NHK Trophy 2023 - Starting orders/Results

Status
Not open for further replies.

MINAM

The "NICE" Admin
Staff member
Messages
8,668
NHK Trophy 2023
Nov 24 - Nov 26, 2023
Osaka /JPN

LINKS
Entries
Starting Orders/Results
What time is it in Osaka?
Official website

FINAL RESULTS
MEN
1. Yuma KAGIYAMA JPN 1 2 288.39
2. Shoma UNO JPN 2 1 286.55
3. Lukas BRITSCHGI SUI 3 3 254.60
4. Nika EGADZE GEO 7 4 237.34
5. Camden PULKINEN USA 4 8 229.32
6. Gabriele FRANGIPANI ITA 8 6 227.15
7. Deniss VASILJEVS LAT 5 9 221.95
8. Aleksandr SELEVKO EST 9 7 221.43
9. Tatsuya TSUBOI JPN 12 5 216.62
10. Luc ECONOMIDES FRA 10 11 211.12
11. Wesley CHIU CAN 11 10 209.16
12. Mihhail SELEVKO EST 6 12 207.58

PAIRS
. Minerva Fabienne HASE
Nikita VOLODIN GER 1 1 202.51
2. Lucrezia BECCARI
Matteo GUARISE ITA 2 2 190.31
3. Rebecca GHILARDI
Filippo AMBROSINI ITA 4 3 186.47
4. Anastasia GOLUBEVA
Hektor GIOTOPOULOS MOORE AUS 3 4 185.39
5. Daria DANILOVA
Michel TSIBA NED 6 5 177.54
6. Chelsea LIU
Balazs NAGY USA 5 7 172.60
7. Kelly Ann LAURIN
Loucas ETHIER CAN 7 6 160.79
8. Yuna NAGAOKA
Sumitada MORIGUCHI JPN 8 8 135.39
LADIES
1. Ava Marie ZIEGLER USA 5 1 200.50
2. Lindsay THORNGREN USA 1 3 198.73
3. Nina PINZARRONE BEL 2 2 194.66
4. Haein LEE KOR 3 6 188.95
5. Yuna AOKI JPN 8 5 184.46
6. Anastasiia GUBANOVA GEO 10 4 184.32
7. Yelim KIM KOR 7 7 183.19
8. Mai MIHARA JPN 4 9 172.64
9. Wakaba HIGUCHI JPN 11 8 165.69
10. Seoyeong WI KOR 6 11 158.15
11. Lea SERNA FRA 9 10 156.04
12. Lindsay VAN ZUNDERT NED 12 12 125.82

ICE DANCE
1. Lilah FEAR
Lewis GIBSON GBR 2 1 215.19
2. Charlene GUIGNARD
Marco FABBRI ITA 1 2 214.56
3. Allison REED
Saulius AMBRULEVICIUS LTU 3 3 196.86
4. Juulia TURKKILA
Matthias VERSLUIS FIN 4 4 191.01
5. Loicia DEMOUGEOT
Theo LE MERCIER FRA 5 5 187.76
6. Emily BRATTI
Ian SOMERVILLE USA 6 6 183.43
7. Marie-Jade LAURIAULT
Romain LE GAC CAN 7 7 176.26
8. Lorraine MCNAMARA
Anton SPIRIDONOV USA 8 9 167.84
9. Misato KOMATSUBARA
Tim KOLETO JPN 9 8 167.61

RESULTS
Saturday, Nov. 25
19:30 MEN FREE PROGRAM
1 Shoma UNO JPN 186.35 94.94 92.41 9.21 9.18 9.36 1.00 #11
2 Yuma KAGIYAMA JPN 182.88 93.27 90.61 9.18 8.89 9.14 1.00 #12
3 Lukas BRITSCHGI SUI 168.18 85.66 82.52 8.32 8.39 8.07 0.00 #10
4 Nika EGADZE GEO 156.04 83.41 73.63 7.32 7.36 7.43 1.00 #6
5 Tatsuya TSUBOI JPN 151.99 82.10 70.89 7.07 6.86 7.36 1.00 #1
6 Gabriele FRANGIPANI ITA 148.95 74.39 74.56 7.43 7.50 7.46 0.00 #5
7 Aleksandr SELEVKO EST 145.58 70.75 74.83 7.43 7.54 7.50 0.00 #4
8 Camden PULKINEN USA 142.92 67.43 75.49 7.46 7.50 7.71 0.00 #9
9 Deniss VASILJEVS LAT 139.81 58.62 82.19 8.29 8.18 8.21 1.00 #8
10 Wesley CHIU CAN 137.14 68.08 70.06 7.04 6.86 7.14 1.00 #2
11 Luc ECONOMIDES FRA 136.88 62.19 74.69 7.46 7.68 7.29 0.00 #3
12 Mihhail SELEVKO EST 126.27 55.70 72.57 7.39 7.11 7.29 2.00 #7

17:10 PAIR FREE PROGRAM
1 Minerva Fabienne HASE
Nikita VOLODIN GER 135.28 70.73 64.55 8.11 8.14 7.93 0.00 #8
2 Lucrezia BECCARI
Matteo GUARISE ITA 123.54 61.94 61.60 7.82 7.68 7.57 0.00 #7
3 Rebecca GHILARDI
Filippo AMBROSINI ITA 123.49 63.71 59.78 7.57 7.57 7.25 0.00 #5
4 Anastasia GOLUBEVA
Hektor GIOTOPOULOS MOORE AUS 120.78 60.89 59.89 7.50 7.36 7.57 0.00 #6
5 Daria DANILOVA
Michel TSIBA NED 118.93 64.71 55.22 6.89 7.04 6.75 1.00 #3
6 Kelly Ann LAURIN
Loucas ETHIER CAN 111.61 59.63 51.98 6.54 6.54 6.39 0.00 #2
7 Chelsea LIU
Balazs NAGY USA 111.37 56.63 56.74 7.18 6.86 7.21 2.00 #4
8 Yuna NAGAOKA
Sumitada MORIGUCHI JPN 90.03 43.87 46.16 5.93 5.43 5.93 0.00 #1

13:50 WOMEN FREE PROGRAM
1 Ava Marie ZIEGLER USA 138.46 74.97 63.49 8.00 7.96 7.82 0.00 #8
2 Nina PINZARRONE BEL 131.22 67.54 63.68 7.96 8.00 7.89 0.00 #11
3 Lindsay THORNGREN USA 129.80 68.01 63.79 8.04 7.89 7.96 2.00 #12
4 Anastasiia GUBANOVA GEO 128.52 66.81 61.71 7.75 7.68 7.68 0.00 #3
5 Yuna AOKI JPN 126.18 63.59 62.59 7.79 7.86 7.79 0.00 #5
6 Haein LEE KOR 126.02 60.15 65.87 8.21 8.21 8.25 0.00 #10
7 Yelim KIM KOR 123.86 61.53 63.33 7.93 7.75 8.04 1.00 #6
8 Wakaba HIGUCHI JPN 113.51 56.96 58.55 7.21 7.11 7.61 2.00 #2
9 Mai MIHARA JPN 109.82 48.93 61.89 7.75 7.54 7.89 1.00 #9
10 Lea SERNA FRA 99.19 46.24 54.95 6.93 6.79 6.86 2.00 #4
11 Seoyeong WI KOR 97.52 42.11 55.41 7.00 6.71 7.04 0.00 #7
12 Lindsay VAN ZUNDERT NED 82.36 36.67 47.69 6.00 5.82 6.04 2.00 #1

11:50 ICE DANCE FREE DANCE
1 Lilah FEAR
Lewis GIBSON GBR 130.26 73.98 56.28 9.46 9.54 9.14 0.00 #8
2 Charlene GUIGNARD
Marco FABBRI ITA 129.29 72.87 56.42 9.46 9.36 9.39 0.00 #9
3 Allison REED
Saulius AMBRULEVICIUS LTU 118.15 65.79 52.36 8.75 8.82 8.61 0.00 #7
4 Juulia TURKKILA
Matthias VERSLUIS FIN 116.35 64.99 51.36 8.68 8.61 8.39 0.00 #6
5 Loicia DEMOUGEOT
Theo LE MERCIER FRA 114.18 64.68 49.50 8.32 8.36 8.07 0.00 #5
6 Emily BRATTI
Ian SOMERVILLE USA 111.96 63.04 48.92 8.11 8.39 7.96 0.00 #4
7 Marie-Jade LAURIAULT
Romain LE GAC CAN 104.91 59.13 46.78 8.14 7.61 7.64 1.00 #3
8 Misato KOMATSUBARA
Tim KOLETO JPN 103.49 58.07 45.42 7.61 7.71 7.39 0.00 #1
9 Lorraine MCNAMARA
Anton SPIRIDONOV USA 102.19 57.27 44.92 7.61 7.46 7.39 0.00 #2

Friday, Nov. 24
19:00 MEN SHORT PROGRAM
1 Yuma KAGIYAMA JPN 105.51 59.75 45.76 9.11 9.04 9.25 0.00 #7
2 Shoma UNO JPN 100.20 53.21 46.99 9.39 9.32 9.43 0.00 #12
3 Lukas BRITSCHGI SUI 86.42 45.02 41.40 8.32 8.43 8.04 0.00 #11
4 Camden PULKINEN USA 86.40 47.10 39.30 7.64 7.89 8.00 0.00 #9
5 Deniss VASILJEVS LAT 82.14 40.74 42.40 8.54 8.46 8.39 1.00 #10
6 Mihhail SELEVKO EST 81.31 44.15 37.16 7.36 7.50 7.39 0.00 #4
7 Nika EGADZE GEO 81.30 44.15 37.15 7.29 7.39 7.57 0.00 #8
8 Gabriele FRANGIPANI ITA 78.20 41.25 37.95 7.61 7.61 7.50 1.00 #5
9 Aleksandr SELEVKO EST 75.85 39.15 37.70 7.61 7.50 7.46 1.00 #1
10 Luc ECONOMIDES FRA 74.24 38.03 36.21 7.25 7.39 7.04 0.00 #3
11 Wesley CHIU CAN 72.02 36.81 36.21 7.25 7.18 7.25 1.00 #6
12 Tatsuya TSUBOI JPN 64.63 30.44 35.19 7.07 6.82 7.18 1.00 #2

16:15 PAIR SHORT PROGRAM
1 Minerva Fabienne HASE
Nikita VOLODIN GER 67.23 36.68 30.55 7.61 7.75 7.61 0.00 #3
2 Lucrezia BECCARI
Matteo GUARISE ITA 66.77 36.42 30.35 7.68 7.57 7.57 0.00 #5
3 Anastasia GOLUBEVA
Hektor GIOTOPOULOS MOORE AUS 64.61 35.12 29.49 7.39 7.46 7.32 0.00 #7
4 Rebecca GHILARDI
Filippo AMBROSINI ITA 62.98 32.58 30.40 7.71 7.61 7.54 0.00 #8
5 Chelsea LIU
Balazs NAGY USA 61.23 32.55 28.68 7.21 7.14 7.21 0.00 #2
6 Daria DANILOVA
Michel TSIBA NED 58.61 31.25 27.36 6.93 6.89 6.75 0.00 #6
7 Kelly Ann LAURIN
Loucas ETHIER CAN 49.18 25.67 25.51 6.46 6.29 6.43 2.00 #4
8 Yuna NAGAOKA
Sumitada MORIGUCHI JPN 45.36 21.76 24.60 6.18 6.07 6.25 1.00 #1

14:15 WOMEN SHORT PROGRAM
1 Lindsay THORNGREN USA 68.93 38.74 31.19 7.89 7.68 7.89 1.00 #8
2 Nina PINZARRONE BEL 63.44 33.28 30.16 7.68 7.61 7.39 0.00 #7
3 Haein LEE KOR 62.93 30.30 32.63 8.25 8.14 8.14 0.00 #12
4 Mai MIHARA JPN 62.82 30.00 32.82 8.25 8.18 8.25 0.00 #10
5 Ava Marie ZIEGLER USA 62.04 32.19 29.85 7.54 7.54 7.36 0.00 #5
6 Seoyeong WI KOR 60.63 33.18 27.45 6.93 6.64 7.07 0.00 #2
7 Yelim KIM KOR 59.33 26.99 32.34 8.14 7.96 8.21 0.00 #11
8 Yuna AOKI JPN 58.28 29.68 28.60 7.18 7.14 7.18 0.00 #1
9 Lea SERNA FRA 56.85 28.68 28.17 7.11 7.07 7.00 0.00 #4
10 Anastasiia GUBANOVA GEO 55.80 25.30 30.50 7.61 7.57 7.75 0.00 #9
11 Wakaba HIGUCHI JPN 52.18 23.16 30.02 7.54 7.32 7.71 1.00 #6
12 Lindsay VAN ZUNDERT NED 43.46 18.73 25.73 6.46 6.46 6.43 1.00 #3

12:25 ICE DANCE RHYTHM DANCE
1 Charlene GUIGNARD
Marco FABBRI ITA 85.27 47.99 37.28 9.39 9.43 9.21 0.00 #9
2 Lilah FEAR
Lewis GIBSON GBR 84.93 48.44 36.49 9.32 9.18 8.93 0.00 #8
3 Allison REED
Saulius AMBRULEVICIUS LTU 78.71 44.52 34.19 8.64 8.61 8.46 0.00 #6
4 Juulia TURKKILA
Matthias VERSLUIS FIN 74.66 41.89 33.77 8.57 8.43 8.39 1.00 #7
5 Loicia DEMOUGEOT
Theo LE MERCIER FRA 73.58 41.56 32.02 8.04 8.18 7.86 0.00 #5
6 Emily BRATTI
Ian SOMERVILLE USA 71.47 39.97 31.50 8.00 7.93 7.75 0.00 #3
7 Marie-Jade LAURIAULT
Romain LE GAC CAN 71.35 39.81 31.54 7.96 8.00 7.75 0.00 #4
8 Lorraine MCNAMARA
Anton SPIRIDONOV USA 65.65 36.00 29.65 7.43 7.50 7.36 0.00 #1
9 Misato KOMATSUBARA
Tim KOLETO JPN 64.12 35.57 29.55 7.50 7.39 7.32 1.00 #2


STARTING ORDERS
MEN
Free skate
1 Tatsuya TSUBOI JPN 12 64.63
2 Wesley CHIU CAN 11 72.02
3 Luc ECONOMIDES FRA 10 74.24
4 Aleksandr SELEVKO EST 9 75.85
5 Gabriele FRANGIPANI ITA 8 78.20
6 Nika EGADZE GEO 7 81.30
Warm-up Group 2
7 Mihhail SELEVKO EST 6 81.31
8 Deniss VASILJEVS LAT 5 82.14
9 Camden PULKINEN USA 4 86.40
10 Lukas BRITSCHGI SUI 3 86.42
11 Shoma UNO JPN 2 100.20
12 Yuma KAGIYAMA JPN 1 105.51

Short program
1 Aleksandr SELEVKO EST
2 Tatsuya TSUBOI JPN
3 Luc ECONOMIDES FRA
4 Mihhail SELEVKO EST
5 Gabriele FRANGIPANI ITA
6 Wesley CHIU CAN
Warm-up Group 2
7 Yuma KAGIYAMA JPN
8 Nika EGADZE GEO
9 Camden PULKINEN USA
10 Deniss VASILJEVS LAT
11 Lukas BRITSCHGI SUI
12 Shoma UNO JPN

LADIES
Free skate
StN. Name Nation SP Points
Warm-up Group 1
1 Lindsay VAN ZUNDERT NED 12 43.46
2 Wakaba HIGUCHI JPN 11 52.18
3 Anastasiia GUBANOVA GEO 10 55.8
4 Lea SERNA FRA 9 56.85
5 Yuna AOKI JPN 8 58.28
6 Yelim KIM KOR 7 59.33

Warm-up Group 2
7 Seoyeong WI KOR 6 60.63
8 Ava Marie ZIEGLER USA 5 62.04
9 Mai MIHARA JPN 4 62.82
10 Haein LEE KOR 3 62.93
11 Nina PINZARRONE BEL 2 63.44
12 Lindsay THORNGREN USA 1 68.93

Short program
Warm-up Group 1
1 Yuna AOKI JPN
2 Seoyeong WI KOR
3 Lindsay VAN ZUNDERT NED
4 Lea SERNA FRA
5 Ava Marie ZIEGLER USA
6 Wakaba HIGUCHI JPN

Warm-up Group 2
7 Nina PINZARRONE BEL
8 Lindsay THORNGREN USA
9 Anastasiia GUBANOVA GEO
10 Mai MIHARA JPN
11 Yelim KIM KOR
12 Haein LEE KOR

PAIRS
Free skate
1 Yuna NAGAOKA
Sumitada MORIGUCHI JPN 8 45.36
2 Kelly Ann LAURIN
Loucas ETHIER CAN 7 49.18
3 Daria DANILOVA
Michel TSIBA NED 6 58.61
4 Chelsea LIU
Balazs NAGY USA 5 61.23
Warm-up Group 2
5 Rebecca GHILARDI
Filippo AMBROSINI ITA 4 62.98
6 Anastasia GOLUBEVA
Hektor GIOTOPOULOS MOORE AUS 3 64.61
7 Lucrezia BECCARI
Matteo GUARISE ITA 2 66.77
8 Minerva Fabienne HASE
Nikita VOLODIN GER 1 67.23

Short program
Warm-up Group 1
1 Yuna NAGAOKA JPN
Sumitada MORIGUCHI
2 Chelsea LIU USA
Balazs NAGY
3 Minerva Fabienne HASE GER
Nikita VOLODIN
4 Kelly Ann LAURIN CAN
Loucas ETHIER
Warm-up Group 2
5 Lucrezia BECCARI ITA
Matteo GUARISE
6 Daria DANILOVA NED
Michel TSIBA
7 Anastasia GOLUBEVA AUS
Hektor GIOTOPOULOS MOORE
8 Rebecca GHILARDI ITA
Filippo AMBROSINI

ICE DANCE
Free dance
StN. Name Nation RD Points
Warm-up Group 1
1 Misato KOMATSUBARA JPN 9 64.12
Tim KOLETO
2 Lorraine MCNAMARA USA 8 65.65
Anton SPIRIDONOV
3 Marie-Jade LAURIAULT CAN 7 71.35
Romain LE GAC
4 Emily BRATTI USA 6 71.47
Ian SOMERVILLE
Warm-up Group 2
5 Loicia DEMOUGEOT FRA 5 73.58
Theo LE MERCIER
6 Juulia TURKKILA FIN 4 74.66
Matthias VERSLUIS
7 Allison REED LTU 3 78.71
Saulius AMBRULEVICIUS
8 Lilah FEAR GBR 2 84.93
Lewis GIBSON
9 Charlene GUIGNARD ITA 1 85.27
Marco FABBRI

Rhythm dance
Warm-up Group 1
1 Lorraine MCNAMARA USA
Anton SPIRIDONOV
2 Misato KOMATSUBARA JPN
Tim KOLETO
3 Emily BRATTI USA
Ian SOMERVILLE
4 Marie-Jade LAURIAULT CAN
Romain LE GAC
Warm-up Group 2
5 Loicia DEMOUGEOT FRA
Theo LE MERCIER
6 Allison REED LTU
Saulius AMBRULEVICIUS
7 Juulia TURKKILA FIN
Matthias VERSLUIS
8 Lilah FEAR GBR
Lewis GIBSON
9 Charlene GUIGNARD ITA
Marco FABBRI
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.

Users who are viewing this thread

Top
Do Not Sell My Personal Information