Entries for 2020 Europeans

Sylvia

Wishing I could go back to the Lake Placid JGP
Messages
60,484
From ISU Communication No. 2266:

a) ISU European Figure Skating Championships 2020
In accordance with Rule 378, paragraph 2, the following ISU Members shall have the right to enter more than 1 competitor, pair or dance couple:

Men
3: Italy, Russia
2: Czech Republic, France, Georgia, Israel, Spain, Sweden

Ladies
3: Russia, Finland, France
2: Czech Republic, Slovak Rep., Switzerland

Pair Skating
3: Russia, France, Italy
2: Germany, Spain, Croatia, Great Britain (latter 2 only have 1 team)

Ice Dance
3: France, Russia
2: Great Britain, Italy, Poland, Spain

According to the Competition Announcement, Entries by names must be submitted "not later than Monday, December 30, 2019 – 20:00 h, local time Graz / AUT."

Minimum Technical Elements Score (for SP/RD and FS/FD) as follows:
MEN 28.00 46.00
LADIES 23.00 40.00
PAIR SKATING 25.00 42.00
ICE DANCE 28.00 44.00
 
Last edited:

Sylvia

Wishing I could go back to the Lake Placid JGP
Messages
60,484
Federation announcements so far:

Great Britain: http://www.iceskating.org.uk/index....u-figure-skating-european-championships-2020/
Ladies – Natasha MCKAY (reserve Karly ROBERTSON)
Men – Peter-James HALLAM (reserve Graham NEWBERRY)
Pairs – Zoe JONES and Chris BOYADJI
Ice Dance – Lilah FEAR and Lewis GIBSON + Robynne TWEEDALE and Joseph BUCKLAND (reserves Rebecca CLARKE and Frank ROSELLI)

Switzerland (Dec. 8, 2019): https://www.swissiceskating.ch/de/detailnews/sm-biel
Alexia Paganini and Yasmine Yamada
Lukas Britschgi
Alexandra Herbrikova / Nicolas Roulet (pair)
Victoria Manni / Carlo Röthlisberger (ice dance)

Netherlands (Dec. 13, 2019): https://knsb.nl/nieuws/vier-nederlandse-kunstrijders-naar-ek-2020-in-graz/
Niki Wories (age 23) - last competed at Euros in 2016
Thomas Kennes (23)
Daria Danilova (17) & Michel Tsiba (21) - 1st NED pair team at Euros in 24 years
 

Sylvia

Wishing I could go back to the Lake Placid JGP
Messages
60,484
Does anyone know if Loena Hendrickx will be at Europeans?
She posted on Instagram in late October that it was her goal to be able to compete at Euros: https://www.fsuniverse.net/forum/threads/oes-news-2019-20-season.105753/page-2#post-5671820

Daša Grm has confirmed on IG that she will be at Euros:

Aleksandra Golovkina won the Lithuanian race to compete at Euros (article was posted in the OES thread in GSD).
 

Sylvia

Wishing I could go back to the Lake Placid JGP
Messages
60,484
16th December 2019 press release:
Conor Stakelum will compete in the men’s singles category at the European Figure Skating Championships alongside the cream of European skating talent. In order to qualify for the championships, each competitor had to obtain a set of minimum technical scores at International Skating Union (ISU) international competitions during the previous and/or current seasons.
This is the third consecutive year that the Dundee-based athlete will make an appearance at the European Championships. In January 2018, he became the first Irish male skater to participate in the prestigious championships which were first held in 1891.
“I am very happy to have been selected for my third European Championships and I hope to build on my experience from the previous two championships in Austria,” Stakelum said.
Sondre Oddvoll Bøe will be Norway's lone representative at Euros (can't link directly from the federation's page): https://nsf.klubb.nif.no/Sider/Hjem.aspx

Team Finland was announced today (Dec. 18 press release; thanks to @Finnice for the heads up in GSD):

NAISET
Jenni Saarinen, Emmi Peltonen, Linnea Ceder
(Subs: Vera Stolt, Sofia Sula, Oona Ounasvuori)

MIEHET
Roman Galay
(Sub: Valtter Virtanen)

JÄÄTANSSI
Yuka Orihara-Juho Pirinen
(Sub: Juulia Turkkila-Matthias Versluis)
 
Last edited:

Sylvia

Wishing I could go back to the Lake Placid JGP
Messages
60,484
DECEMBER 27, 2019:

Ladies (3)
Maé-Bérénice MEITE
Maïa MAZZARA
Léa SERNA

Men (2)
Kévin AYMOZ
Adam SIAO HIM FA
Romain PONSART (Substitute)

Pairs (2)
Cléo HAMON & Denys STREKALIN
Coline KERIVEN & Noël-Antoine PIERRE

Ice Dance (3)
Gabriella PAPADAKIS & Guillaume CIZERON
Adelina GALYAVIEVA & Louis THAURON
Evgenia LOPAREVA & Geoffrey BRISSAUD
Julia WAGRET & Pierre SOUQUET (Substitutes)
Natacha LAGOUGE & Arnaud CAFFA (Substitutes)
 

Sylvia

Wishing I could go back to the Lake Placid JGP
Messages
60,484
Team Russia for Europeans (all the Nationals medalists were selected):

Women: Anna Shcherbakova, Alena Kostornaia, Alexandra Trusova.
Subs: Elizaveta Tuktamysheva, Anastasia Guliakova.

Men: Dmitri Aliev, Artur Danielian, Alexander Samarin.
Subs: Makar Ignatov, Andrei Mozalev, Petr Gumennik.

Pairs: Aleksandra Boikova - Dmitrii Kozlovskii, Evgenia Tarasova - Vladimir Morozov, Daria Pavliuchenko - Denis Khodykin.
Subs: Anastasia Mishina - Alexander Galliamov, Alina Pepeleva - Roman Pleshkov, Apollinariia Panfilova - Dmitry Rylov.

Dancing on Ice: Victoria Sinitsina - Nikita Katsalapov, Alexander Stepanova - Ivan Bukin, Tiffani Zagorski - Jonathan Guerreiro.
Subs: Annabelle Morozov - Andrei Bagin, Anastasia Skoptcova - Kirill Aleshin, Sofia Shevchenko - Igor Eremenko.
 
Last edited:

Sylvia

Wishing I could go back to the Lake Placid JGP
Messages
60,484
Team Italy: https://twitter.com/abuongi/status/1211390166482456578

Men: Matteo Rizzo, Daniel Grassl, Gabriele Frangipani (debut)
Women: Alessia Tornaghi (debut; also competing in YOG beforehand)
Pairs: Nicole Della Monica/Matteo Guarise, Rebecca Ghilardi/Filippo Ambrosini (no 3rd pair)
Ice Dance: Charlene Guignard/Marco Fabbri, Jasmine Tessari/Francesco Fioretti
 

Sylvia

Wishing I could go back to the Lake Placid JGP
Messages
60,484
Entries & subs are published! http://www.isuresults.com/events/fsevent03111953.htm

Men
Entries
No. Name Nation
1 Slavik HAYRAPETYAN ARM 1
2 Maurizio ZANDRON AUT 2 (debut for new country; ITA in 2017)
Luc MAIERHOFER AUT 2 S
3 Vladimir LITVINTSEV AZE 3
4 Alexander LEBEDEV BLR 4 (debut)
Konstantin MILYUKOV BLR 4 S
5 Larry LOUPOLOVER BUL 5 (debut for new country; AZE in 2018)
Nicky OBREYKOV BUL 5 S
6 Matyas BELOHRADSKY CZE 6
7 Michal BREZINA CZE 6
Jiri BELOHRADSKY CZE 6 S
Radek JAKUBKA CZE 6 S
Georgii RESHTENKO CZE 6 S
8 Aleksandr SELEVKO EST 7
Daniel Albert NAURITS EST 7 S
Mihhail SELEVKO EST 7 S
9 Roman GALAY FIN 8
Valtter VIRTANEN FIN 8 S
10 Kevin AYMOZ FRA 9
11 Adam SIAO HIM FA FRA 9
Romain PONSART FRA 9 S
12 Morisi KVITELASHVILI GEO 10
13 Irakli MAYSURADZE GEO 10
14 Paul FENTZ GER 11
Catalin DIMITRESCU GER 11 S
Jonathan HESS GER 11 S
15 Peter James HALLAM GBR 12 (debut)
Graham NEWBERRY GBR 12 S
16 Andras CSERNOCH HUN 13 (debut)
Alexander MASZLJANKO HUN 13 S
17 Conor STAKELUM IRL 14
Samuel MCALLISTER IRL 14 S
18 Alexei BYCHENKO ISR 15
19 Daniel SAMOHIN ISR 15
Mark GORODNITSKY ISR 15 S
20 Gabriele FRANGIPANI ITA 16 (debut)
21 Daniel GRASSL ITA 16
22 Matteo RIZZO ITA 16
Mattia DALLA TORRE ITA 16 S
23 Deniss VASILJEVS LAT 17
24 Davide LEWTON BRAIN MON 18
25 Thomas KENNES NED 19
26 Sondre ODDVOLL BOE NOR 20
27 Dmitri ALIEV RUS 21
28 Artur DANIELIAN RUS 21 (debut)
29 Alexander SAMARIN RUS 21
Petr GUMENNIK RUS 21 S
Makar IGNATOV RUS 21 S
Andrei MOZALEV RUS 21 S
30 Michael NEUMAN SVK 22
31 Nikolaj MAJOROV SWE 23
32 Illya SOLOMIN SWE 23 (debut)
Natran TZAGAI SWE 23 S
33 Lukas BRITSCHGI SUI 24
Nurullah SAHAKA SUI 24 S
34 Burak DEMIRBOGA TUR 25
Basar OKTAR TUR 25 S
35 Ivan SHMURATKO UKR 26
Andrey KOKURA UKR 26 S

Ladies
Entries
No. Name Nation
1 Anastasiya GALUSTYAN ARM 1
2 Olga MIKUTINA AUT 2 (debut)
Stefanie PESENDORFER AUT 2 S
Lara ROTH AUT 2 S
Sophia SCHALLER AUT 2 S
3 Ekaterina RYABOVA AZE 3
4 Viktoriia SAFONOVA BLR 4 (debut)
5 Loena HENDRICKX BEL 5 (fingers crossed she shows!)
6 Alexandra FEIGIN BUL 6 (debut)
7 Hana CVIJANOVIC CRO 7
8 Eliska BREZINOVA CZE 8
9 Klara STEPANOVA CZE 8 (debut)
10 Eva Lotta KIIBUS EST 9 (debut)
Gerli LIINAMAE EST 9 S
Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 9 S
11 Linnea CEDER FIN 10 (debut)
12 Emmi PELTONEN FIN 10
13 Jenni SAARINEN FIN 10 (debut)
Oona OUNASVUORI FIN 10 S
Vera STOLT FIN 10 S
Sofia SULA FIN 10 S
14 Maia MAZZARA FRA 11 (debut)
15 Mae Berenice MEITE FRA 11
16 Lea SERNA FRA 11 (debut)
17 Alina URUSHADZE GEO 12 (debut)
18 Nicole SCHOTT GER 13
Kristina ISAEV GER 13 S
19 Natasha MCKAY GBR 14
Karly ROBERTSON GBR 14 S
20 Ivett TOTH HUN 15
Julia LANG HUN 15 S
Fruzsina MEDGYESI HUN 15 S
21 Alina IUSHCHENKOVA ISR 16 (debut)
Nelli IOFFE ISR 16 S
Taylor MORRIS ISR 16 S
22 Alessia TORNAGHI ITA 17 (debut)
Lara Naki GUTMANN ITA 17 S
Marina PIREDDA ITA 17 S
23 Angelina KUCHVALSKA LAT 18
Elizabete JUBKANE LAT 18 S
24 Aleksandra GOLOVKINA LTU 19
Elzbieta KROPA LTU 19 S
Greta MORKYTE LTU 19 S
25 Niki WORIES NED 20
Kyarha VAN TIEL NED 20 S
26 Ekaterina KURAKOVA POL 21 (debut)
Elzbieta GABRYSZAK POL 21 S
27 Julia SAUTER ROU 22
28 Alena KOSTORNAIA RUS 23 (debut)
29 Anna SHCHERBAKOVA RUS 23 (debut)
30 Alexandra TRUSOVA RUS 23 (debut)
Anastasiia GULIAKOVA RUS 23 S
Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 23 S
31 Antonina DUBININA SRB 24
32 Ema DOBOSZOVA SVK 25 (debut)
33 Dasa GRM SLO 26
34 Valentina MATOS ESP 27
35 Anita OSTLUND SWE 28
Matilda ALGOTSSON SWE 28 S
Josefin TALJEGARD SWE 28 S
36 Alexia PAGANINI SUI 29
37 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 29
Noemie BODENSTEIN SUI 29 S
Shaline RUEGGER SUI 29 S
38 Sinem KUYUCU TUR 30 (debut)
Guzide Irmak BAYIR TUR 30 S
39 Anastasia GOZHVA UKR 31

Pairs
Entries
No. Name Nation
1 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT 1
2 Lana PETRANOVIC / Antonio SOUZA KORDEIRU CRO 2
3 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 3 (debut)
4 Coline KERIVEN / Antoine PIERRE FRA 3 (debut)
5 Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 4
6 Annika HOCKE / Robert KUNKEL GER 4 (debut)
Elena PAVLOVA / Ruben BLOMMAERT GER 4 S
7 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR 5
8 Ioulia CHTCHETININA / Mark MAGYAR HUN 6 (debut)
9 Anna VERNIKOV / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR 7 (debut)
10 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 8
11 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 8
12 Daria DANILOVA / Michel TSIBA NED 9 (debut)
13 Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS 10
14 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS 10
15 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 10
Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIAMOV RUS 10 S
Alina PEPELEVA / Roman PLESHKOV RUS 10 S
16 Laura BARQUERO / Ton CONSUL ESP 11 (debut)
17 Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN ESP 11 (debut)
18 Alexandra HERBRIKOVA / Nicolas ROULET SUI 12
19 Sofiia NESTEROVA / Artem DARENSKYI UKR 13 (debut)

Ice Dance
Entries
No. Name Nation
1 Tina GARABEDIAN / Simon PROULX SENECAL ARM 1
2 Emiliya KALEHANOVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 2 (debut)
3 Mina ZDRAVKOVA / Christopher M. DAVIS BUL 3 (debut)
4 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 4 (debut)
5 Yuka ORIHARA / Juho PIRINEN FIN 5 (debut)
Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 5 S
6 Adelina GALYAVIEVA / Louis THAURON FRA 6
7 Evgeniia LOPAREVA / Geoffrey BRISSAUD FRA 6 (debut)
8 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 6
Natacha LAGOUGE / Arnaud CAFFA FRA 6 S
Julia WAGRET / Pierre SOUQUET-BASIEGE FRA 6 S
9 Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO 7 (debut)
10 Katharina MUELLER / Tim DIECK GER 8
Shari KOCH / Christian NUECHTERN GER 8 S
Jennifer URBAN / Benjamin STEFFAN GER 8 S
11 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 9
12 Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND GBR 9
Rebecca CLARKE / Frank ROSELLI GBR 9 S
13 Emily MONAGHAN / Ilias FOURATI HUN 10 (debut)
Leia DOZZI / Michael Albert VALDEZ HUN 10 S
14 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 11
15 Jasmine TESSARI / Francesco FIORETTI ITA 11
16 Aurelija IPOLITO / J.T. MICHEL LAT 12 (debut)
17 Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU 13
18 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 14
19 Justyna PLUTOWSKA / Jeremie FLEMIN POL 14
20 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 15
21 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 15
22 Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO RUS 15
Annabelle MOROZOV / Andrei BAGIN RUS 15 S
Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 15 S
Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 15 S
23 Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP 16
24 Olivia SMART / Adrian DIAZ ESP 16
25 Victoria MANNI / Carlo ROETHLISBERGER SUI 17
Arianna WROBLEWSKA / Stephane WALKER SUI 17 S
26 Nicole KELLY / Berk AKALIN TUR 18 (debut)
27 Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR 19
Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 19 S

S - Substitute Entry
03/01/2020
 
Last edited:

Hanna

Skating junkie
Messages
27,420
19 pairs :eek: :cheer: (never mind how scary half of them will probably be)

Kurakova debut :cheer: Also I really hope Loena can skate! And wheeeee for seeing Kiibus again, she was competing like every week early in the fall but now I feel like I haven't seen her in ages!

Kevin for Euro champ :cheer2:

Kazakova/Reviya :swoon:

There are so many skaters/teams I've never heard of but I'm looking forward to all the new faces! :cheer:
 

Dobre

Well-Known Member
Messages
6,700
Ice Dance
10 Katharina MUELLER / Tim DIECK GER 8 (debut)
19 Justyna PLUTOWSKA / Jeremie FLEMIN POL 14 (debut)
25 Victoria MANNI / Carlo ROETHLISBERGER SUI 17 (debut)
Thank you for the entry list, Sylvia!

Mueller & Dieck competed at Europeans in 2015-16 (their first senior season).
Plutowska & Flemin and Manni & Roethlisberger both competed there last season, at least.

ETA:
Also, I see Bychenko was selected for the team and Gorodnitsky is on the sub list. (I missed this if it was announced earlier).
 
Last edited:

Sylvia

Wishing I could go back to the Lake Placid JGP
Messages
60,484
Mueller & Dieck competed at Europeans in 2015-16 (their first senior season).
Plutowska & Flemin and Manni & Roethlisberger both competed there last season, at least.
I just removed these "debuts" - I forgot that ISU bios don't list results from ISU Championships when the skater or team does not qualify to the FS/FD.
 

Jeschke

#teamtrainwreck
Messages
37,171
What the hell?
🇮🇱 leaves national champ Gorodnitsky at home? Sorry that sucks, as much as I like Bych and Samohin.
 

Aceon6

Isolating from mean people
Messages
19,949
Only 39 ladies. I used to be able to count on Euros for a decent marathon. LOWER THE MINIMUMS! We need at least 9 groups to prove our worthiness.
 

shah

Shhh... shhh...
Messages
3,771
Thank you, @Sylvia ! Just one remark - Solomin competed once at Europeans, back in 2014 where he was 34th ;).

The :scream: potential of pairs is enormous! I guess I'll need some tranquilisers to survive the first 3 groups (out of 5) :p.

@Hanna - I basically agree with every single thing you wrote :D. Katia, Kevin, Kazakova/Reviya, Loena - yay!


Spots unused:

MEN - 2 spots for Spain, none of them used :(.
LADIES - 2 spots for Slovakia, only one used (Hugec retired, Rajicova probably as well, no other lady with TES but Doboszova)
ICE DANCE - n/a :)cheer:)
PAIRS:
a) France - 3 spots, only 2 used (Mendoza/Kovalev anyone?)
b) Italy - 3 spots, only 2 used
c) Croatia/UK - 2 spots, only 1 used in each case (no other pairs).
 

DobrinFan

Well-Known Member
Messages
3,733
Gorodnitsky in, Samohin out
Ioffe in, Iushchenkova out
 

alchemy void

make dance classy again
Messages
22,978
Only 39 ladies. I used to be able to count on Euros for a decent marathon. LOWER THE MINIMUMS! We need at least 9 groups to prove our worthiness.
I was really hoping we could get up to 40 entries this year, for the first time since 2012. :drama:

Shame both Rajicova and Hugec aren't skating this season.
 
Last edited:

Users Who Are Viewing This Thread (Users: 0, Guests: 1)

Top
Do Not Sell My Personal Information