2020 - 2021 Canadian Simulations & Competitions

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
I really enjoyed the free skates of Calissa Adlem and Kara Yun (unofficially 1st & 3rd place finishers) in Pre-Novice - both showed good musicality/expression, I thought. Yun landed 2A, 3T & 3S (a masked Joanne McLeod was in the kiss & cry with her).

Kevin Reynolds was listed as the Data Input Operator for the Pre-Novice Men. :)

ETA: Music for the 3 boys was Chaplin, Figaro/opera, and The Godfather - fun event.

ETA #2:

Terry Jin won the Novice Men FS (63.66 unofficial) skating to Scheherzade.
David Li's FS is to "First Light" by Cinematic Pop, ft. Spencer Jones (finally realized why the song sounded so familiar to me - it was Boyang Jin's SP last season).
 
Last edited:

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
Top 2 in Novice Ladies FS were Emily Sales with an unofficial score of 63 (skated energetically to a Dolly Parton medley and looked like she had a blast! her performance was taped in Kelowna) and Luka Miyake with 62 (skated live to a lyrical Ennio Morricone film soundtrack; coached by Joanne McLeod).

Junior Men FS starting order:
1 Bryan Chen Champs International Skating Centre of BC
2 Liam Kapeikis Connaught SC & in USFS ISP - kept his Les Miz Jr. FS from last season; fell on a good 3A attempt & landed 3F+3T & 2A+3T
3 Shohei Law Champs International Skating Centre of BC - medley from Cabaret
4 Wesley Chiu Connaught SC (NextGen team) - new FS to "I Belong to You" by Muse (based on Saint-Saens' Samson and Delilah)
5 Brendan Wong Champs International Skating Centre of BC (NextGen team) - kept his Novice FS music to "I Wanna Be Like You" from Jungle Book

ETA:

Junior Women FS starting order:
1 Leah Lee Connaught SC
2 Marissa Yi-Shan Wu Champs International Skating Centre of BC -

Senior Women FS (1):
1 Rinka Watanabe Champs International Skating Centre of BC & Japan - Blues-y FS to "Sunday Afternoon" by Rachael Yamagata. Landed 3Lz, 3Lo+3T, 3F, 2A+3T, 3Lo, 2A+2T+2Lo, 3S.
 
Last edited:

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
Final events of Saturday:

Junior Ice Dance:
Yu/Giang FD to Jackson 5's "I'll Be There" & "I Want You Back" (with nice expression!)
Makita/Gunara - skated last season's Hairspray RD

Senior:
Sales/Wamsteeker - skated last season's RD to ABBA medley

ETA: Many thanks to BC/YK section for providing a high quality livestream and including recorded skates to be judged!
 
Last edited:

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
Last edited:

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
Sunday's event videos are posted on the DM channel; don't yet see links to Pre-Novice/Novice SP results, however.
Pre-Novice and Novice SP results/protocols now are on the event page: https://www.skatinginbc.com/events/2020-bcyk-section-end-summer-simulation
Senior Women FS (1):
1 Rinka Watanabe Champs International Skating Centre of BC & Japan - Blues-y FS to "Sunday Afternoon" by Rachael Yamagata. Landed 3Lz, 3Lo+3T, 3F, 2A+3T, 3Lo, 2A+2T+2Lo, 3S.
Her FS video as recorded from the livestream: https://www.youtube.com/watch?v=z1HiW0KEEOQ
Her SP to "Bachelorette" by Bjork: https://www.youtube.com/watch?v=9CckRcTNnyk

Same YT account has videos of Sales/Wamsteeker's ABBA RD, Makita/Gunara's Harspray RD, Olivia Gran's new SP to a jazzy cover of "Blackbird" (her 3 jumping passes were 3Lo, 3Lz+1T, 3S - no 2A: https://www.youtube.com/watch?v=cGU5VuZuvaQ ) and Wesley Chiu's new Junior FS to Saint-Saens' Samson & Delilah/Muse's "I Belong to You" (he kept his "Stargazing" SP from last season and looks like he's adjusting to his new height).

USA's Liam Kapeikis debuted a Junior SP to "Kyrie" by Mr. Mister (jumps were off excerpt for the final 3Lz).
 

shutterbug

Well-Known Member
Messages
2,092
:cheer2: :cheer2::cheer2:

There is a simulation taking place this weekend in Leduc, AB hosted by Skate Canada Alberta-NWT/Nunavut:

Schedule
Start order Saturday
Start order Sunday
Livestream

Biggest name taking part is Ravi Walia'a student Eric Liu in Senior Men.

Also, another simulation will be held in Calgary on Oct. 17 & 18, 2020:

Schedule
Start order (both days)

Kaiya Ruiter is scheduled to skate in Senior Women. A livestream link has not yet been posted.
 

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
There is a simulation taking place this weekend in Leduc, AB hosted by Skate Canada Alberta-NWT/Nunavut
Start order Saturday, Oct. 10
Start order Sunday, Oct. 11
...
Biggest name taking part is Ravi Walia'a student Eric Liu in Senior Men.
Replay videos: https://www.dailymotion.com/skateabnwtnun/videos
ETA that Eric Liu skated his Senior FS to "Blue Monday" by New Order (around 13-minute mark): https://www.dailymotion.com/video/x7wrmzp

2020 Belairdirect BC/YK Section Autumn Leaves Super Series
Oct. 16 - Oct. 18, 2020
Scotia Barn Arena, Burnaby BC

The competition will once again be scored remotely. A decision regarding spectators will be made closer to the event.
Starting orders are posted on the event page: https://www.skatinginbc.com/events/2020-belairdirect-bcyk-section-autumn-leaves-super-series
Speaking of Autumn Leaves, a schedule is up [as of Sept. 29].

Senior Women SP:
1 Faith Benko Sungod SC BC/YK
2 Emma Bulawka Kelowna FSC BC/YK
3 Emily Millard Champs ISC of BC BC/YK
4 Lissa Anne McGaghey Campbellton FSC NB
5 Estelle LeBlanc Dieppe Gold Blades NB
6 Émilie Roy CPA Edmundston NB

Senior Men SP (1): Beres Clements
(Aleksa Rakic was listed in the Skater Groupings document as of Oct. 7 but not in starting order.)

Junior Men SP:
1 Wesley Chiu Connaught SC BC/YK
2 Jonathan Wu Sungod SC BC/YK
3 Brendan Wong Champs ISC of BC BC/YK
4 Bryan Chen Champs ISC of BC BC/YK
5 Liam Kapeikis Connaught SC BC/YK (USA)
6 Shohei Law Champs ISC of BC BC/YK

Junior Women SP:
1 Mikayla Kramer Arctic Edge SC BC/YK
2 Marissa Yi-Shan Wu Champs ISC of BC BC/YK
3 Jagoda Cala Coquitlam SC BC/YK
4 Emma Szeto Champs ISC of BC BC/YK
5 Chantel Lim Sunset FSC BC/YK
6 Vienna Harwood Kelowna FSC BC/YK
7 Ashley Sales Kelowna FSC BC/YK
8 Melody Zhu Champs ISC of BC BC/YK
9 Penny Chen Champs ISC of BC BC/YK
10 Leah Lee Connaught SC BC/YK
11 Sophie Villemure Capital City SC NB

Competition leads off at 8 am Pacific time on Thursday, October 15 with the Novice Dance PD (Chloe Nguyen / Alec Roueche Champs ISC of BC), Junior Dance RD (Miku Makita Inlet SC / Tyler Gunara Champs ISC of BC, Hailey Yu Inlet SC / Brendan Giang Champs ISC of BC) & Senior Dance RD (Haley Sales / Nikolas Wamsteeker Champs ISC of BC)

ETA link to livestream: https://www.dailymotion.com/video/x7wtw3z
 
Last edited:

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
BC/YK Autumn Leaves Junior Men SP starting (eta link to event replay video with Chiu skating 1st): https://www.dailymotion.com/video/x7wusui

ETA:

Wesley Chiu led off with his "Stargazing" SP from last season - landed 3F+3T, 3A- & 3Lz - scored 70.75 (40.41 TES).

ETA #2:

USA's Liam Kapeikis skated to "Kyrie" and his jumps were 3Lz fall, 3F+3T & 2A. 54.57 - 2nd with 1 left.

SP results:
1 Wesley Chiu Connaught SC BC/YK 70.75
2 Liam Kapeikis Connaught SC BC/YK 54.57
3 Shohei Law Champs ISC of BC BC/YK 53.57
4 Brendan Wong Champs ISC of BC BC/YK 43.51
5 Bryan Chen Champs ISC of BC BC/YK 41.25
6 Jonathan Wu Sungod SC BC/YK 37.41

Protocols: https://www.skatinginbc.com/sites/default/files/results/al20juniormensp1dro.pdf
 
Last edited:

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
Last edited:

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
Junior Men's FS music from the previous BC competition:
Liam Kapeikis Connaught SC & in USFS ISP - kept his Les Miz Jr. FS from last season; fell on a good 3A attempt & landed 3F+3T & 2A+3T
Shohei Law Champs International Skating Centre of BC - medley from Cabaret
Wesley Chiu Connaught SC (NextGen team) - new FS to "I Belong to You" by Muse (based on Saint-Saens' Samson and Delilah)
Brendan Wong Champs International Skating Centre of BC (NextGen team) - kept his Novice FS music to "I Wanna Be Like You" from Jungle Book
ETA:

Kapeikis' 3A looks close - hopefully he'll land it soon in comp.! 8 triple attempts, 4 falls but he went for everything at least, 99.12 in FS, 153.69 total.

Chiu tried 4S for the first time in comp. & fell, which may have affected the 3A attempts that followed (1A pop, 3A fall) but he recovered quite well in the rest of the program. 102.48 in FS, 173.23 1st.

I'm glad they are training mates.

Shohei Law finished 3rd - 96.86 in FS, 150.43 total.

ETA #2 - replay video: https://www.dailymotion.com/video/x7wvl8v (Chiu starts at 38:38 with Kapeikis before him & Law last)

Junior Men FS protocols: https://www.skatinginbc.com/sites/default/files/results/al20juniormenfp2dro.pdf

Chiu was credited with 5 clean triples landed (3Lo, 3F+1Eu+3S, both 3Lz) and 3 downgraded jumps (4S<< fall, 3A<< fall, 3Lz+3T<<).

Kapeikis was credited with landing 4 clean triples (3Lz, 3Lo, 3F, 3S), his opening 3A fall was called <, and he had 2 'q' calls (3F+3Tq fall, final 3Fq fall).

Beres Clements scored 129.21 in his Senior Men's FS exhibition (think it was music from the Angels & Demons OST) on Friday night: https://www.dailymotion.com/video/x7wvmp7
Protocol (4 clean triples, incl. both 3Lz; 'q' calls on opening 3A fall & 3F in 3-3-2 combo): https://www.skatinginbc.com/sites/default/files/results/al20seniormenfp2dro.pdf
 
Last edited:

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
Calgary Senior Woman & Man SP simulation coming up next - start order is:
1 Kaiya Ruiter - eta: jumps were 3F+3T fell out, 2A, 3Lz fell out/hand down - ballad is "Opportunity" by Sia from the 2014 Annie film remake)
2 Dawson Nodwell (IIRC he kept his SP music to "Arrival of the Birds" from last season)

Videos by event are being archived here: https://www.dailymotion.com/skateabnwtnun/videos

ETA link the Senior SP replay: https://www.dailymotion.com/video/x7ww0qq
 
Last edited:

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
Calgary Junior Rhythm Dance replay video: https://www.dailymotion.com/video/x7ww38g
Order of skate:
1 Torri Hollstein & Joshua Burger
2 Alyssa Robinson & Jacob Portz (new team - "Hit Me With a Hot Note"/"Dancin' Fool" around 11 min mark; he debuted last year on JGP with Isabel McQuilkin - they won 2019 CAN Novice bronze while Robinson placed 9th in Novice that year with Josh Andari who now skates for Poland)
3 Grace Pele & Zaheen McKnight (7th in Novice)
4 Mikala Cutler & Mackenzie Mah
5 Mia Saunders & William Oddson - 2020 Novice bronze medalists ("I'd Rather be Blue"/"Don't Rain on My Parade" from Funny Girl at 25:30)
Junior FD is scheduled for 14:00-14:35 Mountain time today.

Novice Pattern Dances replay video: https://www.dailymotion.com/video/x7ww2hm
Order:
Savanna Martel/Kobi Chant (8th in Novice)
Kaitlyn Ho/Daniel Yu (new; he won Pre-Novice last season with his sister, Emma, & she skated Pre-Novice with Andrew Song while he has partnered with Maia Balan in Pre-Novice)

Calgary livestream (Pre-Novice Women FS, Pre-Novice Men/Novice Men FS): https://www.dailymotion.com/video/x7wtuwz

For those who'd like to watch Kaiya skate live (CC: @danafan), the Senior free skates are scheduled for 12:05-12:25 Mountain time/2:05-2:25 Eastern time (order today is Dawson Nodwell then Ruiter).

ETA link to Senior FS replay video (Ruiter at 11:30, skates to selections from the new Mulan film soundtrack): https://www.dailymotion.com/video/x7wwihk
 
Last edited:

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
Calgary Junior Free Dance replay: https://www.dailymotion.com/video/x7wwk5p
Skate order:
1 Mikala Cutler & Mackenzie Mah
2 Grace Pele & Zaheen McKnight
3 Torri Hollstein & Joshua Burger
4 Mia Saunders & William Oddson
5 Alyssa Robinson & Jacob Portz

Novice Free Dance replay: https://www.dailymotion.com/video/x7wwjy2
Skate order:
1 Kaitlyn Ho & Daniel Yu
2 Savanna Martel & Kobi Chant

ETA that I've also posted these video links in the Canadian Ice Dance news thread in GSD.
 
Last edited:

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
Alberta-NWT/Nunavut Sectional Championships will be held in person, Oct. 29–Nov. 1, 2020 in Calgary, AB: https://skateabnwtnun.ca/2020-2021-season-competitions-2/

Practice/Competition schedule as of Oct. 25: https://skateabnwtnun.ca/wp-content/uploads/2020/10/2021-Sectionals-Schedule-Oct-25.pdf

Start orders/results: https://skateabnwtnun.ca/2021-sectionals-start-orders-results/

Senior Men SP (3):
1 Eric Liu Ice Palace FSC
2 Keegan Messing Ice Palace FSC (assume he won't be here since he just competed in Las Vegas, plus he has a bye to Nationals)
3 Dawson Nodwell Springbank FSC

Senior Women SP (6):
1 Alisha McCann St Albert Skating Centre
2 Danielle Fitz Derrick FSC
3 Isabelle Law Derrick FSC
4 Kaiya Ruiter Glencoe Club
5 Sydney Biensch St Albert Skating Centre
6 Madison Moore Ice Palace FSC

Senior Dance - Exhibition (team not listed)

Junior Men SP (4):
1 Matthew Newnham Ice Palace FSC
2 Tim Pomares Springbank FSC
3 William Oddson Huntington Hills SC
4 Brian Chiem Ice Palace FSC

Junior Women SP (11) starting order: https://skateabnwtnun.ca/pdf/2021SECJuniorWomenSP1SO.pdf

Junior Dance RD (5):
1 Torri Hollstein / Joshua Burger Calalta FSC/Calalta FSC
2 Mikala Cutler / Mackenzie Mah Ice Palace FSC/Ice Palace FSC
3 Alyssa Robinson / Jacob Portz Calalta FSC/Calalta FSC
4 Grace Pelé / Zaheen McKnight Calalta FSC/Calalta FSC
5 Mia Saunders / William Oddson Calalta FSC/Huntington Hills SC

Livestream (starting on Thursday, Oct. 29): https://www.dailymotion.com/video/x7wyqc3
 
Last edited:

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
BC/YK Sectionals will be held in person, December 10-13, 2020, at Scotia Barn in Burnaby - event page: https://www.skatinginbc.com/events/2021-belairdirect-skate-canada-bcyk-sectionals-super-series

Patinage Quebec's CHAMPIONNATS « A » Sectionals event page: https://patinage.qc.ca/championnats-a-de-section-quebec/
"Programs submitted by video will be judged from November 28 to 29, 2020 for the qualifying categories and from December 5 to 6, 2020 for the non-qualifying categories virtually."

Skate Ontario Sectionals event page: https://skateontario.org/event/skate-ontario-sectional-championships-2/
For planning purposes, we anticipate the approximate dates for the videos to be filmed will be between November 4-13, 2020. This is tentative and will be confirmed based on ice bookings. Skate Ontario will be organizing the video filming and locations will be chosen based on current travel recommendations.
 

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
Alberta-NWT/Nunavut Sectional Championships ...
Junior Men SP (4):
1 Matthew Newnham Ice Palace FSC
2 Tim Pomares Springbank FSC
3 William Oddson Huntington Hills SC [eta: 2020 Novice Dance champion with Mia Saunders, competing Junior this season]
4 Brian Chiem Ice Palace FSC
...
Livestream (starting on Thursday, Oct. 29): https://www.dailymotion.com/video/x7wyqc3
Junior Men SP is next.

ETA the SP music selections, in order:

"One Day More" from Les Miz
"Hip Hip Chin Chin"
"It's a Man's Man's Man's World"
"Put A Little Love On Me" by Niall Horan

SP protocols: https://skateabnwtnun.ca/pdf/2021SECJuniorMenSP1DRO.pdf
1 Matthew Newnham Ice Palace FSC AB/NT/NU 61.10
2 Tim Pomares Springbank FSC AB/NT/NU 55.50
3 Brian Chiem Ice Palace FSC AB/NT/NU 53.68
4 William Oddson Huntington Hills SC AB/NT/NU 52.42

Replay video: https://www.dailymotion.com/video/x7x51br
 
Last edited:

Sylvia

Rooting for underdogs!
Messages
70,973
Did Kaiya skate? ETA: No, she didn't and looks like no Senior men competed either.
 
Last edited:

haribobo

Why is summer so hot omg
Messages
8,629
AB/NWT/NUN Sectionals Results Summary - Top 3

SENIOR LADIES
1 Madison Moore 123.04
2 Sydney Blensch 92.48
3 Alisha McCann 82.95

JUNIOR MEN
1 Matthew Newnham 171.23
2 Brian Chiem 165.40
3 Tim Pomares 150.93

JUNIOR LADIES
1 Michelle Deng 133.21
2 Alexandra Sarmiento Diaz 128.85
3 Grace Johnson 124.38

JUNIOR DANCE
1 Saunders/Oddson 132.44
2 Robinson/Portz 130.75
3 Hollstein/Burger 122.98
 

Users who are viewing this thread

Top
Do Not Sell My Personal Information