2021 Egna Spring Trophy, April 29-May 2, Egna/Neumarkt ITA

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,007
Event info: https://www.ygacademy.it/competitions-2021/

Announcement: https://www.ygacademy.it/rcsgrt/wp-content/uploads/2021/04/announcement_egna_spring_trophy_2021.pdf

Hopefully there will be a livestream via Idealweb Tv (like in 2019): https://www.youtube.com/c/idealwebtvstreaming

Official Entry List (Adv. Novice, Junior, Senior singles) & Time Schedule (as of April 20) - files can be downloaded from here: https://www.fisg.it/web/competition/?id=5458

Senior Ladies
1 Negrello Ginevra Lavinia ITA
2 Beccari Lucrezia ITA
3 Paolucci Chenny ITA
4 Poletti Francesca ITA
5 Rodeghiero Roberta ITA
6 Tornaghi Alessia ITA
7 Velarde Lange Victoria Julia PER
8 Grm Dasa SLO
9 Östlund Anita SWE

Senior Men
1 Guarino Tomas Llorenç ESP
2 Fadini Alessandro ITA
3 Frangipani Gabriele ITA
4 Vanz Alberto ITA
5 Lewton-Brain Davidé MON
6 Todeschini Nicola SUI

Junior Ladies
1 Hovine Jade BEL
2 Pinzarrone Nina BEL
3 Gajdosova Olusa CZE
4 Anijärv Heidy Mari EST
5 Rudneva Jelizaveta EST
6 Agostinelli Elena ITA
7 Bocconi Francesca ITA
8 Bodrone Anna ITA
9 Buscaroli Margherita Jole ITA
10 De Nadai Giorgia ITA
11 Fiori Gioia ITA
12 Fois Viola ITA
13 Gardini Camilla Paola ITA
14 Gardini Carlotta Maria ITA
15 Ghedini Giorgia ITA
16 Gutmann Clara ITA
17 Maltese Flaminia ITA
18 Pezzetta Anna ITA
19 Prato Francesca Carla ITA
20 Roblin Serena Joy ITA
21 Schwarz Ester ITA
22 Silvani Anastasia ITA
23 Zadra Clara ITA
24 Aglinskyte Jogaile LTU
25 Cmer Ana SLO
26 Krmelj Manca SLO
27 Lovrencic Julija SLO
28 Sedej Sara Klementina SLO

Junior Men
1 Comi Edoardo ITA
2 Donghi Filippo ITA
3 Memola Nikolaj ITA
4 Nalbone Matteo ITA
5 Renoldi Gabriel ITA
6 Zich Raffaele Francesco ITA
7 Sedej David SLO
8 Rossi Naoki SUI
 

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,007
Starting orders are posted on the Results page: https://www.fisg.it/upload/result/5458/index.html

Thursday, April 29:

Junior Ladies - Short Program Starting Order
StN. Name Nation
Warm-Up Group 1
1 Flaminia MALTESE S.S.D. S.r.l. Icelab ITA
2 Francesca BOCCONI A.s.d. Bolzano On Ice ITA
3 Margherita Jole BUSCAROLI S.S.D. S.r.l. Icelab ITA
4 Francesca Carla PRATO Ice Club Torino A.s.d. ITA
5 Anastasia SILVANI Circolo Pattinatori Artistici Trento A.s.d. ITA
Warm-Up Group 2
6 Giorgia GHEDINI A.S.D. Young Goose Academy ITA
7 Clara ZADRA Circolo Pattinatori Artistici Trento A.s.d. ITA
8 Anna BODRONE Patt. Artistici Torino P.a.t. A.s.d. ITA
9 Jelizaveta RUDNEVA EST
10 Heidy Mari ANIJARV EST
Warm-Up Group 3
11 Camilla Paola GARDINI Agorà Skating Team S.S.D.R.L. ITA
12 Manca KRMELJ SLO
13 Giorgia DE NADAI S.S.D. S.r.l. Icelab ITA
14 Julija LOVRENCIC SLO
15 Jogaile AGLINSKYTE LTU
Warm-Up Group 4
16 Viola FOIS Ice Club Torino A.s.d. ITA
17 Olusa GAJDOSOVA CZE
18 Elena AGOSTINELLI S.S.D. S.r.l. Icelab ITA
19 Ester SCHWARZ Circolo Pattinatori Artistici Trento A.s.d. ITA
20 Selina KANEDA LTU
Warm-Up Group 5
21 Serena Joy ROBLIN S.S.D. S.r.l. Icelab ITA
22 Nina PINZARRONE BEL
23 Jade HOVINE BEL
24 Anna PEZZETTA A.S.D. Young Goose Academy ITA
25 Gioia FIORI Skating Club Anguillara ASD ITA
26 Carlotta Maria GARDINI Agorà Skating Team S.S.D.R.L. ITA

Junior Men - Short Program Starting Order
StN. Name Nation
Warm-Up Group 1
1 Filippo DONGHI S.S.D. S.r.l. Icelab ITA
2 Edoardo COMI S.S.D. S.r.l. Icelab ITA
3 Matteo NALBONE S.S.D. S.r.l. Icelab ITA
4 Raffaele Francesco ZICH Ice Club Torino A.s.d. ITA
Warm-Up Group 2
5 Nikolaj MEMOLA S.S.D. S.r.l. Icelab ITA
6 Gabriel RENOLDI S.S.D. S.r.l. Icelab ITA
7 David SEDEJ SLO
8 Naoki ROSSI SUI

Saturday, May 1:

Senior Ladies - Short Program Starting Order
StN. Name Nation
Warm-Up Group 1
1 Chenny PAOLUCCI 2001 SRL S.S.D. Società Sportiva Dilettantistica ITA
2 Dasa GRM SLO
3 Victoria Julia VELARDE LANGE PER
Warm-Up Group 2
4 Francesca POLETTI A.s.d. Varese Ghiaccio ITA
5 Lucrezia BECCARI S.S.D. S.r.l. Icelab ITA
6 Roberta RODEGHIERO A.s.d. Centro Sportivo Aeronautica Militare ITA
7 Anita OSTLUND SWE

Senior Men - Short Program Starting Order
StN. Name Nation
Warm-Up Group 1
1 Nicola TODESCHINI SUI
2 Gabriele FRANGIPANI G.S. Fiamme Oro ITA
3 Davide LEWTON-BRAIN MON
4 Tomas Liorenc GUARINO ESP
5 Alessandro FADINI A.s.d. Artistico Ghiaccio Fiemme ITA
6 Alberto VANZ S.S.D. S.r.l. Icelab ITA

Idealweb.tv updated their Facebook page today to post this competition's logo. :) I'll post their livestreaming link for Day 1 (Thursday) when I see it.
 

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,007

mjb52

Well-Known Member
Messages
4,885
It's all Cyrillic in the chat, it's cracking me up. So much passion for skating in Russia right now.
 

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,007
English is me. :)

Junior Ladies SP top 3:
1 Anna PEZZETTA ITA 57.29 31.14 26.15 6.75 6.38 6.38 6.75 6.44 0.00 #24 (3Lz nice flow out, 3T+3T hand, 2A step - good skater!)
2 Nina PINZARRONE BEL 54.58 30.13 24.45 6.19 5.88 6.31 6.31 5.88 0.00 #22
3 Jogaile AGLINSKYTE LTU 53.34 29.74 24.60 6.25 6.00 6.00 6.25 6.25 1.00 #15

ETA link to SP protocols: https://www.fisg.it/upload/result/5458/JuniorLadies_SP_Scores.pdf
Pezzetta's second 3T was called <; Pinzarrone's 3F+3T<<; Aglinskyte's Rippon 3Lz fall received an edge warning call.

Junior Men SP live scores: https://www.fisg.it/upload/result/5458/SEG007.HTM

ETA #2 top 3:
1 Nikolaj MEMOLA ITA 68.23 35.98 32.25 6.38 6.25 6.56 6.56 6.50 0.00 #5 - landed 3A (-0.4)
2 Raffaele Francesco ZICH ITA 63.66 33.35 30.31 6.06 5.88 6.06 6.25 6.06 0.00 #4
3 Naoki ROSSI SUI 62.62 33.24 29.38 5.69 5.69 6.00 6.00 6.00 0.00 #8
SP protocols: https://www.fisg.it/upload/result/5458/JuniorMen_SP_Scores.pdf
 
Last edited:

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,007
Final group of Junior ladies warming up now: https://www.youtube.com/watch?v=lBuB-FiattE

FS live scores: https://www.fisg.it/upload/result/5458/SEG006.HTM

ETA link to FS protocols: https://www.fisg.it/upload/result/5458/JuniorLadies_FS_Scores.pdf

Junior Ladies
Result
FPl. Name Nation Points SP FS
GOLD - Nina PINZARRONE BEL 152.17 2 1 (97.59 in FS)
SILVER - Anna PEZZETTA ITA 149.81 1 2 (92.52 in FS)
BRONZE - Jogaile AGLINSKYTE LTU 141.62 3 7
4 Camilla Paola GARDINI ITA 138.65 4 6
5 Giorgia DE NADAI ITA 136.74 6 5
6 Manca KRMELJ SLO 135.34 13 3 (91.12 in FS)
7 Elena AGOSTINELLI ITA 131.10 16 4
8 Jade HOVINE BEL 129.38 7 11
9 Anna BODRONE ITA 129.32 10 8
10 Viola FOIS ITA 129.08 9 9
11 Flaminia MALTESE ITA 128.59 8 12
12 Serena Joy ROBLIN ITA 127.93 12 10
13 Giorgia GHEDINI ITA 127.24 5 14
14 Carlotta Maria GARDINI ITA 122.35 15 13
15 Francesca Carla PRATO ITA 121.73 14 16
16 Gioia FIORI ITA 118.45 11 18
17 Julija LOVRENCIC SLO 116.98 22 15
18 Margherita Jole BUSCAROLI ITA 112.12 18 20
19 Francesca BOCCONI ITA 110.39 20 19
20 Heidy Mari AINJÄRV EST 107.90 21 21
21 Clara ZADRA ITA 106.03 26 17
22 Selina KANEDA LTU 105.35 19 24
23 Jelizaveta RUDNEVA EST 105.26 23 23
24 Ester SCHWARZ ITA 105.02 17 25
25 Anastasia SILVANI ITA 101.91 25 22
26 Olusa GAJDOSOVA CZE 99.01 24 26

Junior Men FS live scores: https://www.fisg.it/upload/result/5458/SEG008.HTM

Livestream: https://www.youtube.com/watch?v=n9NvsZjrN4U
 
Last edited:

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,007
Junior Men
Result
FPl. Name Nation Points SP FS
GOLD - Nikolaj MEMOLA ITA 182.10 1 2 (113.87 in FS)
SILVER - Naoki ROSSI SUI 179.07 3 1 (116.45 in FS) - 6 triples landed, incl. 3Lz+3Tq, 3F+1Eu+3S
BRONZE - Raffaele Francesco ZICH ITA 174.96 2 3 (111.30 in FS)
4 Matteo NALBONE ITA 157.78 4 4
5 Edoardo COMI ITA 139.53 5 5
6 Gabriel RENOLDI ITA 126.92 7 7
7 David SEDEJ SLO 126.08 8 6
8 Filippo DONGHI ITA 125.69 6 8
FS protocols: https://www.fisg.it/upload/result/5458/JuniorMen_FS_Scores.pdf

Saturday, May 1st event order:
Adv. Novice Girls SP: https://www.fisg.it/upload/result/5458/SEG001.HTM
Adv. Novice Boys FS: https://www.fisg.it/upload/result/5458/SEG004.HTM
Senior Ladies SP: https://www.fisg.it/upload/result/5458/SEG009.HTM
Senior Men SP: https://www.fisg.it/upload/result/5458/SEG011.HTM

Livestream for each event will be linked from here:
 

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,007
Senior Ladies SP livestream: https://www.youtube.com/watch?v=dxTYyk6SvPc

ETA: Anita Ostlund SWE #7 has WD - no longer listed in the online results.

1 Roberta RODEGHIERO ITA 59.87 32.27 27.60 7.06 6.63 7.06 6.81 6.94 0.00 #6
2 Lucrezia BECCARI ITA 56.74 28.49 29.25 7.25 7.00 7.19 7.56 7.56 1.00 #5
3 Dasa GRM SLO 53.15 26.50 26.65 6.75 6.44 6.63 6.69 6.81 0.00 #2
4 Chenny PAOLUCCI ITA 43.78 22.03 21.75 5.44 5.13 5.44 5.50 5.69 0.00 #1
5 Francesca POLETTI ITA 41.37 20.87 22.50 5.81 5.50 5.38 5.75 5.69 2.00 #4
6 Victoria Julia VELARDE LANGE PER 31.71 13.41 18.30 4.75 4.31 4.50 4.56 4.75 0.00 #3

SP protocols: https://www.fisg.it/upload/result/5458/SeniorLadies_SP_Scores.pdf
 
Last edited:

Wyliefan

Trying to appease the skategods
Messages
30,687
Nice job by Roberta. Her first competition in a while, isn't it?

ETA: The captions on that livestream are a trip. "We will now have a nice resurfacing." :lol:
 

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,007
Nice job by Roberta. Her first competition in a while, isn't it?
Rodeghiero was 5th at Nationals this season (eta: behind Gutmann, Negrello, Beccari, Tornaghi). Internationally her last comp. was The Nordics 2020 (before the *********).

Senior Men SP livestream (screen graphics are reverse for Senior Men & Ladies SP): https://www.youtube.com/watch?v=fER72lLUcR4

ETA link to Men's SP protocols: https://www.fisg.it/upload/result/5458/SeniorMen_SP_Scores.pdf

1 Gabriele FRANGIPANI ITA 71.81 36.00 36.81 7.50 7.25 7.00 7.56 7.50 1.00 #2
2 Nicola TODESCHINI SUI 65.29 30.02 35.27 7.25 6.88 6.88 7.13 7.13 0.00 #1
3 Alessandro FADINI ITA 65.26 31.58 33.68 6.81 6.50 6.75 6.81 6.81 0.00 #5
4 Davide LEWTON-BRAIN MON 62.87 29.30 33.57 6.63 6.63 6.56 6.81 6.94 0.00 #3
5 Alberto VANZ ITA 59.10 29.96 30.14 6.00 5.88 6.13 6.00 6.13 1.00 #6
6 Tomas Liorenc GUARINO ESP 54.94 22.50 32.44 6.50 6.25 6.31 6.63 6.75 0.00 #4
 
Last edited:
R

Rulebook's revenge

Guest
Senior Ladies SP livestream: https://www.youtube.com/watch?v=dxTYyk6SvPc

ETA: Anita Ostlund SWE #7 has WD - no longer listed in the online results.

1 Roberta RODEGHIERO ITA 59.87 32.27 27.60 7.06 6.63 7.06 6.81 6.94 0.00 #6
2 Lucrezia BECCARI ITA 56.74 28.49 29.25 7.25 7.00 7.19 7.56 7.56 1.00 #5
3 Dasa GRM SLO 53.15 26.50 26.65 6.75 6.44 6.63 6.69 6.81 0.00 #2
4 Chenny PAOLUCCI ITA 43.78 22.03 21.75 5.44 5.13 5.44 5.50 5.69 0.00 #1
5 Francesca POLETTI ITA 41.37 20.87 22.50 5.81 5.50 5.38 5.75 5.69 2.00 #4
6 Victoria Julia VELARDE LANGE PER 31.71 13.41 18.30 4.75 4.31 4.50 4.56 4.75 0.00 #3

SP protocols: https://www.fisg.it/upload/result/5458/SeniorLadies_SP_Scores.pdf

Looking at the protocols, they are still using only 4 judges. Therefore, Egna scores can't be used towards qualification for ISU Championships (aka achieving minimum TES).
It is a pity for the skaters involved because they could have used the Referee as one of the judges but they didn't do for whatever reason. I wouldn't discount the organizers don't know ISU rulebook (rule 420, paragraph 5, point c).
 

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,007
Senior Men
Result
FPl. Name Nation Points SP FS
GOLD - Gabriele FRANGIPANI ITA 206.92 1 2
SILVER - Alessandro FADINI ITA 192.35 3 3
BRONZE - Tomas Liorenc GUARINO ESP 192.10 6 1
4 Nicola TODESCHINI SUI 182.15 2 4
5 Davide LEWTON-BRAIN MON 179.58 4 5
6 Alberto VANZ ITA 169.64 5 6

FS protocols: https://www.fisg.it/upload/result/5458/SeniorMen_FS_Scores.pdf
1 Tomas Liorenc GUARINO ESP 137.16 69.66 67.50 6.81 6.31 6.94 6.75 6.94 0.00 #1
2 Gabriele FRANGIPANI ITA 135.11 65.47 69.64 7.13 6.81 6.88 7.06 6.94 0.00 #6
3 Alessandro FADINI ITA 127.09 56.45 70.64 6.94 6.81 7.13 7.19 7.25 0.00 #4
4 Nicola TODESCHINI SUI 116.86 57.24 61.62 6.56 5.69 6.19 6.31 6.06 2.00 #5
5 Davide LEWTON-BRAIN MON 116.71 54.45 63.26 6.31 6.19 6.44 6.44 6.25 1.00 #3
6 Alberto VANZ ITA 110.54 48.76 62.78 6.19 6.13 6.31 6.38 6.38 1.00 #2

Guarino's (first to skate) FS starts at this point: https://www.youtube.com/watch?v=JPBOyOee5Bk&t=1590s
ETA:
Looking at the protocols, they are still using only 4 judges. Therefore, Egna scores can't be used towards qualification for ISU Championships (aka achieving minimum TES).
It is a pity for the skaters involved because they could have used the Referee as one of the judges but they didn't do for whatever reason. I wouldn't discount the organizers don't know ISU rulebook (rule 420, paragraph 5, point c).
It's too bad because Guarino got the 2021 Worlds minimum TES (64) in his FS here (his SP TES was 37 at 2021 Challenge Cup which is 3 points above the Worlds minimum).

Senior Ladies
Result
FPl. Name Nation Points SP FS
GOLD - Lucrezia BECCARI ITA 166.14 2 1 (109.40 in FS)
SILVER - Roberta RODEGHIERO ITA 155.75 1 2
BRONZE - Dasa GRM SLO 140.89 3 3
4 Chenny PAOLUCCI ITA 114.73 4 5
5 Francesca POLETTI ITA 112.65 5 4
6 Victoria Julia VELARDE LANGE PER 96.59 6 6
WD Anita OSTLUND SWE
FS protoocls: https://www.fisg.it/upload/result/5458/SeniorLadies_FS_Scores.pdf

Senior Ladies awards ceremony starts here, foollowed by the Men's awards: https://www.youtube.com/watch?v=JPBOyOee5Bk&t=5300s

Advanced Novice Girls
Result
FPl. Name Nation Points SP FS
GOLD - Chiara MINIGHINI ITA 110.32 1 1
SILVER - Vivien PAPP HUN 105.26 2 2
BRONZE - Ambra MALMASSARI ITA 97.49 7 3
4 Alessia PIASENTINI ITA 96.69 4 5
5 Stefania YAKOVLEVA CYP 96.66 5 4
6 Zala GRUM SLO 94.13 3 6
7 Carlotta BROGGINI ITA 86.80 15 7
8 Sara BERTOLINI ITA 82.93 11 8
9 Anita GEMELLI ITA 82.55 9 10
10 Fabiana TRAVERSO ITA 82.22 8 12
11 Greta VISKARE ITA 81.40 10 11
12 Elena Maria STOLA ITA 80.28 16 9
13 Margherita FROVA ITA 79.78 6 19
14 Annalisa URSINO ITA 75.99 13 16
15 Meri MARINAC CRO 75.72 12 17
16 Linda LEZUO ITA 75.60 17 14
17 Maria GROTT GRIBINIC ITA 74.35 14 20
18 Caterina ZINI ITA 72.85 20 15
19 Sara SAVIOTTI ITA 72.72 18 18
20 Nevia Ana MEDIC CRO 72.40 22 13
21 Greta ACCOSSATO ITA 68.28 19 21
22 Gaia PUTAGGIO ITA 63.26 21 22
23 Tonka ZITKOVIC CRO 55.57 23 23
WD Giulia OTTONELLI ITA

Advanced Novice Boys (finished yesterday)
Result
FPl. Name Nation Points SP FS
GOLD - Denis KROUGLOV BEL 128.35 1 1
SILVEr - Tommaso BARISON ITA 119.21 2 2
BRONZE - Tobia OELLERER AUT 97.68 4 3
4 Daniel RUIS AUT 96.19 3 4
WD Mikayel SALAZARYAN ARM
WD Nikita DOSSENA ITA

All results/ protoocls: https://www.fisg.it/upload/result/5458/index.html

Playlist of videos in event order (Adv. Novice Girls FS from earlier today is blocked due to music copyright? :(): https://www.youtube.com/playlist?list=PLVqoGWk-LwmvhfSxC2cN0jCdwo_diWV5F
 
Last edited:

Wyliefan

Trying to appease the skategods
Messages
30,687
That's a beautiful new long program Lucrezia has. Lots of complexity, and she was able to keep up the speed through it all.
 

Sylvia

Off season is club competition season!
Messages
65,007
That's a beautiful new long program Lucrezia has. Lots of complexity, and she was able to keep up the speed through it all.
Thanks for the heads up that it's new - Abel Korzeniowski's "Song for the Little Sparrow" in the first half & end (not sure about the middle section - another Korzeniowski piece maybe?) - Beccari's FS starts here in the archived stream: https://www.youtube.com/watch?v=_-uupso9tTk&t=3368s
Playlist of videos in event order (Adv. Novice Girls FS from earlier today is blocked due to music copyright? :(): https://www.youtube.com/playlist?list=PLVqoGWk-LwmvhfSxC2cN0jCdwo_diWV5F
Adv. Novice Girls FS has appeared in the playlist :): https://www.youtube.com/watch?v=J_xsZ9GSFhk
 

Users who are viewing this thread

Top
Do Not Sell My Personal Information