2023 Hollins Trophy international & club competitions, June 9-12, Erina AUS

Sylvia

TBD
Messages
81,173
ISU's event page: https://www.isu.org/figure-skating/...hollins-trophy-international?templateParam=11

Sydney Figure Skating Club’s info page for the international: https://sydneyfigureskatingclub.com/competitions-events/hollins-trophy-international/
For the 54th Hollins Trophy: https://sydneyfigureskatingclub.com/competitions-events/hollins-trophy/

Entries and schedule links for both competitions are on this New South Wales Ice Skating Association page: https://www.nswisa.com/ice/index.php/blog/competition-info

Entry list for the Hollins international as of 21 May (Senior to Adv. Novice events copied out below):

Senior Women
1 Maria Chernyshova MISC
2 Emily-Jean Kelly AUS
3 Danielle Gebser NZL

Senior Men
1 Charlton Doherty AUS
2 Naoki Ma HKG
3 Heung Lai Jarke Zhao HKG
4 Douglas Gerber NZL
5 Pagiel Sng SGP

Senior Dance
1 Tasya Putri & Dwiki Eka Ramadhan INA

Junior Women
1 Tamara Abagi AUS
2 Simona Bhasin AUS
3 Pauline Gorelik AUS
4 Andrea Guo AUS
5 Sienna Kaczmarczyk AUS
6 Trisha Tong AUS
7 Hiu Ching Au HKG
8 Chloe Desiree Leung HKG
9 Megan Wong HKG
10 Cara Tang NZL
11 Zelia Koh SGP
12 Ilika Motani SGP
w/d Sandra Mouchet SGP

Junior Men
1 Vinceman Chong AUS
2 Yanhao Li NZL
3 Manjesh Tiwari IND

Advanced Novice Girls
1 Anna Smbatyan ARM
2 Chanelle Chum AUS
3 Ainsley Dimitrov AUS
4 Angela Ong AUS
5 Angelina Sanfilippo AUS
6 Isabella Wang AUS
7 Celine Zhang AUS
8 Sydelle Zhang AUS
9 Qiwen Aixinjueluo NZL
10 Connie Yang NZL


Entry list for the club comp. as of 21 May (Senior to Adv. Novice events copied out below):

Senior Women
1 Simone Aubrecht LCCISC
w/d Isabelle McKewen QLD
3 Cailin O'Keefe VIC

Senior Men
1 Callum Bradshaw ACT

Junior Women
1 Haylee Lucock IZSC
2 Estefania Bonfante Norman MISC
3 Baylee Coe MISC
4 Angela Yang MISC
5 Grace Seaton QLD
6 Yuyan Li VIC
7 Jasmine Shanmugham VIC

Junior Men
1 Kryshtof Pradeaux LCCISC
2 Patrick Hardy VIC
3 James Lin SA

Junior Dance
1 Renee Yuen & Oliver Ma MISC

Junior Pairs
1 Peyton Bellamy-Martins & Kryshtof Pradeaux IZSC & LCCISC

Advanced Novice Girls
1 Peyton Bellamy Martins IZSC
2 Tomi Garard LCCISC
3 Ava Zamprogno LCCISC
4 Brenna Gao MISC
5 Samantha He MISC
6 Ann Kyle MISC
7 Kate Ying Thomson SA
8 Ariel Guo SFSC
9 Aaliyah Medina SFSC
10 Lara Cai VIC
11 Ella-Grace Santos VIC
12 Kaylee Thomas VIC

Advanced Novice Boys
1 Jasper Cusack SA
2 Rico Zou SFSC

Advanced Novice Dance
1 Katrinh Florey & Charlie Wilcox VIC
2 Chanelle Chum & Osckar Chum WA
 
Last edited:

Sylvia

TBD
Messages
81,173
Hollins Trophy International results page: https://nswisa.z8.web.core.windows.net/results/2023/hollins_int/index.htm

Senior Men
Result
FPl. Name Nation Points SP FS
1 Pagiel SNG SGP 166.56 3 1 (113.79 in FS, 5 triples landed)
2 Douglas GERBER NZL 152.18 1 2
3 Charlton DOHERTY AUS 149.23 2 3
FS protocols: https://nswisa.z8.web.core.windows....------FNL-000100--_JudgesDetailsperSkater.pdf
Pagiel was first to skate his 2022-23 FS to "My Name" by Hwang Sang Jun ft. Swervy, Jeminn, starting at 6:11:30 in the Day 3 replay: https://www.youtube.com/watch?v=PXS0SNZfpbc&t=22290s

Junior Men
Result
FPl. Name Nation Points SP FS
1 Yanhao LI NZL 185.03 1 1 (124.98 in FS, 6 of 7 triples landed - 64.38 TES/61.60 PCS -1)
2 Vinceman CHONG AUS 124.26 2 2
3 Manjesh TIWARI IND 88.96 3 3
New Zealand's promising 14-year-old Yanhao 'Dwayne' LI's FS to "Garde Confiance" starts ~4-hr.-32 mins. (jumps: 2A, 3Lz+3T, 3Lo, 3F, 3Lo+2A+2T, 3F+2T, 3S< fall) in the replay video: https://www.youtube.com/watch?v=PXS0SNZfpbc&t=16320s

Senior Women
Result
FPl. Name Nation Points SP FS
1 Danielle GEBSER NZL 113.96 2 1
2 Maria CHERNYSHOVA AUS 112.44 1 2
3 Simone AUBRECHT AUS 92.01 3 3
4 Emily-Jean KELLY AUS 86.29 4 4

Junior Women
Result
Pl. Name Nation Points SP FS
1 Chloe Desiree LEUNG HKG 124.14 1 1
2 Megan WONG HKG 117.70 2 2
3 Sienna KACZMARCZYK AUS 116.90 3 3
4 Andrea GUO AUS 107.96 4 4
5 Trisha TONG AUS 97.54 5 5
6 Cara TANG NZL 93.49 7 6
7 Simona BHASIN AUS 89.63 6 7
8 Tamara ABAGI AUS 82.89 8 8
9 Pauline GORELIK AUS 78.49 9 9
10 Zelia KOH SGP 70.77 10 10
11 Hiu Ching AU HKG 69.80 11 11
12 Ilika MOTANI SGP 59.13 12 12

Advanced Novice Girls
Result
FPl. Name Nation Points SP FS
1 Isabella WANG AUS 71.31 4 1
2 Ainsley DIMITROV AUS 69.41 2 4
3 Celine ZHANG AUS 69.31 3 3
4 Sydelle ZHANG AUS 69.11 1 8
5 Angela ONG AUS 68.28 5 2
6 Qiwen AIXINJUELUO NZL 66.11 8 5
7 Chanelle CHUM AUS 66.09 6 6
8 Angelina SANFILIPPO AUS 62.58 9 7
9 Anna SMBATYAN ARM 56.71 7 10
10 Connie YANG NZL 53.69 10 9
 

Users who are viewing this thread

Top
Do Not Sell My Personal Information