harrell (The Skating Club of Boston)
Finley Hawk (ISC of Indianapolis, Inc.)
Pooja Kalyan (Ozark FSC)
Emilia Murdock (The Skating Club of San Francisco, Inc) [Official Website]
Gabriella Izzo (Academy at Mitchell Johansson Method)
Starr Andrews (Los Angeles FSC)
Rena Ikenishi (The SC of New York, Inc.)
Paige Rydberg (Broadmoor SC, Inc.) w/d on 1/12 (refer to post #5 below)
Amber Glenn (Dallas FSC, Inc.)
Karen Chen (Peninsula SC)
Bradie Tennell (Skokie Valley SC)
Heidi Munger (Academy at Mitchell Johansson Method)
Mariah Bell (Rocky Mountain FSC)
Gracie Gold (IceWorks SC)

Championship Men (listed from youngest to oldest)
Joseph Kang (University of Delaware FSC)
Eric Sjoberg (Los Angeles FSC)
Maxim Naumov (The Skating Club of Boston)
Dinh Tran (The Skating Club of San Francisco, Inc)
Andrew Torgashev (Broadmoor SC, Inc.) (w/d)
Vincent Zhou (The Skating Club of San Francisco, Inc)
Ryan Dunk (Baltimore FSC)
Peter Liu (The SC of Wilmington, Inc) [2018-19 ISU Bio]
Alex Krasnozhon (The Skating Club of Boston)
Joonsoo Kim (Los Angeles FSC)
Camden Pulkinen (Broadmoor SC, Inc.)
Tomoki Hiwatashi (DuPage FSC)
Nathan Chen (Salt Lake Figure Skating)
Jimmy Ma (The Skating Club of Boston)
Jordan Moeller (Northern Ice SC)
Yaroslav Paniot (All Year FSC) [Wikipedia page]
Mitchell Friess (St. Paul FSC, Inc) [Bio on his Training Group's Blog]
Jason Brown (Skokie Valley SC)

Championship Pairs (listed by how long they've skated together)
Laiken Lockley and Keenan Prochnow (DuPage FSC/DuPage FSC; teamed up in April 2015) [2019-20 Team USA Bio]
Ashley Cain-Gribble and Timothy LeDuc (The SC of New York, Inc./Los Angeles FSC; teamed up in May 2016)
Audrey Lu and Misha Mitrofanov (The Skating Club of Boston/The Skating Club of Boston; teamed up in May 2016)
Jessica Calalang and Brian Johnson (DuPage FSC/Detroit SC, Inc.; teamed up in 2018)
Olivia Serafini and Mervin Tran (The SC of New York, Inc./The SC of New York, Inc.; teamed up in 2018)
Emily Chan and Spencer Howe (The Skating Club of Boston/The Skating Club of Boston; teamed up in 2018)
Evelyn Grace Hanns and Jim Garbutt (Broadmoor SC, Inc./Champions' Edge SC) J6 at U.S. Pairs Final in Nov. 2019
Katie McBeath and Nathan Bartholomay (Winterhurst FSC/Southwest Florida FSC; teamed up in August 2019)
Alexa Knierim and Brandon Frazier (DuPage FSC/All Year FSC; teamed up in March 2020)
Winter Deardorff and Mikhail Johnson ((Northern Kentucky SC) /Broadmoor SC, Inc.; teamed up in May 2019) (w/d)
Brynne McIsaac (Los Angeles FSC) and Mark Sadusky (St. Moritz ISC, Inc.; teamed up in 2019) (w/d)
Sarah Burden (Broadmoor SC, Inc.) and Matthew Rounis (Broadmoor SC, Inc.; new this season) (w/d)

Championship Ice Dance (listed by how long they've skated together)
Madison Hubbell and Zachary Donohue (Lansing SC/Lansing SC; teamed up in May 2011)
Madison Chock and Evan Bates (All Year FSC/Ann Arbor FSC; teamed up in July 2011)
Kaitlin Hawayek and Jean-Luc Baker (Detroit SC, Inc./Seattle SC; teamed up in June 2012)
Christina Carreira and Anthony Ponomarenko (The SC of New York, Inc./The SC of San Francisco) teamed up in April 2014 (w/d)
Molly Cesanek and Yehor Yehorov (ION Figure Skating Club/Peninsula SC; teamed up in April 2018)
Caroline Green and Michael Parsons (Pavilion SC of Cleveland Heights/Washington FSC; teamed up in June 2019)
Eva Pate and Logan Bye (The Strongsville SC/The SC of New York, Inc.; teamed up 2019)
Livvy Shilling and Alexander Petrov (Columbus FSC/Hershey FSC; teamed up 2019)
Lorraine McNamara and Anton Spiridonov (Peninsula SC/ION Figure Skating Club; teamed up 2020)
Breelie Taylor and Tyler Vollmer (Atlanta FSC/Los Angeles FSC) J14 at 2020 Nationals
Hilary Asher and Ryan O'Donnell (Skokie Valley SC/The SC of Houston; new this season)
Cara Murphy and Joshua Levitt[/url] (Arctic FSC/Pittsburgh FSC, Inc.; new this season)
Adrienne Carhart (The SC of New York, Inc.) and Ivan Gurianov (Individual Member) (w/d; split)


(2020-21 Team USA Bios are linked in names, where applicable, below; additional info to come)

Junior Ladies
Elsa Cheng (Skokie Valley SC)
Tamnhi Huynh (Dallas FSC, Inc.)
Mia Kalin (St. Moritz ISC, Inc.)
Isabeau Levito (SC Of Southern New Jersey)
Jessica Lin (Dallas FSC, Inc.)
Maryn Pierce (Broadmoor SC, Inc.)
Abigail Ross (Wasatch FSC)
Clare Seo (Broadmoor SC, Inc.)
Kanon Smith (All Year FSC)
Kate Wang (The Skating Club of San Francisco, Inc)
Adele Zheng (DuPage FSC)
Ava Ziegler (The SC of New York, Inc.)

Junior Men
Lucas Broussard (Highland SC)
Nicholas Hsieh (The SC of Wilmington, Inc)
Liam Kapeikis (Wenatchee FSC)
Joseph Klein (Skokie Valley SC)
Daniel Martynov (Great Lakes FSC)
Samuel Mindra (Portland ISC)
Matthew Nielsen (Winterhurst FSC)
Eric Prober (Panthers FSC, Inc.)
Jacob Sanchez (Hudson Valley FSC)
Michael Xie (All Year FSC)
Robert Yampolsky (North Jersey FSC Inc)
Maxim Zharkov (Dallas FSC, Inc.)

Junior Pairs
Haley Conrad (Dallas FSC, Inc.) and Kristofer Ogren (Kansas City FSC)
Sydney Cooke (Elite Edge Skating Club) and Keyton Bearinger (Detroit SC, Inc.)
Isabelle Martins and Ryan Bedard (Chicago FSC/Northern Ice SC)
Valentina Plazas (Panthers FSC, Inc.) and Maximiliano Fernandez (Arctic FSC)
Aleksandra Prudsky and Daniel Tioumentsev (The SC of Houston/Dallas FSC, Inc.)
Juliette Reed (Skokie Valley SC) and Jordan Gillette (Skokie Valley SC)
Catherine Rivers and Timmy Chapman (Knoxville FSC/Central Florida FSC)
Anastasiia Smirnova and Danil Siianytsia (Yarmouth Ice Club, Inc./All Year FSC)

Junior Ice Dance
Oona Brown and Gage Brown (The SC of New York, Inc./The SC of New York, Inc.)
Katarina DelCamp and Ian Somerville (Dallas FSC, Inc./Washington FSC)
Isabella Flores (Broadmoor SC, Inc.) and Dimitry Tsarevski (All Year FSC)
Angela Ling and Caleb Wein (Peninsula SC/Washington FSC)
Leah Neset (Magic City FSC) and Artem Markelov (Magic City FSC)
Elliana Peal and Ethan Peal (Scott Hamilton SC/Scott Hamilton SC)
Vanessa Pham (The SC of Houston) and Jonathan Rogers (Texas Gulf Coast FSC)
Elizabeth Tkachenko and Alexei Kiliakov (Washington FSC/Washington FSC)
Gracie Vainik (SC of Novi) and Daniel Brykalov (All Year FSC)
Katarina Wolfkostin and Jeffrey Chen (Peninsula SC/Peninsula SC)

Peacock Premium's JUNIOR Streaming Schedule (all times Eastern; subject to change):
Wed., Jan. 20 | Pairs Short Program | 3:55 p.m.
Wed., Jan. 20 | Ladies Short Program | 6 p.m.
Wed., Jan. 20 | Rhythm Dance | 7:59 p.m.
Wed., Jan. 20 | Men's Short Program | 10 p.m.
Thurs., Jan. 21 | Pairs Free Skate | 3:55 p.m.
Thurs., Jan. 21 | Ladies Free Skate | 6 p.m.
Thurs., Jan. 21 | Free Dance | 7:59 p.m.
Thurs., Jan. 21 | Men's Free Skate | 9:56 p.m.[/B]

(I will start separate threads for news/articles/photos and official practices that start tomorrow.)

ETA thread link #1: News, Articles, Photos, social media coverage, etc. from Las Vegas (2021 US Nats)
 
Last edited:

Frau Muller

Proud Puerto Rican-Russkaya!
Messages
13,238
Copying part of my post from the GSD forum, about today’s practices, which aren’t being streamed. Any tidbits of intel from spies with access to the venue are welcome! I’m especially interested in Ladies GP A, which includes Amber & Alysa...but any news is welcomed. :)

Today’s practice sessions, EST times (see colored matrix for Vegas times):

3pm-5pm: Pairs (order practice groups A, B, C)
5:30pm-7:30pm: Ladies (A, B, C)
8pm-10pm: Dance (A, B, C)
10:30pm - 12:45 am: Ladies (B, C, A)

The Practice Cam kicks off on Wednesday, 12noon EST, with Pairs (group order B, C, A).

We’ll have to wait until Thursday, 3:28pm EST, for our first look at the Men (“Oh, Sinnerman” Jason, leading Group B!!! The wait is KILLING me...).
 

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,102
Friendly request: Can you please go discuss c*vid stuff in the "2021 U.S. Figure Skating Championships moved to Las Vegas; no audience" GSD thread where there's already a LOT of discussion on this topic? I posted an article in there about the "bubble" protocols in Las Vegas: https://www.fsuniverse.net/forum/th...-vegas-no-audience.107773/page-9#post-5931446

I started this thread to provide event info and links.

The Color Schedule was updated today (Jan. 13): https://cdn4.sportngin.com/attachme...218/2021USFSChampsMatrixScheduleDraft14.2.pdf

ETA that Senior Pairs FS on Saturday (8:19-10:00 pm Eastern) is no longer split into 2 parts, good!
 
Last edited:

Frau Muller

Proud Puerto Rican-Russkaya!
Messages
13,238
Ladies SP draw:

Tennell drew to skate last (last gp). Glenn first in last group, followed by Liu.

Bell and Chen in 2nd group.

Under IJS, order of skate not so important but still interesting.

Pairs draw should be soon...after the practice that’s happening now.
 
Last edited:

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,102
THURSDAY, JAN. 14 events:

Pairs SP starting order (edited in below):

1 Katie McBeath, Winterhurst FSC / Nathan Bartholomay, Southwest Florida FSC
2 Emily Chan, SC of Boston / Spencer Howe, SC of Boston
3 Alexa Knierim, DuPage FSC / Brandon Frazier, All Year FSC

4 Ashley Cain-Gribble, SC of New York / Timothy LeDuc, Los Angeles FSC
5 Evelyn Grace Hanns, Broadmoor SC / Jim Garbutt, Champions Edge SC
6 Jessica Calalang, DuPage FSC / Brian Johnson, Detroit SC

7 Olivia Serafini, SC of New York / Mervin Tran, SC of New York
8 Audrey Lu, SC of Boston / Misha Mitrofanov, SC of Boston
9 Laiken Lockley, DuPage FSC / Keenan Prochnow, DuPage FSC

Ladies SP starting order:

1 Violeta Ushakova, SC of New York
2 Heidi Munger, Academy at Mitchell Johansson Method
3 Rena Ikenishi, SC of New York
4 Audrey Shin, SC of New York
5 Finley Hawk, ISC of Indianapolis

6 Emilia Murdock, SC of San Francisco
7 Mariah Bell, Rocky Mountain FSC
8 Pooja Kalyan, Ozark FSC
9 Hanna Harrell, SC of Boston
10 Starr Andrews, Los Angeles FSC
11 Karen Chen, Peninsula SC

12 Amber Glenn, Dallas FSC
13 Alysa Liu, St. Moritz ISC
14 Gabriella Izzo, Academy at Mitchell Johansson Method
15 Gracie Gold, IceWorks SC
16 Lindsay Thorngren, Ice House Of New Jersey FSC
17 Bradie Tennell, Skokie Valley SC
 
Last edited:

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,102
@genevieve, I jut checked the Archives and saw that you started all the 2020 US Nats PBP threads last year -- do you want to do the same this year for the 2021 PBP threads?

Starting orders for Pairs SP and Ladies SP are posted above if you'd like to copy-and-paste.

Pairs SP is scheduled to start streaming on Peacock at 2:55 pm local/5:55 pm Eastern time and Ladies SP at 6:10 local/9:10 pm ET.

ETA: Never mind... @Aerobicidal just couldn't wait to start both SP threads! :D
 
Last edited:

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,102
Rhythm Dance starting order for tomorrow (Friday):

1 Hilary Asher, Skokie Valley SC / Ryan ODonnell, SC of Houston
2 Cara Murphy, Arctic FSC / Joshua Levitt, Pittsburgh FSC
3 Eva Pate, Strongsville SC / Logan Bye, SC of New York

4 Madison Hubbell, Lansing SC / Zachary Donohue, Lansing SC
5 Lorraine McNamara, Peninsula SC / Anton Spiridonov, ION FSC
6 Livvy Shilling, Columbus FSC / Alexander Petrov, Hershey FSC
7 Breelie Taylor, Atlanta FSC / Tyler Vollmer, Los Angeles FSC

8 Kaitlin Hawayek, Detroit SC / Jean-Luc Baker, Seattle SC
9 Caroline Green, Pavilion SC of Cleveland Heights / Michael Parsons, Washington FSC
10 Molly Cesanek, ION FSC / Yehor Yehorov, Peninsula SC
11 Madison Chock, All Year FSC / Evan Bates, Ann Arbor FSC

Men SP starting order for Saturday afternoon:

1 Joonsoo Kim, Los Angeles FSC
2 Jordan Moeller, Northern Ice SC
3 Eric Sjoberg, Los Angeles FSC
4 Joseph Kang, University of Delaware FSC
5 Mitchell Friess, St. Paul FSC

6 Yaroslav Paniot, All Year FSC
7 Vincent Zhou, SC of San Francisco
8 Maxim Naumov, SC of Boston
9 Dinh Tran, SC of San Francisco
10 Jimmy Ma, SC of Boston
11 Aleksei Krasnozhon, SC of Boston

12 Peter Liu, SC of Wilmington
13 Ryan Dunk, Baltimore FSC
14 Tomoki Hiwatashi, DuPage FSC
15 Nathan Chen, Salt Lake Figure Skating
16 Camden Pulkinen, Broadmoor SC
17 Jason Brown, Skokie Valley SC

Pairs FS starting order for Saturday (groups are split 2-3-4):

1 Evelyn Grace Hanns, Broadmoor SC / Jim Garbutt, Champions Edge SC 8 47.98
2 Laiken Lockley, DuPage FSC / Keenan Prochnow, DuPage FSC 9 45.34

3 Katie McBeath, Winterhurst FSC / Nathan Bartholomay, Southwest Florida FSC 7 58.23
4 Emily Chan, SC of Boston / Spencer Howe, SC of Boston 5 60.41
5 Olivia Serafini, SC of New York / Mervin Tran, SC of New York 6 59.23

6 Ashley Cain-Gribble, SC of New York / Timothy LeDuc, Los Angeles FSC 4 65.81
7 Audrey Lu, SC of Boston / Misha Mitrofanov, SC of Boston 3 69.56
8 Alexa Knierim, DuPage FSC / Brandon Frazier, All Year FSC 1 77.46
9 Jessica Calalang, DuPage FSC / Brian Johnson, Detroit SC 2 71.30

Ladies FS starting order for Friday night:

1 Finley Hawk, ISC of Indianapolis 14 52.08
2 Starr Andrews, Los Angeles FSC 17 45.93
3 Emilia Murdock, SC of San Francisco 15 51.25
4 Violeta Ushakova, SC of New York 16 49.76
5 Heidi Munger, Academy at Mitchell Johansson Method 13 52.11

6 Audrey Shin, SC of New York 10 57.74
7 Hanna Harrell, SC of Boston 11 56.93
8 Gracie Gold, IceWorks SC 12 53.88
9 Rena Ikenishi, SC of New York 8 60.14
10 Gabriella Izzo, Academy at Mitchell Johansson Method 7 62.32
11 Pooja Kalyan, Ozark FSC 9 58.29

12 Karen Chen, Peninsula SC 4 70.99
13 Amber Glenn, Dallas FSC 5 70.83
14 Lindsay Thorngren, Ice House Of New Jersey FSC 6 62.54
15 Alysa Liu, St. Moritz ISC 2 76.36
16 Bradie Tennell, Skokie Valley SC 1 79.40
17 Mariah Bell, Rocky Mountain FSC 3 72.37
 
Last edited:

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,102
Timing sheets by skater or team (listed in Pacific time):

Rhythm Dance (Friday 12:58 to 2:52 local/3:58 to 5:52 Eastern): https://cdn1.sportngin.com/attachme...nship_Ice_Dance_Rhythm_Dance_Timing_Sheet.pdf

Ladies FS (Friday night; link not posted yet)

---

SATURDAY

Men SP (12:17 to 2:50 local/3:17 to 5:50 pm ET)): https://cdn4.sportngin.com/attachme...ampionship_Men_Short_Program_Timing_Sheet.pdf

Free Dance group 1 (4:31 local start / 7:31 pm ET)

Pairs FS (5:19 to 7:11 local/8:19 to 10:11 pm ET): https://cdn1.sportngin.com/attachme...hampionship_Pairs_Free_Skate_Timing_Sheet.pdf

Free Dance groups 2 & 3 (7:30 local/10:30 pm ET)
 

Aerobicidal

Shut that door.
Messages
11,158
@genevieve, I jut checked the Archives and saw that you started all the 2020 US Nats PBP threads last year -- do you want to do the same this year for the 2021 PBP threads?

Starting orders for Pairs SP and Ladies SP are posted above if you'd like to copy-and-paste.

Pairs SP is scheduled to start streaming on Peacock at 2:55 pm local/5:55 pm Eastern time and Ladies SP at 6:10 local/9:10 pm ET.

ETA: Never mind... @Aerobicidal just couldn't wait to start both SP threads! :D
I just wanted to check before the last three events and see if anyone else wants to or is supposed to start the thread titles. I'm fine starting them but I don't want to step on toes or deny someone with funnier title ideas the opportunity since there might not be many chances in the near future. Tagging @genevieve just in case. Thanks.
 

genevieve

drinky typo pbp, closet hugger (she/her)
Staff member
Messages
37,776
thanks for asking - I'm super tapped out and not feeling inspired on titles. I can do it if you're tired of it, but also happy to have others start threads.
 

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,102
Timing sheets by skater or team (listed in Pacific time): ... SATURDAY ...

Free Dance group 1 (4:31 local start / 7:31 pm ET)

Pairs FS (5:19 to 7:11 local / 8:19 to 10:11 pm ET): https://cdn1.sportngin.com/attachme...hampionship_Pairs_Free_Skate_Timing_Sheet.pdf

Free Dance groups 2 & 3 (7:30 local/10:30 pm ET)
Free Dance timing sheet (7:30 to 8:46 pm local time / 10:30 to 11:46 pm Eastern time): https://cdn4.sportngin.com/attachme...ionship_Ice_Dance_Free_Dance_TIming_Sheet.pdf
 
Last edited:

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,102
Does anyone know where the Men LP will be shown if we are getting Football rather than NBC broadcasting rather then Men LP??
Posted in another thread:
The two playoff games on Sunday are on CBS and FOX so there shouldn’t be anything on NBC besides the skating.
ETA: NBC Sports app and Peacock Premium without commentary (should be able to sign up for a free 1-week trial?) should be streaming the Men's event live from 3:30-6 pm Eastern today.
 
Last edited:

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,102
Ladies final standings: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/CAT001SEG002.html

PlaceStartNameSPShort ProgramFSFree SkateTotal Score
GOLD16Bradie Tennell, Skokie Valley SC179.401153.21232.61
SILVER13Amber Glenn, Dallas FSC570.832144.50215.33
BRONZE12Karen Chen, Peninsula SC470.993143.99214.98
PEWTER15Alysa Liu, St. Moritz ISC276.364137.03213.39
517Mariah Bell, Rocky Mountain FSC372.375127.58199.95
614Lindsay Thorngren, Ice House Of New Jersey FSC662.547116.35178.89
76Audrey Shin, SC of New York1057.746119.08176.82
810Gabriella Izzo, Academy at Mitchell Johansson Method762.329109.44171.76
99Rena Ikenishi, SC of New York860.148109.75169.89
1011Pooja Kalyan, Ozark FSC958.291299.17157.46
111Finley Hawk, ISC of Indianapolis1452.0811100.76152.84
122Starr Andrews, Los Angeles FSC1745.9310106.20152.13
138Gracie Gold, IceWorks SC1253.881395.17149.05
143Emilia Murdock, SC of San Francisco1551.251487.55138.80
154Violeta Ushakova, SC of New York1649.761586.50136.26
165Heidi Munger, Academy at Mitchell Johansson Method1352.111683.94136.05
177Hanna Harrell, SC of Boston1156.931773.79130.72

SP protocols: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/SEGM001.html
FS protocols: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/SEGM002.html


Pairs final standings: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/CAT003SEG006.html

PlaceStartNameSPShort ProgramFSFree SkateTotal Score
GOLD8Alexa Knierim, DuPage FSC
Brandon Frazier, All Year FSC
177.461150.64228.10
SILVER9Jessica Calalang, DuPage FSC
Brian Johnson, Detroit SC
271.303133.99205.29
BRONZE6Ashley Cain-Gribble, SC of New York
Timothy LeDuc, Los Angeles FSC
465.812134.71200.52
PEWTER7Audrey Lu, SC of Boston
Misha Mitrofanov, SC of Boston
369.564128.41197.97
54Emily Chan, SC of Boston
Spencer Howe, SC of Boston
560.415116.65177.06
65Olivia Serafini, SC of New York
Mervin Tran, SC of New York
659.236110.65169.88
73Katie McBeath, Winterhurst FSC
Nathan Bartholomay, Southwest Florida FSC
758.237105.50163.73
82Laiken Lockley, DuPage FSC
Keenan Prochnow, DuPage FSC
945.34899.90145.24
91Evelyn Grace Hanns, Broadmoor SC
Jim Garbutt, Champions Edge SC
847.98992.95140.93

SP protocols: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/SEGM005.html
FS protocols: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/SEGM006.html


Ice Dance final standings: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/CAT004SEG008.html

PlaceStartNameRDRhythm DanceFDFree DanceTotal Score
GOLD11Madison Hubbell, Lansing SC
Zachary Donohue, Lansing SC
289.661134.90224.56
SILVER9Madison Chock, All Year FSC
Evan Bates, Ann Arbor FSC
190.102132.83222.93
BRONZE10Kaitlin Hawayek, Detroit SC
Jean-Luc Baker, Seattle SC
385.283127.27212.55
PEWTER8Caroline Green, Pavilion SC of Cleveland Heights
Michael Parsons, Washington FSC
480.104112.29192.39
57Molly Cesanek, ION FSC
Yehor Yehorov, Peninsula SC
571.115106.29177.40
64Lorraine McNamara, Peninsula SC
Anton Spiridonov, ION FSC
665.87696.99162.86
75Eva Pate, Strongsville SC
Logan Bye, SC of New York
764.37790.56154.93
86Livvy Shilling, Columbus FSC
Alexander Petrov, Hershey FSC
853.81877.29131.10
93Hilary Asher, Skokie Valley SC
Ryan ODonnell, SC of Houston
951.38971.30122.68
102Breelie Taylor, Atlanta FSC
Tyler Vollmer, Los Angeles FSC
1039.401061.36100.76
111Cara Murphy, Arctic FSC
Joshua Levitt, Pittsburgh FSC
1136.621160.2996.91

RD protocols: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/SEGM008.html
FD protocols: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/SEGM008.html

Men's standings after SP - protocols are linked as "Judge details scores" on the top right: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/CAT002SEG003.html
 
Last edited:

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,102
Men's FS timing sheet: https://cdn4.sportngin.com/attachme.../Championship_Men_Free_Skate_Timing_Sheet.pdf
Sunday event & streaming times are 11:59:20 AM to 2:52:00 PM local / 2:59 to 5:52 pm Eastern time.

NBC is scheduled to broadcast starting at 3:30 pm Eastern so the first group will be relegated to Peacock streaming (unless they start live with Krasnozhon at 3:30?). Replay of the top 3 short programs may happen first (eta: as well as replaying the top free dances).
 
Last edited:

Aceon6

Isolating from mean people
Messages
22,269
Men's FS timing sheet: https://cdn4.sportngin.com/attachme.../Championship_Men_Free_Skate_Timing_Sheet.pdf
Sunday event & streaming times are 11:59:20 AM to 2:52:00 PM local / 2:59 to 5:52 pm Eastern time.

NBC is scheduled to broadcast starting at 3:30 pm Eastern so the first group will be relegated to Peacock streaming (unless they start live with Krasnozhon at 3:30?). Replay of the top 3 short programs may happen first.
Thanks so much for posting the timing sheet! Had to align my dinner cook times with the breaks/warmups!
 

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,102
Men's final standings: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/CAT002SEG004.html

PlaceStartNameSPShort ProgramFSFree SkateTotal Score
GOLD15Nathan Chen, Salt Lake Figure Skating1113.921208.36322.28
SILVER16Vincent Zhou, SC of San Francisco2107.792183.59291.38
BRONZE17Jason Brown, Skokie Valley SC3100.924176.00276.92
PEWTER14Yaroslav Paniot, All Year FSC483.743183.23266.97
513Maxim Naumov, SC of Boston583.535160.67244.20
612Jimmy Ma, SC of Boston682.308148.48230.78
79Tomoki Hiwatashi, DuPage FSC975.516154.63230.14
810Camden Pulkinen, Broadmoor SC780.089140.02220.10
96Eric Sjoberg, Los Angeles FSC1174.0110139.38213.39
107Dinh Tran, SC of San Francisco1074.0311136.76210.79
114Aleksei Krasnozhon, SC of Boston1654.537152.23206.76
1211Joseph Kang, University of Delaware FSC879.3014124.15203.45
133Joonsoo Kim, Los Angeles FSC1369.0412128.08197.12
145Ryan Dunk, Baltimore FSC1465.6013127.06192.66
158Jordan Moeller, Northern Ice SC1271.0915120.24191.33
162Peter Liu, SC of Wilmington1556.9216114.26171.18
171Mitchell Friess, St. Paul FSC1748.8817114.19163.07

SP protocols: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/SEGM003.html
FS protocols: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/27989/SEGM004.html
 

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,102
Will there be any practice cams for junior events?
No, sadly. :(

Junior practice groups & music rotation: https://cdn1.sportngin.com/attachme.../2021USFSChampsAthleteScheduleDraft14.2v3.pdf

Color schedule: https://cdn4.sportngin.com/attachme...218/2021USFSChampsMatrixScheduleDraft14.2.pdf


ETA:

Junior competitor profiles with music are listed in the Event Program book, starting here (Ladies, Men, Pairs, Ice Dance): https://online.flippingbook.com/view/205019/38/

Team USA bios (ISP skaters) are linked in names below, where applicable, along with 2020 Nationals placement or qualifying competition level.

Junior Pairs SP starting order (12:55-1:43 pm local / 3:55-4:43 pm ET):

1 Aleksandra Prudsky / Daniel Tioumentsev, SC of Houston / Dallas FSC (new)
2 Valentina Plazas, Panthers FSC / Maximiliano Fernandez, Arctic FSC (new)
3 Juliette Reed, Skokie Valley SC / Jordan Gillette, Skokie Valley SC (N4 at Pairs Final in Nov. 2019)
4 Haley Conrad, Dallas FSC / Kristofer Ogren, Kansas City FSC (new)

5 Sydney Cooke, Elite Edge SC / Keyton Bearinger, Detroit SC (new)
6 Anastasiia Smirnova / Danil Siianytsia, Yarmouth Ice Club / All Year FSC (J2 at 2020 Nationals)
7 Catherine Rivers / Timmy Chapman, Knoxville FSC / Central Florida FSC (new)
8 Isabelle Martins / Ryan Bedard, Chicago FSC / Northern Ice SC (J5)

Junior Ladies SP starting order (2:43-3:51 local / 5:43-6:51 pm ET):

1 Kate Wang, SC of San Francisco (J5)
2 Jessica Lin, Dallas FSC (J10)
3 Elsa Cheng, Skokie Valley SC (J7)
4 Maryn Pierce, Broadmoor SC (J8)
5 Isabeau Levito, SC Of Southern New Jersey (J2)
6 Clare Seo, Broadmoor SC (2020 Korean junior national champion)

7 Mia Kalin, St. Moritz ISC (J13)
8 Adele Zheng, DuPage FSC (Novice last season)
9 Kanon Smith, All Year FSC (2019 U.S. Juvenile champion; Novice last season)
10 Tamnhi Huynh, Dallas FSC (J6)
11 Abigail Ross, Wasatch FSC [Link to her bio on her training website]
12 Ava Ziegler, SC of New York (Juv4 in 2019; Intermediate last season)

Junior Rhythm Dance starting order (4:21-5:21 pm local / 7:21-8:21 pm ET):

1 Leah Neset, Magic City FSC / Artem Markelov, Magic City FSC (new)
2 Elizabeth Tkachenko / Alexei Kiliakov, Washington FSC / Washington FSC (J7)
3 Angela Ling / Caleb Wein, Peninsula SC / Washington FSC (J6)
4 Oona Brown / Gage Brown, SC of New York / SC of New York (J3)
5 Katarina DelCamp / Ian Somerville, Dallas FSC / Washington FSC (J5)

6 Gracie Vainik, SC of Novi / Daniel Brykalov, All Year FSC (new)
7 Elliana Peal / Ethan Peal, Scott Hamilton SC / Scott Hamilton SC (N1 at Dance Final in Nov. 2019)
8 Isabella Flores, Broadmoor SC / Dimitry Tsarevski, All Year FSC (new)
9 Vanessa Pham, SC of Houston / Jonathan Rogers, Texas Gulf Coast FSC (N8 at Dance Final)
10 Katarina Wolfkostin / Jeffrey Chen, Peninsula SC / Peninsula SC (J2)

Junior Men SP starting order (6:07-7:15 local / 9:07-10:15 pm ET)

1 Maxim Zharkov, Dallas FSC (Int1 in 2018; Novice in 2019)
2 Daniel Martynov, Great Lakes FSC (J12)
3 Matthew Nielsen, Winterhurst FSC (J8)
4 Michael Xie, All Year FSC (Int8 in 2019; Novice last season)
5 Lucas Broussard, Highland SC (Juv1 in 2019; Intermediate last season)
6 Liam Kapeikis, Wenatchee FSC (J3)

7 Jacob Sanchez, Hudson Valley FSC (J17)
8 Robert Yampolsky, North Jersey FSC (J14)
9 Eric Prober, Panthers FSC (N6 in 2019; Junior last season)
10 Samuel Mindra, Portland ISC (J10)
11 Nicholas Hsieh, SC of Wilmington (J5)
12 Joseph Klein, Skokie Valley SC (J13)
 
Last edited:

Users who are viewing this thread

Top
Do Not Sell My Personal Information