Skate Canada 2013
Saint John, New Brunswick, Canada. 25-27 October 2013.

LINKS
- ISU site
- Starting orders/Results
- Official site?
- Local time

FINAL RESULTS
MEN
1 Patrick CHAN CAN 262.03 1 1
2 Yuzuru HANYU JPN 234.80 3 2
3 Nobunari ODA JPN 233.00 2 3
4 Michal BREZINA CZE 218.32 7 5
5 Joshua FARRIS USA 216.72 8 4
6 Jeremy ABBOTT USA 215.95 4 6
7 Elladj BALDE CAN 205.19 6 7
8 Andrei ROGOZINE CAN 197.35 9 9
9 Ross MINER USA 196.89 10 8
10 Takahito MURA JPN 188.53 5 10

ICE DANCE
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 181.03 1 1
2 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 175.23 2 2
3 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 153.20 3 3
4 Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS 145.56 4 5
5 Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM CAN 143.77 7 4
6 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER 138.16 5 6
7 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 134.28 8 7
8 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 133.12 6 8

LADIES
1 Julia LIPNITSKAIA RUS 198.23 2 1
2 Akiko SUZUKI JPN 93.75 3 2
3 Gracie GOLD USA 186.65 1 3
4 Christina GAO USA 173.69 4 5
5 Amelie LACOSTE CAN 163.11 6 6
6 Courtney HICKS USA 162.00 9 4
7 Natalia POPOVA UKR 145.88 7 7
8 Veronik MALLET CAN 138.13 8 8
WD Kaetlyn OSMOND CAN 5

PAIRS
1 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA 193.92 2 2
2 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 193.77 3 1
3 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 190.62 1 3
4 Paige LAWRENCE / Rudi SWIEGERS CAN 159.82 6 4
5 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA 158.83 5 5
6 Lindsay DAVIS / Rockne BRUBAKER USA 153.71 7 6
7 Mari VARTMANN / Aaron VAN CLEAVE GER 149.59 4 7
8 Margaret PURDY / Michael MARINARO CAN 131.39 8 8

RESULTS
SATURDAY, OCTOBER 26
20:10 Men Free Skate
1 Patrick CHAN CAN 173.93 83.01 90.92 9.25 9.00 8.89 9.07 9.25 0.00 #10
2 Yuzuru HANYU JPN 154.40 78.54 76.86 8.00 7.46 7.61 7.75 7.61 1.00 #8
3 Nobunari ODA JPN 152.18 73.32 79.86 8.29 7.68 8.00 8.00 7.96 1.00 #9
4 Joshua FARRIS USA 147.58 74.80 73.78 7.36 7.00 7.46 7.46 7.61 1.00 #3
5 Michal BREZINA CZE 146.61 74.75 72.86 7.68 6.86 7.32 7.32 7.25 1.00 #4
6 Jeremy ABBOTT USA 141.37 65.59 77.78 7.89 7.71 7.14 8.04 8.11 2.00 #7
7 Elladj BALDE CAN 132.84 67.06 65.78 6.57 6.11 6.89 6.57 6.75 0.00 #5
8 Ross MINER USA 130.18 60.54 69.64 7.11 6.93 6.71 7.07 7.00 0.00 #1
9 Andrei ROGOZINE CAN 129.04 66.68 62.36 6.39 6.04 6.25 6.25 6.25 0.00 #2
10 Takahito MURA JPN 115.45 51.15 64.30 7.07 5.86 6.36 6.61 6.25 0.0
Judges' Scores

17:30 Free Dance
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 107.88 51.42 57.46 9.50 9.54 9.58 9.63 9.67 1.00 #8
2 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 104.88 51.67 53.21 8.75 8.75 8.96 9.00 9.00 0.00 #7
3 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 92.28 45.33 46.95 7.75 7.63 7.83 8.08 8.00 0.00 #6
4 Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM CAN 90.03 46.76 43.27 7.33 7.04 7.25 7.33 7.21 0.00 #2
5 Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS 85.77 41.82 43.95 7.54 7.17 7.17 7.42 7.38 0.00 #5
6 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER 82.25 39.61 43.64 7.29 7.04 7.33 7.42 7.46 1.00 #4
7 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 82.25 40.25 42.00 7.04 6.83 7.04 7.21 7.00 0.00 #1
8 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 77.49 36.94 41.55 7.13 6.79 6.88 7.00 6.88 1.00 #3
Judges' Scores

16:10 Ladies Free Skate
1 Julia LIPNITSKAIA RUS 131.34 70.46 60.88 7.61 7.36 7.71 7.75 7.61 0.00 #8
2 Akiko SUZUKI JPN 127.99 61.76 66.23 8.39 7.93 8.21 8.36 8.50 0.00 #7
3 Gracie GOLD USA 117.20 56.09 62.11 7.86 7.64 7.57 7.89 7.86 1.00 #9
4 Courtney HICKS USA 111.30 62.31 49.99 6.36 6.04 6.32 6.39 6.14 1.00 #1
5 Christina GAO USA 110.87 53.95 56.92 7.21 6.93 7.11 7.18 7.14 0.00 #6
6 Amelie LACOSTE CAN 103.98 48.98 56.00 7.07 6.82 6.82 7.18 7.11 1.00 #4
7 Natalia POPOVA UKR 93.52 45.04 48.48 6.25 5.86 6.11 6.04 6.04 0.00 #3
8 Veronik MALLET CAN 87.42 41.93 47.49 6.07 5.79 5.68 6.18 5.96 2.00 #2
WD Kaetlyn OSMOND CAN #5
Judges' Scores

13:00 Pairs Free Skate
1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 124.75 65.76 59.99 7.54 7.14 7.68 7.57 7.57 1.00 #6
2 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA 124.54 63.41 61.13 7.64 7.39 7.86 7.68 7.64 0.00 #7
3 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 121.05 54.71 66.34 8.21 8.18 8.25 8.50 8.32 0.00 #8
4 Paige LAWRENCE / Rudi SWIEGERS CAN 106.88 54.52 53.36 6.75 6.43 6.82 6.64 6.71 1.00 #3
5 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA 103.82 53.45 51.37 6.46 6.14 6.61 6.46 6.43 1.00 #4
6 Lindsay DAVIS / Rockne BRUBAKER USA 101.02 52.47 49.55 6.29 5.96 6.04 6.25 6.43 1.00 #2
7 Mari VARTMANN / Aaron VAN CLEAVE GER 94.51 48.19 49.32 6.43 6.00 5.96 6.36 6.07 3.00 #5
8 Margaret PURDY / Michael MARINARO CAN 91.89 45.94 45.95 5.75 5.61 5.57 6.00 5.79 0.00 #11
Judges' Scores

FRIDAY, OCTOBER 25
21:40 Men Short Program
1 Patrick CHAN CAN 88.10 43.17 44.93 9.04 8.89 8.82 9.11 9.07 0.00 #9
2 Nobunari ODA JPN 80.82 43.61 38.21 7.82 7.18 7.71 7.68 7.82 1.00 #3
3 Yuzuru HANYU JPN 80.40 39.69 40.71 8.29 7.96 7.96 8.29 8.21 0.00 #10
4 Jeremy ABBOTT USA 74.58 35.30 39.28 8.00 7.75 7.46 8.07 8.00 0.00 #4
5 Takahito MURA JPN 73.08 38.56 34.52 7.39 6.64 6.89 6.89 6.71 0.00 #6
6 Elladj BALDE CAN 72.35 40.71 31.64 6.25 5.96 6.57 6.29 6.57 0.00 #1
7 Michal BREZINA CZE 71.71 35.06 36.65 7.54 7.04 7.32 7.43 7.32 0.00 #8
8 Joshua FARRIS USA 69.14 33.11 36.03 7.07 7.18 7.07 7.32 7.39 0.00 #5
9 Andrei ROGOZINE CAN 68.31 37.20 31.11 6.43 6.11 6.14 6.32 6.11 0.00 #2
10 Ross MINER USA 66.71 32.15 36.56 7.32 7.32 6.89 7.64 7.39 2.00 #7
Judges' Scores

20:00 Short Dance
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 73.15 35.34 37.81 9.33 9.46 9.42 9.50 9.54 0.00 #8
2 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 70.35 35.91 34.44 8.54 8.50 8.58 8.67 8.71 0.00 #7
3 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 60.92 32.50 29.42 7.29 7.17 7.33 7.42 7.50 1.00 #4
4 Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS 59.79 31.17 29.62 7.50 7.21 7.46 7.46 7.38 1.00 #5
5 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER 55.91 26.58 29.33 7.29 7.13 7.42 7.42 7.38 0.00 #6
6 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 55.63 27.66 27.97 7.17 6.96 7.00 6.88 6.96 0.00 #3
7 Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM CAN 53.74 26.17 27.57 6.92 6.75 7.00 6.96 6.83 0.00 #1
8 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 52.03 25.92 28.11 6.96 6.88 7.17 7.17 6.96 2.00 #2
Judges' Scores

18:30 Ladies Short Program
1 Gracie GOLD USA 69.45 38.53 30.92 7.61 7.54 7.79 7.82 7.89 0.00 #7
2 Julia LIPNITSKAIA RUS 66.89 37.95 28.94 7.25 6.96 7.32 7.43 7.21 0.00 #8
3 Akiko SUZUKI JPN 65.76 33.19 32.57 8.25 7.86 8.18 8.18 8.25 0.00 #9
4 Christina GAO USA 62.82 33.96 28.86 7.07 7.04 7.29 7.29 7.39 0.00 #6
5 Kaetlyn OSMOND CAN 60.32 32.49 28.83 7.04 7.18 7.14 7.36 7.32 1.00 #3
6 Amelie LACOSTE CAN 59.13 32.10 27.03 6.79 6.36 6.93 6.82 6.89 0.00 #5
7 Natalia POPOVA UKR 52.36 27.96 24.40 6.14 5.82 6.29 6.25 6.00 0.00 #4
8 Veronik MALLET CAN 50.71 27.31 24.40 6.21 5.89 6.07 6.21 6.11 1.00 #1
9 Courtney HICKS USA 50.70 26.67 24.03 6.18 5.82 6.00 6.07 5.96 0.00 #2
Judges' Scores

14:50 Pairs Short Program
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 69.57 37.61 31.96 8.14 7.96 7.93 8.00 7.93 0.00 #8
2 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA 69.38 39.46 29.92 7.43 7.25 7.61 7.57 7.54 0.00 #7
3 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 69.02 39.46 29.56 7.43 7.14 7.46 7.54 7.39 0.00 #3
4 Mari VARTMANN / Aaron VAN CLEAVE GER 55.08 30.79 25.29 6.50 6.18 6.36 6.29 6.29 1.00 #5
5 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA 55.01 31.47 24.54 6.14 5.93 6.25 6.11 6.25 1.00 #2
6 Paige LAWRENCE / Rudi SWIEGERS CAN 52.94 27.36 26.58 6.75 6.57 6.50 6.61 6.79 1.00 #6
7 Lindsay DAVIS / Rockne BRUBAKER USA 52.69 28.47 24.22 6.21 5.93 6.00 6.18 5.96 0.00 #1
8 Margaret PURDY / Michael MARINARO CAN 39.50 18.64 21.86 5.82 5.29 5.21 5.61 5.39 1.00 #4
Judges' Scores

STARTING ORDERS
MEN
Free Skate
1 Ross MINER USA 10 66.71
2 Andrei ROGOZINE CAN 9 68.31
3 Joshua FARRIS USA 8 69.14
4 Michal BREZINA CZE 7 71.71
5 Elladj BALDE CAN 6 72.35

Warm-Up Group 2
6 Takahito MURA JPN 5 73.08
7 Jeremy ABBOTT USA 4 74.58
8 Yuzuru HANYU JPN 3 80.4
9 Nobunari ODA JPN 2 80.82
10 Patrick CHAN CAN 1 88.1


Short Program
1 Elladj BALDE CAN
2 Andrei ROGOZINE CAN
3 Nobunari ODA JPN
4 Jeremy ABBOTT USA
5 Joshua FARRIS USA

Warm-Up Group 2
6 Takahito MURA JPN
7 Ross MINER USA
8 Michal BREZINA CZE
9 Patrick CHAN CAN
10 Yuzuru HANYU JPN

LADIES
Free Skate
1 Courtney HICKS USA 9 50.7
2 Veronik MALLET CAN 8 50.71
3 Natalia POPOVA UKR 7 52.36
4 Amelie LACOSTE CAN 6 59.13

Warm-Up Group 2
5 Kaetlyn OSMOND CAN 5 60.32
6 Christina GAO USA 4 62.82
7 Akiko SUZUKI JPN 3 65.76
8 Julia LIPNITSKAIA RUS 2 66.89
9 Gracie GOLD USA 1 69.45

Short Program
1 Veronik MALLET CAN
2 Courtney HICKS USA
3 Kaetlyn OSMOND CAN
4 Natalia POPOVA UKR

Warm-Up Group 2
5 Amelie LACOSTE CAN
6 Christina GAO USA
7 Gracie GOLD USA
8 Julia LIPNITSKAIA RUS
9 Akiko SUZUKI JPN

PAIRS
Free Skate
Warm-Up Group 1
1 Margaret PURDY / Michael MARINARO CAN 8 39.5
2 Lindsay DAVIS / Rockne BRUBAKER USA 7 52.69
3 Paige LAWRENCE / Rudi SWIEGERS CAN 6 52.94
4 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA 5 55.01

Warm-Up Group 2
5 Mari VARTMANN / Aaron VAN CLEAVE GER 4 55.08
6 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 3 69.02
7 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA 2 69.38
8 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 1 69.57



Short Program
1 Lindsay DAVIS / Rockne BRUBAKER USA
2 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA
3 Wenjing SUI / Cong HAN CHN
4 Margaret PURDY / Michael MARINARO CAN

Warm-Up Group 2
5 Mari VARTMANN / Aaron VAN CLEAVE GER
6 Paige LAWRENCE / Rudi SWIEGERS CAN
7 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA
8 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN


ICE DANCE
Free Dance
1 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 8 52.03
2 Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM CAN 7 53.74
3 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 6 55.63
4 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER 5 55.91

Warm-Up Group 2
5 Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS 4 59.79
6 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 3 60.92
7 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 2 70.35
8 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 1 73.15

Short Dance
1 Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM CAN
2 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
3 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS
4 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA

Warm-Up Group 2
5 Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS
6 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER
7 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN
8 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN