ISU Challenger Series 2022/23 season

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
72,719
ISU CS Finlandia Trophy 2022 (as of 13/09/2022)
Men
Entries
No. Name Nation
1 Vladimir LITVINTSEV AZE 1
2 Conrad ORZEL CAN 2
3 Pablo GARCIA ESP 3
4 Arlet LEVANDI EST 4
5 Mihhail SELEVKO EST 4
6 Makar SUNTSEV FIN 5
7 Valtter VIRTANEN FIN 5
8 Morisi KVITELASHVILI GEO 6
9 Kai JAGODA GER 7
10 Nikita STAROSTIN GER 7
11 Mark GORODNITSKY ISR 8
12 Mikhail SHAIDOROV KAZ 9
13 Junhwan CHA KOR 10
14 Hyungyeom KIM KOR 10
15 Jaeseok KYEONG KOR 10
16 Lukas BRITSCHGI SUI 11
17 Nikolaj MAJOROV SWE 12
18 Andreas NORDEBACK SWE 12
19 Kyrylo MARSAK UKR 13
20 Mykhailo RUDKOVSKYI UKR 13
21 Ivan SHMURATKO UKR 13
22 Dinh TRAN USA 14
Goku ENDO USA 14 S
Joseph KLEIN USA 14 S
Daniel MARTYNOV USA 14 S
Maxim ZHARKOV USA 14 S

Women
Entries
No. Name Nation
1 Olga MIKUTINA AUT 1
2 Jade HOVINE BEL 2
3 Lia PEREIRA CAN 3
4 Dora HUS CRO 4
5 Maia SORENSEN DEN 5
6 Eva-Lotta KIIBUS EST 6
7 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 6
8 Linnea CEDER FIN 7
9 Janna JYRKINEN FIN 7
10 Oona OUNASVUORI FIN 7
11 Nella PELKONEN FIN 7
Olivia LISKO FIN 7 S
Emmi PELTONEN FIN 7 S
Jenni SAARINEN FIN 7 S
12 Natasha MCKAY GBR 8
13 Anastasiia GUBANOVA GEO 9
14 Tara PRASAD IND 10
15 Ella CHEN ISR 11
16 Chaeyeon KIM KOR 12
17 Yelim KIM KOR 12
18 Haein LEE KOR 12
19 Jogaile AGLINSKYTE LTU 13
20 Lindsay VAN ZUNDERT NED 14
21 Antonina DUBININA SRB 15
22 Alexia PAGANINI SUI 16
23 Emelie LING SWE 17
24 Josefin TALJEGARD SWE 17
25 Thita LAMSAM THA 18
26 Amanda HSU TPE 19
27 Mariia ANDRIICHUK UKR 20
28 Hannah LOFTON USA 21
29 Lindsay THORNGREN USA 21
Ting CUI USA 21 S
Sonja HILMER USA 21 S
Ava Marie ZIEGLER USA 21 S

Pairs
Entries
No. Name Nation
1 Brooke MCINTOSH / Benjamin MIMAR CAN 1
2 Anastasia VAIPAN-LAW / Luke DIGBY GBR 2
3 Anastasiia METELKINA / Daniil PARKMAN GEO 3
4 Alisa EFIMOVA / Ruben BLOMMAERT GER 4
5 Annika HOCKE / Robert KUNKEL GER 4
6 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 4
7 Daria DANILOVA / Michel TSIBA NED 5
8 Nika OSIPOVA / Dmitry EPSTEIN NED 5
9 Isabella GAMEZ / Aleksandr KOROVIN PHI 6
10 Maria MOKHOVA / Ivan MOKHOV USA 7 (not listed on USFS' International Assignments page)
11 Valentina PLAZAS / Maximiliano FERNANDEZ USA 7 (not listed on USFS' International Assignments page)
12 Anastasiia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA 7 (only pair listed for Finlandia on USFS' International Assignments page) Megan WESSENBERG / Blake EISENACH USA 7 S

Ice Dance
Entries
No. Name Nation
1 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SOERENSEN CAN 1
2 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 2
3 Solene MAZINGUE / Marko Jevgeni GAIDAJENKO EST 3
4 Aleksandra SAMERSOVA / Kevin OJALA EST 3
5 Yuka ORIHARA / Juho PIRINEN FIN 4
6 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 4
7 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO 5
8 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR 6
9 Paulina RAMANAUSKAITE / Deividas KIZALA LTU 7
10 Caroline GREEN / Michael PARSONS USA 8
11 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 8
12 Angela LING / Caleb WEIN USA 8
 

ChelleC

Anti-quad activist
Messages
8,122
I'm glad to finally see Kazakova and Reviya on a Challenger roster. I was beginning to wonder about them.
 

GoneWithTheWind

Well-Known Member
Messages
137
Cross-posting from the competition forum:

Streaming information article for Lombardia Trophy: https://www.oasport.it/2022/09/patt...2-in-diretta-esclusiva-su-sport2u-i-dettagli/

The links given in the article:
Live streaming on Sport2u ( www.sport2u.tv )
Or through the OA Sport Facebook page (https://www.facebook.com/OASportExOlimpiazzurra/?ref=page_internal)

There will be commentary by Massimiliano Ambesi and Francesca Cazzaniga.

Currently, I can watch the live video running on the Sport2u webpage, so it doesn't seem to have geoblocking at the moment? Hopefully this will be the case for the competition too, but at least we have the facebook stream for backup.
 

Bouffantrex

Well-Known Member
Messages
210
Why is this US International "Classic" scheduled smack in the middle of the workweek? Why is it only available on a third-tier streaming service? Why is there no technical tracker displayed onscreen? Moreso, why do the limited on-screen graphics look cutting edge--for 1996? Why are no event replays available? Why is there no commentary? I find it hard to believe USFS couldn't pay a Wagner or a Kwiatkowski or a Ryan Bradley a modest stipend to commentate this event from their respective living rooms. For heaven's sake, what is USFS thinking?

As a patron of USFS for decades, I have become acclimated to their usual slipshod implementation, but this is next level.
 
Last edited:

Karen-W

Well-Known Member
Messages
19,324
Budapest Trophy entries are finally available!!!! https://results.isu.org/events/fsevent00113513.htm

Men's notable entries - A. Selevko EST, Aymoz FRA, Gorodnitsky ISR, Italian Men's showdown with Frangipani, Memola & Rizzo!, Naumov USA, Zharkov USA

Women's notable entries - Petrokina EST, Peltonen FIN, three KOR women - Ji, Siwon Lee & You!, Swiss battle for supremacy with Paganini & Repond!, Izzo USA, Ziegler USA (USA substitutes are Cui, Harrell, Hilmer, Shin & Wang)

Dance notable entries - CAN Fabbri/Ayer, CAN Lajoie/Lagha, FRA Lopareva/Brissaud, ITA Guignard/Fabbri, ITA Portesi Peroni/Chrastecky, USA just up from juniors juggernaut with Brown/Brown and Wolfkostin/Chen!
 

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
72,719
ISU CS Budapest Trophy 2022
Men
Entries
No. Name Nation
1 Matyas BELOHRADSKY CZE 1
2 Tomas-Llorenc GUARINO SABATE ESP 2
3 Iker OYARZABAL ALBAS ESP 2
4 Aleksandr SELEVKO EST 3
5 Valtter VIRTANEN FIN 4
6 Kevin AYMOZ FRA 5
7 Graham NEWBERRY GBR 6
8 Kai JAGODA GER 7
9 Mozes Jozsef BEREI HUN 8
10 Aleksandr VLASENKO HUN 8
11 Mark GORODNITSKY ISR 9
12 Gabriele FRANGIPANI ITA 10
13 Nikolaj MEMOLA ITA 10
14 Matteo RIZZO ITA 10
15 Vladimir SAMOILOV POL 11
16 Noah BODENSTEIN SUI 12
17 Lukas BRITSCHGI SUI 12
18 Nurullah SAHAKA SUI 12
19 Gabriel FOLKESSON SWE 13
20 Oliver PRAETORIUS SWE 13
21 Mykhailo RUDKOVSKYI UKR 14
22 Maxim NAUMOV USA 15 (didn't compete at all for about a year until earlier this month)
23 Maxim ZHARKOV USA 15 (will be his CS debut)
William ANNIS USA 15 S
Goku ENDO USA 15 S
Joseph KLEIN USA 15 S
Daniel MARTYNOV USA 15 S

Women
Entries
No. Name Nation
1 Hana CVIJANOVIC CRO 1
2 Dora HUS CRO 1
3 Barbora VRANKOVA CZE 2
4 Maia SORENSEN DEN 3
5 Katherine ONA ECU 4
6 Nataly LANGERBAUR EST 5
7 Niina PETROKINA EST 5
8 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 5
9 Emmi PELTONEN FIN 6
10 Kristina ISAEV GER 7
11 Lili KRIZSANOVSZKI HUN 8
12 Julia LANG HUN 8
13 Regina SCHERMANN HUN 8
14 Daria ZSIRNOV HUN 8
15 Alessia TORNAGHI ITA 9
16 Seoyeon JI KOR 10
17 Siwon LEE KOR 10
18 Young YOU KOR 10
19 Anastasia GRACHEVA MDA 11
20 Frida Turiddotter BERGE NOR 12
21 Linnea KILSAND NOR 12
22 Dasa GRM SLO 13
23 Antonina DUBININA SRB 14
24 Alexia PAGANINI SUI 15
25 Kimmy REPOND SUI 15
26 Ema DOBOSZOVA SVK 16
27 Alexandra Michaela FILCOVA SVK 16
28 Gabriella IZZO USA 17 (this will be her 1st comp. of the season)
29 Ava Marie ZIEGLER USA 17 (will be her senior int'l/CS debut)
Ting CUI USA 17 S
Hanna HARRELL USA 17 S
Sonja HILMER USA 17 S
Audrey SHIN USA 17 S
Kate WANG USA 17 S

Ice Dance
Entries
No. Name Nation
1 India NETTE / Eron WESTWOOD AUS 1
2 Alicia FABBRI / Paul AYER CAN 2
3 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 2
4 Denisa CIMLOVA / Joti POLIZOAKIS CZE 3
5 Evgeniia LOPAREVA / Geoffrey BRISSAUD FRA 4
6 Lou TERREAUX / Noe PERRON FRA 4
Elise MONTANER / Linus Colmor JEPSEN FRA 4 S
7 Lara LUFT / Maximilian PFISTERER GER 5
8 Charise MATTHAEI / Max LIEBERS GER 5
9 Lucy HANCOCK / Ilias FOURATI HUN 6
10 Mariia IGNATEVA / Danijil Leonyidovics SZEMKO HUN 6
11 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR 7
12 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 8
13 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 8
14 Chelsea VERHAEGH / Sherim VAN GEFFEN NED 9
15 Anastasia POLIBINA / Pavel GOLOVISHNIKOV POL 10
16 Oona BROWN / Gage BROWN USA 11 (will be their 2nd CS this year)
17 Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA 11 (will be their 2nd CS this year)

S - Substitute Entry

23/09/2022 11:59:43 UTC
 
Last edited:

ostile17

Well-Known Member
Messages
1,712
Huge score for F/G in the RD today at Nebelhorn Trophy!

IAM power!!! And of course a choreo element that can score almost 10 points, which they got, even if both the StSqs were level 2... :rolleyes:
 

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
72,719
Challenger Series Figure Skating events season 2022/23 event info page: https://www.isu.org/figure-skating/events/challenger-series
ISU Challenger Series Ranking 2022/2023 (total scores are added together) after U.S. Classic, Lombardia & Nebelhorn:

Men: https://results.isu.org/events/cs2022/csmen.htm

Women: https://results.isu.org/events/cs2022/cswomen.htm

Ice Dance: https://results.isu.org/events/cs2022/csdance.htm

Pairs (U.S. Classic & Nebelhorn so far; Finlandia next): https://results.isu.org/events/cs2022/cspairs.htm

From page 3 of the ISU Challenger Series in Figure Skating 2022/23 Announcement: https://www.isu.org/docman-document...-52/29000-general-announcement-2022-23-1/file
There is a limitation for the Skaters/Couples to three participations in the events of the Challenger Series in
Figure Skating. If a Skater/Couple does not complete an event after initially drawn for starting order of the
Short Program/Rhythm Dance due to illness, injury or other circumstances, such an event will count as one
participation in the Challenger Series.
Fear/Gibson are listed for the Nepela Memorial this week which would be their third and final Challenger (ETA on Tuesday, Sept. 27) F/G have withdrawn from Nepela as of today.
 
Last edited:

Karen-W

Well-Known Member
Messages
19,324
Finlandia Trophy entries have been updated today... The dance field has been decimated and is SMALLER than the pairs field currently! No Kazakova/Reviya, NoSo Sibs or young Estonians!

I'm still going to be very surprised if Morisi shows up this week.
ISU CS Finlandia Trophy 2022 (as of 13/09/2022)
Men
Entries
No. Name Nation
1 Vladimir LITVINTSEV AZE 1
2 Conrad ORZEL CAN 2
3 Pablo GARCIA ESP 3
4 Arlet LEVANDI EST 4
5 Mihhail SELEVKO EST 4
6 Makar SUNTSEV FIN 5
7 Valtter VIRTANEN FIN 5
8 Morisi KVITELASHVILI GEO 6
9 Kai JAGODA GER 7
10 Nikita STAROSTIN GER 7
11 Mark GORODNITSKY ISR 8
12 Mikhail SHAIDOROV KAZ 9
13 Junhwan CHA KOR 10
14 Hyungyeom KIM KOR 10
15 Jaeseok KYEONG KOR 10
16 Lukas BRITSCHGI SUI 11
17 Nikolaj MAJOROV SWE 12
18 Andreas NORDEBACK SWE 12
19 Kyrylo MARSAK UKR 13
20 Mykhailo RUDKOVSKYI UKR 13
21 Ivan SHMURATKO UKR 13
22 Dinh TRAN USA 14
Goku ENDO USA 14 S
Joseph KLEIN USA 14 S
Daniel MARTYNOV USA 14 S
Maxim ZHARKOV USA 14 S

Women
Entries
No. Name Nation
1 Olga MIKUTINA AUT 1
2 Jade HOVINE BEL 2
3 Lia PEREIRA CAN 3
4 Dora HUS CRO 4
5 Maia SORENSEN DEN 5
6 Eva-Lotta KIIBUS EST 6
7 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 6
8 Linnea CEDER FIN 7
9 Janna JYRKINEN FIN 7
10 Oona OUNASVUORI FIN 7
11 Nella PELKONEN FIN 7
Olivia LISKO FIN 7 S
Emmi PELTONEN FIN 7 S
Jenni SAARINEN FIN 7 S
12 Natasha MCKAY GBR 8
13 Anastasiia GUBANOVA GEO 9
14 Tara PRASAD IND 10
15 Ella CHEN ISR 11
16 Chaeyeon KIM KOR 12
17 Yelim KIM KOR 12
18 Haein LEE KOR 12
19 Jogaile AGLINSKYTE LTU 13
20 Lindsay VAN ZUNDERT NED 14
21 Antonina DUBININA SRB 15
22 Alexia PAGANINI SUI 16
23 Emelie LING SWE 17
24 Josefin TALJEGARD SWE 17
25 Thita LAMSAM THA 18
26 Amanda HSU TPE 19
27 Mariia ANDRIICHUK UKR 20
28 Hannah LOFTON USA 21
29 Lindsay THORNGREN USA 21
Ting CUI USA 21 S
Sonja HILMER USA 21 S
Ava Marie ZIEGLER USA 21 S

Pairs
Entries
No. Name Nation
1 Brooke MCINTOSH / Benjamin MIMAR CAN 1
2 Anastasia VAIPAN-LAW / Luke DIGBY GBR 2
3 Anastasiia METELKINA / Daniil PARKMAN GEO 3
4 Alisa EFIMOVA / Ruben BLOMMAERT GER 4
5 Annika HOCKE / Robert KUNKEL GER 4
6 Letizia ROSCHER / Luis SCHUSTER GER 4
7 Daria DANILOVA / Michel TSIBA NED 5
8 Nika OSIPOVA / Dmitry EPSTEIN NED 5
9 Isabella GAMEZ / Aleksandr KOROVIN PHI 6
10 Maria MOKHOVA / Ivan MOKHOV USA 7 (not listed on USFS' International Assignments page)
11 Valentina PLAZAS / Maximiliano FERNANDEZ USA 7 (not listed on USFS' International Assignments page)
12 Anastasiia SMIRNOVA / Danylo SIIANYTSIA USA 7 (only pair listed for Finlandia on USFS' International Assignments page) Megan WESSENBERG / Blake EISENACH USA 7 S

Ice Dance
Entries
No. Name Nation
1 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SOERENSEN CAN 1
2 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 2
3 Solene MAZINGUE / Marko Jevgeni GAIDAJENKO EST 3
4 Aleksandra SAMERSOVA / Kevin OJALA EST 3

5 Yuka ORIHARA / Juho PIRINEN FIN 4
6 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 4
7 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO 5
8 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR 6

9 Paulina RAMANAUSKAITE / Deividas KIZALA LTU 7
10 Caroline GREEN / Michael PARSONS USA 8
11 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 8
12 Angela LING / Caleb WEIN USA 8
 

Karen-W

Well-Known Member
Messages
19,324
Budapest Trophy entries were updated last Friday... No changes to the Men. You and Isaev are out for the Women, but Schott's been added.
ISU CS Budapest Trophy 2022
Women
Entries
No. Name Nation
1 Hana CVIJANOVIC CRO 1
2 Dora HUS CRO 1
3 Barbora VRANKOVA CZE 2
4 Maia SORENSEN DEN 3
5 Katherine ONA ECU 4
6 Nataly LANGERBAUR EST 5
7 Niina PETROKINA EST 5
8 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 5
9 Emmi PELTONEN FIN 6
10 Kristina ISAEV GER 7
10 Nicole Schott GER 7
11 Lili KRIZSANOVSZKI HUN 8
12 Julia LANG HUN 8
13 Regina SCHERMANN HUN 8
14 Daria ZSIRNOV HUN 8
15 Alessia TORNAGHI ITA 9
16 Seoyeon JI KOR 10
17 Siwon LEE KOR 10
18 Young YOU KOR 10
19 Anastasia GRACHEVA MDA 11
20 Frida Turiddotter BERGE NOR 12
21 Linnea KILSAND NOR 12
22 Dasa GRM SLO 13
23 Antonina DUBININA SRB 14
24 Alexia PAGANINI SUI 15
25 Kimmy REPOND SUI 15
26 Ema DOBOSZOVA SVK 16
27 Alexandra Michaela FILCOVA SVK 16
28 Gabriella IZZO USA 17 (this will be her 1st comp. of the season)
29 Ava Marie ZIEGLER USA 17 (will be her senior int'l/CS debut)
Ting CUI USA 17 S
Hanna HARRELL USA 17 S
Sonja HILMER USA 17 S
Audrey SHIN USA 17 S
Kate WANG USA 17 S

Ice Dance
Entries
No. Name Nation
1 India NETTE / Eron WESTWOOD AUS 1
2 Alicia FABBRI / Paul AYER CAN 2
3 Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN 2
4 Denisa CIMLOVA / Joti POLIZOAKIS CZE 3
5 Evgeniia LOPAREVA / Geoffrey BRISSAUD FRA 4
6 Lou TERREAUX / Noe PERRON FRA 4
Elise MONTANER / Linus Colmor JEPSEN FRA 4 S
7 Lara LUFT / Maximilian PFISTERER GER 5
8 Charise MATTHAEI / Max LIEBERS GER 5
9 Lucy HANCOCK / Ilias FOURATI HUN 6
10 Mariia IGNATEVA / Danijil Leonyidovics SZEMKO HUN 6
11 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR 7
12 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 8
13 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 8
14 Chelsea VERHAEGH / Sherim VAN GEFFEN NED 9
15 Anastasia POLIBINA / Pavel GOLOVISHNIKOV POL 10
16 Oona BROWN / Gage BROWN USA 11 (will be their 2nd CS this year)
17 Katarina WOLFKOSTIN / Jeffrey CHEN USA 11 (will be their 2nd CS this year)

S - Substitute Entry

23/09/2022 11:59:43 UTC
 

Karen-W

Well-Known Member
Messages
19,324
And, Entries for Denis Ten Memorial in Nur-Sultan KAZ are up! https://results.isu.org/events/fsevent00113519.htm

Notable entries:
Men - Nika Egadze GEO & Raffaele Francesco Zich ITA
Women - Alexandra Feigin BUL (finally competing), Dabin Choi KOR, Minchae Kim KOR
Dance - Adrienne Carhart/Oleksandr Kolosovskyi AZE (making their int'l debut - her younger sister Helena is competing on the JGP for the USA), NoSo Sibs ISR, Tkachenko/Kiliakov ISR, Muramoto/Takahashi JPN, Nauryzova/Datiev KAZ, Larson/Kapran UKR

ETA - Anastasia Gracheva MDA is listed for both Budapest Trophy & Denis Ten Memorial - her ISU bio lists her birthplace as Moscow, and her coach is Iulia Lebedeva. No ISU bio links yet for one of the Kazakh men's entries (Yelissey Volkov), Kazakh women's substitutes (Yeva Nabozhenko), or the new Armenian dance team (Viktoriia Azroian/Artur Gruzdev).
 
Last edited:

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
72,719
And, Entries for Denis Ten Memorial in Nur-Sultan KAZ are up! https://results.isu.org/events/fsevent00113519.htm
ISU CS Denis Ten Memorial Challenge 2022 (as of Oct. 3, 2022)
Men
Entries
No. Name Nation
1 Semen DANILIANTS ARM 1
2 Luc ECONOMIDES FRA 2
3 Nika EGADZE GEO 3
4 Mark GORODNITSKY ISR 4
5 Raffaele Francesco ZICH ITA 5 (JGP bronze at Solidarity Cup & scheduled for Gdansk again this week)
6 Rakhat BRALIN KAZ 6 (JGP bronze in Riga & scheduled for Egna)
7 Dias JIRENBAYEV KAZ 6
8 Nikita KRIVOSHEYEV KAZ 6
9 Oleg MELNIKOV KAZ 6
10 Yelissey VOLKOV KAZ 6
Mikhail SHAIDOROV KAZ 6 S

Women
Entries
No. Name Nation
1 Alexandra FEIGIN BUL 1
2 Kristina GRIGOROVA BUL 1
3 Ella CHEN ISR 2 (8th in her JGP debut in Courchevel; this would be her senior int'l debut)
4 Mariia SENIUK ISR 2
5 Sofiya FARAFONOVA KAZ 3
6 Anna LEVKOVETS KAZ 3
7 Bagdana RAKHISHOVA KAZ 3
8 Yasmin TEKIK KAZ 3
Yeva NABOZHENKO KAZ 3 S
9 Aleksandra NESTEROVA KGZ 4
10 Dabin CHOI KOR 5
11 Minchae KIM KOR 5 (13th at JGP Solidarity Cup; this would be her senior int'l debut)
12 Anastasia GRACHEVA MDA (Moldova) 6 - previously RUS: http://www.isuresults.com/bios/isufs_cr_00103751.htm

Ice Dance
Entries
No. Name Nation
1 Viktoriia AZROIAN / Artur GRUZDEV ARM 1
2 Adrienne CARHART / Oleksandr KOLOSOVSKYI AZE 2 (new; international debut)
3 Lara LUFT / Maximilian PFISTERER GER 3
4 Lucy HANCOCK / Ilias FOURATI HUN 4
5 Mariia IGNATEVA / Danijil Leonyidovics SZEMKO HUN 4
6 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR 5
7 Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV ISR 5 (8th in Ostrava JGP & scheduled for Egna; this would be their senior int'l debut)
8 Kana MURAMOTO / Daisuke TAKAHASHI JPN 6
9 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ 7
10 Zoe LARSON / Andrii KAPRAN UKR 8 (new & scheduled to make JGP debut in Egna; this would be their senior int'l debut)
 
Last edited:

Andrea82

Well-Known Member
Messages
417
I'm still going to be very surprised if Morisi shows up this week.

It looks like he was already in Finland during the weekend
 

Karen-W

Well-Known Member
Messages
19,324
It looks like he was already in Finland during the weekend
Not gonna lie, I've really been expecting Morisi to not compete this season at all, since he spent the entire summer doing shows.
 

ostile17

Well-Known Member
Messages
1,712
And, Entries for Denis Ten Memorial in Nur-Sultan KAZ are up! https://results.isu.org/events/fsevent00113519.htm

Notable entries:
Men - Nika Egadze GEO & Raffaele Francesco Zich ITA
Women - Alexandra Feigin BUL (finally competing), Dabin Choi KOR, Minchae Kim KOR
Dance - Adrienne Carhart/Oleksandr Kolosovskyi AZE (making their int'l debut - her younger sister Helena is competing on the JGP for the USA), NoSo Sibs ISR, Tkachenko/Kiliakov ISR, Muramoto/Takahashi JPN, Nauryzova/Datiev KAZ, Larson/Kapran UKR

ETA - Anastasia Gracheva MDA is listed for both Budapest Trophy & Denis Ten Memorial - her ISU bio lists her birthplace as Moscow, and her coach is Iulia Lebedeva. No ISU bio links yet for one of the Kazakh men's entries (Yelissey Volkov), Kazakh women's substitutes (Yeva Nabozhenko), or the new Armenian dance team (Viktoriia Azroian/Artur Gruzdev).

Finally, barring disasters and injuries, KanaDai should get their first G... no, I'm not saying that, don't want to jinx them!
 

Frau Muller

From Puerto Rico…With Love!
Messages
17,923
2022 Finlandia Trophy livestream purchase info: https://www.finlandiatrophy.com/en/info/live-stream/

Checking the costs for the streams:

For single day, live only (assume no rewatching): 8.9 Eur ($8.70)

For all 4 days + replay through Oct 14, 2022: 24.9 Eur ($24.40) a savings over purchasing four singles, which would total to 35.6 Euros

For all 4 days + replay through June 1, 2023: 44.9 Eur ($43.9)
Exchange rates so close.
 

Frau Muller

From Puerto Rico…With Love!
Messages
17,923
It looks like he was already in Finland during the weekend

Morisi’s coaches (our favorite gang from Sambo-70) aren’t with him, I guess…since Finland closed its borders to Russians a couple of days ago.


I don’t even remember which coach accompanied Morisi to Worlds last spring.
 

Users who are viewing this thread

Top
Do Not Sell My Personal Information