For 99 cents, Taco Bell doesn't serve true beef ?!?! Oh, the horror..ble lawsuit

Discussion in 'Off The Beaten Track' started by deltask8er, Jan 26, 2011.

  1. deltask8er

    deltask8er Well-Known Member

    10,067
    2,034
    113
    http://www.msnbc.msn.com/id/41242132/ns/business-consumer_news/

    Taco Bell defends its mixture of seasoned meat

    http://www.cnbc.com/id/41261578

    The law firm is quite proud of this lawsuit:

    http://www.beasleyallen.com/news/Be...against-Taco-Bell-on-behalf-of-all-consumers/

    I'd be surprised if any federal judge wastes court time and resources on this.
     
  2. BigB08822

    BigB08822 Well-Known Member

    20,818
    2,371
    113
    Well just to be fair, this a class action lawsuit and they are NOT suing for any money. They just want Taco Bell to abide by guidelines which say that "taco meat filler" must be at least 40% beef. The meat they tested was 36% beef. It is false advertisement and that is the basis of the suit. It is actually quite legit if their tests were accurate.

    My biggest complain it when did their tacos go to 99 cents? They used to be 79 cents and then went to 89 cents. I know times change but it wasn't that long ago at all that it went to 89. I am not stopping there for a taco or two if they cost a buck a piece, not worth it for that crap anymore.
     
  3. deltask8er

    deltask8er Well-Known Member

    10,067
    2,034
    113
    One of their burritos is 99 cents. Don't know about the tacos. I've never liked their beef offerings, anyway. I stick with chicken or beans.

    http://www.tacobell.com/

    Oh, they have a potato taco now? No lack of carbs there :watch: .
     
  4. BigB08822

    BigB08822 Well-Known Member

    20,818
    2,371
    113
    Well I went by a taco bell the other day and my tacos were 99 cents a piece. I thought it might have been because it was a brand new taco bell and they had prices a little higher to cover costs of a new business. Then I saw this thread title and it confirmed that 99 cents must be the regular price.
     
  5. FigureSpins

    FigureSpins New Member

    2,062
    200
    0
    Whew! I thought it was going to turn out that they used other kinds of meat as a filler.


    Cocoa Powder? Oats? Not so bad

    We rarely go to Taco Bell - maybe once a year. I usually order chicken anyway.
     
  6. Bev Johnston

    Bev Johnston Well-Known Member

    1,169
    81
    48
    I use cocoa powder in my chili. It gives it a little bitter edge that goes well with the spice. This isn't so bad. At least they aren't using "machine separated parts" like in some hotdogs. :yikes:
     
  7. Jenny

    Jenny From the Bloc

    17,559
    2,129
    113
    From their website - Seasoned Beef (not just the seasoning):

    And this is worth looking at as well: http://www.tacobell.com/nutrition/ingredientstatement
     
    Last edited: Jan 26, 2011
  8. my little pony

    my little pony snarking for AZE

    31,317
    8,466
    113
    considering the quality of ground beef they might be using, people might be better off with the fillers

    once upon a time i worked at chi chis and the ground beef was cooked someplace in the midwest then shipped to us. if it had only been cooked rare or mid rare, because of the chemicals in it, it could never be cooked more, just made hotter, so it would always be pink.
     
  9. Rex

    Rex Well-Known Member

    25,887
    5,306
    113
    When I used to shop for my mom when she had my brothers' children and money was really tight for her, I would get these frozen meatballs from a discount market. They were a dollar a bag. The kids loved them and it was easy for her or my brother just to throw them in some sauce and have dinner. One day I got some myself and looked at the ingredients. They included these "Machine Separated Parts", as well as "chicken skin and parts of chicken feet and beaks" :scream:.

    I started making my own meatballs then.
     
  10. Jenny

    Jenny From the Bloc

    17,559
    2,129
    113
    Take a few moments and read this article - http://www.nytimes.com/2009/10/04/health/04meat.html

    You may never eat ground meat again. We eat very little meat anyway, but when we do, we only buy local, ethically raised beef, and if we want ground meat, we either buy what our local guy grinds on premises, or do it ourselves at home.

    I admit that in the past Taco Bell has been a sekret weakness of mine - but I think I'm now officially off it. Mexican food is so easy to make at home anyway, and much better. :)
     
  11. essence_of_soy

    essence_of_soy Well-Known Member

    2,619
    512
    113
    The fact that Taco Bell (or any fast food chains menus for that matter) contains anything remotely resembling food is simply laughable.

    I usually weigh up whether spending 99 cents is worth buying a quart bottle of Pepto Bismol afterwards.
     
  12. Veronika

    Veronika gold dust woman

    4,146
    1,134
    113
    I've never gotten sick from Taco Bell, but I do sometimes avoid the beef. You can fake out beef, but chicken is chicken. :)
     
  13. Jenny

    Jenny From the Bloc

    17,559
    2,129
    113
    Not necessarily - aside from the fact that the chicken is doused with unpronouncable "flavour," we're talking about factory-farmed chicken that is genetically bred, pumped full of drugs and fed unnatural ingredients.
     
  14. Veronika

    Veronika gold dust woman

    4,146
    1,134
    113
    Eys, but as I cannot afford to eat free-range and/or organic food at home, it's really not that different from what I'm used to. You gotta have money to eat good food, I guess. ;)
     
  15. dbell1

    dbell1 Well-Known Member

    10,388
    3,481
    113
    Used to get their gorditas, got sick once, refused to eat it again. Son loved it, I got it for him recently when he shoveled the driveway snow, he got sick and now he won't eat there again. I've started making tacos at home. Cheaper, easier and I can control what 'fillers' I use. I've been buying Trader Joe's handmade tortillas. :swoon: Amazing!

    Vegetarian friend ate at the same place a few weeks ago - she got sick too. Figure it's a location issue, but you can never be too careful. :scream:
     
  16. FigureSpins

    FigureSpins New Member

    2,062
    200
    0
    I never think of Taco Bell as a place for vegetarian food. Place should be reported to the Health Dept. One of my daughter's friends did a grammar-school science project on the cleanliness of fast food restaurants. Taco Bell lost, big-time. Everything was off the charts with the test strips - the chairs, restrooms, tables, the trays, the counters.

    That's when we started avoiding Taco Bell, I think. Her display board was very convincing.

    I found a knockoff recipe (from TopSecretRecipes.com) for Chili's Fajita steak and chicken, so when the kids want tacos, I make Fajitas. The recipe's easy and grilling/broiling is easier than frying, cleanup-wise.
     
  17. Veronika

    Veronika gold dust woman

    4,146
    1,134
    113
    I go to Taco Bell with a vegetarian friend of mine...she doesn't have a lot of choices, but she figures it out. She usually gets a bean burrito and an empanada.
     
  18. BigB08822

    BigB08822 Well-Known Member

    20,818
    2,371
    113
    How can you make tacos for cheaper than taco bell? Everytime I make tacos I am shocked at how expensive it is. Between the meat, lettuce, tomatoes, shells, etc it really racks up to a big bill. Then if you want anything extra like salsa, guacamole, onions, etc it just adds that much more to the bill. I haven't even mentioned cheese!
     
  19. emason

    emason Well-Known Member

    3,358
    538
    113
    Except you appear to actually be making real food. Taco Bell is a lot of things, but 'food' is doubtful.
     
  20. Rex

    Rex Well-Known Member

    25,887
    5,306
    113
    It is kind of pricey to make tacos for one. When I do make them, it is for 3-5 people.
     
  21. El Rey

    El Rey Well-Known Member

    1,865
    311
    83
    You can get 2 tacos for .99 cents at Jack in the Box! I have no idea what's in them, but I love them!

    As far as making tacos at home, IMO real tacos should never have lettuce, tomatoes and all that other stuff. Taco shells? :yikes: And I agree with Rex, making tacos for one is not that cheap. But it's definitely cheap to make for 3-5 people. With less than $15 you can feed them using the ingredients you listed. Less if you leave out the cheese.
     
  22. Kruss

    Kruss Not Auto-Tuned

    2,179
    375
    83
    The more I read articles like this, the more I'm apt to getting my own grinder. I have already purchased a food slicer and make my own roasted turkey, roasted chicken and roasted sirloin tip - then slice them for sandwiches. As much as I don't eat the right food all the time, I'm more and more drawn to food that is not processed.

    When I heard about ammonia gas being used to "clean" "beef" to make it suitable for human consumption, I pretty much had to give up any burgers at restaurants and other establishments. It's not easy, but in the long run will be way more healthy.
     
    Jenny and (deleted member) like this.
  23. Jenny

    Jenny From the Bloc

    17,559
    2,129
    113
    Depends on what your definition is of "cost."

    While a Taco Bell taco may be cheaper than one you make at home, is it really worth it? Think about why they can make them for less and still be profitable -aside from volume, they also buy lesser quality ingredients, and from what FigureSpins describes, sacrifice on cleanliness (and staffing apparently - I've had some extremely slow experiences at Taco Bell!). And still have money left over for all those chemical additives.

    While you may pay less at the Taco Bell cash register, regularly eating poor quality food will eventually take a toll on your health. For many, you also have to drive there, and mileage improves dramatically when a trip covers a full week's worth of meals instead of just one.

    Then there's the greater costs to the community, depending on what matters to you. Cheap food often carries a large carbon footprint as foods are shipped long distance and refrigerated during the journey. Factory farming (animal and vegetable) relies heavily on genetically modified foods, pesticides, fertilizers, drugs, hormones and preservatives - which end up in our soil and water systems, not to mention our own bodies. Factory farming of animals is for the most part very nasty to the animals themselves, and there are some who believe that the conditions they are forced to live and die have a direct effect on us when we eat the meat.

    We all have our own reasons for choosing to eat fast food, how often, or not at all. The point is that I think our bodies and our health and that of our families is important enough that it's "worth" considering the much larger picture than simply the immediate cost at the cash register and convenience at the moment.
     
  24. dbell1

    dbell1 Well-Known Member

    10,388
    3,481
    113
    8 tortillas at TJ's - $2.50 (you can find cheaper). 85% ground beef (or higher), I buy it on sale at about $2.30 a pound. Kraft or other shredded cheese $2.00 on sale (the local stores are always having cheese wars). :lol: Tomatoes and lettuce are normally on sale around here, but to me, lettuce is a garnish, has no value nutritionally and can be skipped. The seasoning packet is around .79 normally, but is always on sale too. If you make it a lot, like we do, get the bigger sizes from the BJs/Sams' Clubs. I use sour cream as a garnish (and yep, I buy it on sale).

    We normally have leftovers, I turn it into nachos for an appetizer or weekend lunch.

    Next time you buy at "Taco Hell", look at how little 'meat' is actually inside the shell. My teen stuffs his shell full and rarely comes back for thirds, but if he wants food there, he used to ask for 4. :yikes:

    I use chicken instead of ground beef too. Sautee up some frozen onions/peppers with it too. They were to die for. I've also made steak fajitas for cheap - just have to watch for the steak to go on sale. Last week it was a piece of boneless sirloin steak for $2.12 (on sale 3.99 a lb.) that I turned into 4 steak tacos.

    It's tough to shop cheap and eat healthy, but I try. I refuse to eat dinner served through a window.
     
  25. PDilemma

    PDilemma Well-Known Member

    4,874
    825
    113
    You can do it even cheaper if you buy a block of cheddar or monterey jack and shred it yourself. You can use the rest of the cheese for other things.

    And onions run about 99 cents a pound here, so you can get a whole fresh one for less than that and cut it yourself for fajitas. Fresh peppers are only a bit more expensive.

    I don't buy the seasoning packets. Use the spices in your cupboard--cumin, chili, and paprika mainly. There are many recipes online to tell you how much to use.
     
  26. deltask8er

    deltask8er Well-Known Member

    10,067
    2,034
    113
    I usually take care of fast-food Mexican cravings with baked tortilla chips, low-fat shredded cheese, and a can of Goya black beans. I heat up the black beans with some seasoning, cover a plate with tortilla chips, cover the tortilla chips with cheese, then let the black beans melt the cheese. Putting another plate on top and upside-down completes the melting process :swoon: . I guess it costs about $5 each time I do it (the bag of chips lasts for a while), but the content is probably the equivalent of 4 tacos.
     
  27. BigB08822

    BigB08822 Well-Known Member

    20,818
    2,371
    113
    I guess there is a huge difference in cooking for 1 or 2 and cooking for 3 or 4. The latter is almost always a better bargain but many times it is cheaper for my bf and I to eat out or get fast food. I know you can also take into account many thing to come up with cost but I was being very simple and simple talking about how much money was leaving my wallet at that time.

    As for being shocked by shells, what!? LOL! I love crunchy tacos. I also like soft tacos but around here it is very expensive to get tortillas. I never could figure out why but apparently it has something to do with having to make them fresh and somewhat locally and they cost more. I just can't make myself pay so much for tortillas when I prefer a crunchy taco anyway. Oh, and no beans for me, I need BEEF! I am from Texas, after all.
     
  28. Jenny

    Jenny From the Bloc

    17,559
    2,129
    113
    ooo, if we are sharing recipes, here's one we love, snipped from Taste of Home several years back:

    Chili Chicken Enchiladas - serves four with side or 2 with leftovers

    * 1/4 cup chopped onion
    * 2 garlic cloves, minced
    * 1 tablespoon butter
    * 2 tablespoons all-purpose flour
    * 1 cup chicken broth
    * 1 can (4 ounces) chopped green chilies
    * 1/4 teaspoon ground coriander
    * 1/8 teaspoon pepper
    * 1 cup (4 ounces) shredded Monterey Jack cheese, divided
    * 1/2 cup sour cream
    * 2 cups chopped cooked chicken
    * 4 flour tortillas (8 inches)
    * Sliced ripe olives, chopped tomatoes and green onions, optional

    1. In a small saucepan, saute onion and garlic in butter until tender. Combine flour and broth until smooth; gradually add to pan.
    2. Stir in the chilies, coriander and pepper. Bring to a boil; cook and stir for 2 minutes or until thickened. Remove from the heat; stir in 1/2 cup cheese and sour cream until cheese is melted.
    3. Combine chicken and 3/4 cup sauce. Place about 1/2 cup chicken mixture down the center of each tortilla. Roll up and place seam side down in a greased 11-in. x 7-in. baking dish. Pour remaining sauce over enchiladas. Bake, uncovered, at 350° for 20 minutes. Sprinkle with remaining cheese. Bake 5-10 minutes longer or until cheese is melted. Garnish with olives, tomatoes and green onions if desired. Yield: 4 enchiladas.

    For tacos, sometimes we make the usual fast food kind, but sometimes we'll go a little gourmet with pulled pork in a fajita-style sauce, topped with shredded romaine, thinly sliced radishes (try it!), sour cream and a mild white cheese (we can't get queso fresco around here, so go with Monteray Jack instead).

    I'm not a big fan of packets either, because often you're paying for a lot of filler, preservatives, sugar and extra salt. Instead, I have a jam-packed spice cupboard, and I LOVE this place - The Spice House.


    ETA - some of the product at The Spice House may look pricey, but I can tell you from many happy purchases that the quality is outstanding. So much so that in recipes, we often reduce the quantities because their spices are so much more flavourful than the tired old jars that used to sit in our cupboard. I pay more to have it shipped across the border, and IMO it's totally worth it!
     
    Last edited: Jan 26, 2011
  29. Jenny

    Jenny From the Bloc

    17,559
    2,129
    113
    We are only two as well, but as dbell says, you can plan for leftover ingredients once you've prepared them and use them for other meals later in the week. The enchilada recipe I just posted always leaves leftovers that become lunch for me the next day, or a snack for hubby. When we make Mexican rice, we always make extra that ends up another meal. Many weekends, we'll have huevos rancheros for brunch - and the extra refried beans, shredded cheese, salsa etc never goes to waste. :)
     
  30. El Rey

    El Rey Well-Known Member

    1,865
    311
    83
    I wonder why they're more expensive just one state over? Y'all must not have enough Mexicans :lol: Here in Houston a pretty big pack won't cost you more than $2. I also like crunchy tacos, but I like to fry them myself :p